Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: "The Hobbit" - Ballantine Books, 1965 (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Antares
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 282

Wysłany: 19-08-2012 10:22    Temat wpisu: "The Hobbit" - Ballantine Books, 1965 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nabyłem ostatnio takie wydanie Hobbita jak poniżej (okazyjnie za 5 złotych). Wiem tylko, że jest to wydanie amerykańskie z 1965 roku (Ballantine Books). Może ktoś wie więcej na temat tej pozycji? Chciałbym z czystej ciekawości wiedzieć , którym z kolei jest to wydanie Hobbita w USA, ile może być warte dla tolkienisty z Ameryki lub Polski, itp. Z góry dziękuję za pomoc Uśmiech

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

brecht
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 32

Wysłany: 19-08-2012 11:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To zależy czy jest to prawdziwie pierwsze wydanie czy któryś z rzędu reprint pierwszego wydania z 1965 roku - to całkiem istotne dla kolekcjonerów Z przymrużeniem oka
Wrzuć jeszcze skan strony opisującej rok wydania. Co do wartości to ciężko oszacować - na e-bayu jest jedna aukcja za 160 funtów ale trudno stwierdzić czy jest to standardowa cena czy tylko pobożne życzenie sprzedającego Z przymrużeniem oka Na portalu Abebooks.com widziałem dwie takie oferty po 250 dolców - również nie można mieć pewności jak racjonalna jest ta cena. Możesz próbować wystawić to na e-bayu mniej więcej za takie ceny - samo wystawienie nic nie kosztuje, wymaga jedynie cierpliwości Z przymrużeniem oka Sam kolekcjonuję brytyjskie wydania dzieł Tolkiena i powiem, że całkiem ciężko jest sprzedać tam takie perełki.

Edit - chyba masz rzeczywiście farta i jest to pierwsze amerykańskie wydanie Hobbita w miękkiej okładce - widać na niej lwa, który podobno występował tylko w tym wydaniu, później został usunięty Z przymrużeniem oka

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 19-08-2012 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jest na pewno 1 wydanie z 1965 r. tylko, że w odróżnieniu od polskiej nomenklatury w USA i UK jest jeszcze coś takiego jak impression. Czyli dodruk. Dla kolekcjonerów liczy się tylko 1st edition 1st impression, resztę traktują jako chłam albo przejściowy stan rzeczy dopóki nie zbiorą więcej kasy... Chyba, że trafisz na osobę która kolekcjonuje wszystkie wydania i wszystkie dodruki ale takich osób jest chyba tylko kilka na świecie i dawno już mają to wydanie Z przymrużeniem oka

Lew z tego wydania zniknął ale dopiero po 5 dodruku więc to, że masz lwa nie oznacza w żadnym wypadku 1st impression ale też nie wyklucza Z przymrużeniem oka

Musiałbyś zrobić zdjęcie strony przed "Contents" to wtedy może dojdziemy na 100% czy to pierwszy "dodruk".

Cena 1st edition 1st impression, w bdb stanie, bez plam, z lekkimi śladami użytkowania imho może wahać się od $80-$120. Taki egzemplarz jak Twój, z plamą na okładce i zgięciem na dole to imho ok. $20-$30 (jeśli to 1st ed 1st imp of coz)

Ale będzie Ci to bardzo ciężko sprzedać. Kolekcjonerzy bardzo niechętnie kupują egzemplarze z "uszkodzonymi" okładkami chyba, że towar jest naprawdę deficytowy... (np. I wydanie Hobbita itp.). To wydanie jest praktycznie ciągle dostępne na wtórnym rynku... Można kupić kiedy się chce. Bardzo wątpię żebyś był w stanie sprzedać to jakiemuś kolekcjonerowi (a tylko oni daliby za to wydanie więcej kasy, ono jest tak brzydkie i na tak kiepskim papierze, że cała "normalna" reszta czytelników nawet na to nie chce spojrzeć Z przymrużeniem oka) chyba, że z jakiemuś z Polski który się nie zna Z przymrużeniem oka

Antares

Wysłany: 19-08-2012 15:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a) (zobacz wpis):

Musiałbyś zrobić zdjęcie strony przed "Contents" to wtedy może dojdziemy na 100% czy to pierwszy "dodruk".

Poniżej zdjęcie strony z rokiem wydania, które może ułatwi identyfikację książki:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Wydaje mi się, że jest to pierwsze wydanie hmmmm... ale proszę was jeszcze co o tym sądzicie po obejrzeniu zdjęcia.

Co do sprzedaży to na pewno sprzedawał tego nie będę ale kupiłem jako ciekawostkę (rok wydania, amerykańskie), tym bardziej, że tanio. Tolkien chyba w którymś liście bardzo nieprzychylnie odnosił się do tego wydania i również dlatego chciałem to kupić - po prostu jako książka ciekawostka (słynny lew i strusie na okładce).

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 19-08-2012 16:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"First Printing: August,1965."
a więc 1st ed. 1st imp. Jestem za Uśmiech

Antares

Wysłany: 19-08-2012 18:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyli jest to pierwsze wydanie? Teraz tym bardziej cieszy mnie ta pozycja Uśmiech Za tą cenę 5 złotych to też z pewnością okazja Uśmiech Dziękuję za pomoc.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: "The Hobbit" - Ballantine Books, 1965 (Strona 1 z 1)

Skocz do: