Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien (Strona 7 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 20-11-2017 11:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już niedługo w "Przeglądzie Środkowo-Wschodnim" ukaże się mój artykuł o badaniach i odkryciach. Potem kolejny tekst w "Creatio Fantastica" i być może w "Tolkien Studies". Stan na dziś: znalazłem w końcu akty chrztu "Londyńskich Braci", czyli wiem już na 100%, że Johann Benjamin Tolkien z Londynu, prapradziadek Profesora, urodził się w gdańskim Zaroślaku i ochrzczono go w zborze luterańskim Zbawiciela, a jego ojciec, Christian, przybył do Gdańska z Krzyżporka w Królestwie Prus (później zwanym Prusami Wschodnimi).

Dużo dużo fajnych rzeczy ostatnio udało się odkryć, znaleźć, zanalizować.

Mam pytanie do historyków, szczególnie do Ciebie, M.L. Na podcaście "Prancing Pony" zastanawiano się wczoraj, czy przodkowie Tolkiena byli Niemcami. W sumie nie wiemy dokładnie, jak określić ich narodowość czy przynależność państwową.

Czy mam dalej twierdzić, że Christian i jego syn Johann Benjamin Tolkien byli Niemcami, czy lepiej pisać, że byli Prusakami?

Prusy były częścią Rzeszy Niemieckiej, rodzimym językiem Tolkienów był niemiecki. Ale jednocześnie Johann urodził się w Gdańsku, w czasach, gdy Gdańsk był częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pomorze Gdańskie nazywano wtedy Prusami Polskimi.

Z drugiej strony w Polsce mało kto lubi określenie - Prusak.

Jak rozwiązać te problemy?

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 20-11-2017 19:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bez wątpienia byli niemieckojęzyczni. Dlatego dzisiaj piszemy, że byli Niemcami, tyle, że to anachronizm. Ówczesne pojęcia narodowo-etniczne były jednak inne. Dobrze to pokazuje przykłąd znanego pisarza politycznego z XVI wieku - Stanisława Orzechowskiego, który pisał, iż był: "gens Rutenorum, natione Polonorum" (Rodu ruskiego, narodu polskiego). Ówcześnie najważniejsze było utożsamienie z małą ojczyzną i państwem w skład którego wchodziła taka mała ojczyzna. A więc z miastem: Gdańsk, Kraków, Hamburg, Norymberga, Królewiec, lub ziemią: Prusy Królewskie, Prusy Elektorskie lub Książęce i państwem/władcą Rzeczpospolitą, Francją, krajami habsburskimi, krajami elektorskimi. W przypadku Prus, pojęcie królestwa Prus, jako całości ziem podległych władcom Brandenbursko-Pruskim, pojawia się zasadniczo za Fryderyka II, czyli w latach 40-tych XVIII wieku.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 20-11-2017 23:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję, M.L. Z Twoją pomocą mogę chyba tak powiedzieć:

Najważniejszą osobą w badaniu genealogii Profesora Tolkiena jest jego prapradziadek, Johann (John) Benjamin Tolkien (1752–1819), który urodził się w polskim Gdańsku, a zmarł w Londynie. Był emigrantem z rozszarpywanej przez zaborców Rzeczypospolitej Obojga Narodów (a więc nie można już mówić, że Tolkienowie przybyli do Anglii z Niemiec! Oni przybyli z niemieckojęzycznego Gdańska w Prusach Polskich w Rzeczypospolitej czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego!). Oto całe życie Johna Benjamina, które udało się zrekonstruować w ciągu ostatniego roku:

http://tolkniety.blogspot.com/2017/11/john-benjamin-tolkien-17521819.ht ml

Zapraszam Was do lektury Uśmiech I dziękuję za wsparcie w badaniach.

Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 21-11-2017 00:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ach, jeszcze muszę dodać, że zacząłem współpracę z profesorem Güntherem-Ulrichem Tolkiehnem z Niemiec, który bada dzieje swojej rodziny, ale nie miał pojęcia o wielu fajnych sprawach (dziś dowiedział się ode mnie o rodzie szlachty pruskiej Tolk II, Tolkien i o jego "piwnym" herbie (jakże hobbickim!). Kolejna faza badań będzie dotyczyła... genealogii genetycznej! Uśmiech

Moje drzewo genealogiczne Tolkienów obejmuje już ponad 200 osób. Udało mi się już połączyć pokrewieństwem naszego Profesora i pruskiego profesora filologii klasycznej z XIX w., Johannesa Tolkiehna (obaj panowie mają wspólnego przodka w Kreuzburgu w Prusach Wschodnich).

Jeżeli chodzi o naszego J.R.R.T. to pewną genealogię doprowadziłem już do początków XVII wieku, a taką mniej pewną do 1590.

The Tolkien family from Prussia
(15th-17th c.)
|
Michel Tolkien
(b. ca. 1620, Globuhnen by Kreuzburg, Prussia)
|
Christianus Tolkien
(1663-1746, Kreuzburg, Kingdom of Prussia)
|
Christian Tolkien
(b. 1706 in Kreuzburg, d. 1791 in Gdańsk, Polish Prussia)
= Anna Euphrosina Tolkien, née Bergholtz (1719-1792)
|
Johann (John) Benjamin Tolkien
(b. 1752 in Gdańsk, d. 1819 in London)
|
George Tolkien
(1784-1840)
|
John Benjamin Tolkien (1807-1896)
|
Arthur Reuel Tolkien
(1857-1896)
|
John Ronald Reuel Tolkien
(1892-1973)

A to mój najgorętszy news z tej kategorii, którą mniej lubią zawodowi historycy, ale kochając mity, mogą mi to wybaczyć Z przymrużeniem oka Odkryłem bowiem, że koło Tołkin (nazwa Tołkiny to spolszczenie zanotowanej w XV w. nazwy Tolkynen, która oznacza ni mniej ni więcej – TOLKIENOWIE) istnieje osada, która po prusku nazywała się Wzgórzem Elfów!!!

http://tolkniety.blogspot.com/2017/11/elvish-with-balto-slavic-sound.ht ml

Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 21-11-2017 14:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wielka radość! #TolkienAncestry i moje badania przebiły się do najnowszego wydania The J.R.R. Tolkien Companion and Guide Scull i Hammonda! Cieszę się jako polski tolkienista.

Ostatnio zmieniony przez Galadhorn dnia 22-11-2017 22:29, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 70

Wysłany: 21-11-2017 15:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wielkie brawa! chwała wam, chylę czoła, dzięki Gdyby tak jeszcze dożyć polskiej edycji tego dzieła Proooszę prooooooszę
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 22-11-2017 22:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Wielka radość! #TolkienAncestry i polskie badania polskiego badacza przebiły się do najnowszego wydania The J.R.R. Tolkien Companion and Guide Scull i Hammonda!

Galadhornie, bez sensu pisać o sobie w trzeciej osobie. Napisz, że Twoje badania bo tak zwyczajnie brzmi głupio. Top wypadało tylko Cezarowi, i tylko dlatego, że patrzymy na jego teksty z perspektywy ponad 2000 lat.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 22-11-2017 22:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Wielka radość! #TolkienAncestry i polskie badania polskiego badacza przebiły się do najnowszego wydania The J.R.R. Tolkien Companion and Guide Scull i Hammonda!

Galadhornie, bez sensu pisać o sobie w trzeciej osobie. Napisz, że Twoje badania bo tak zwyczajnie brzmi głupio. Top wypadało tylko Cezarowi, i tylko dlatego, że patrzymy na jego teksty z perspektywy ponad 2000 lat.

Już poprawiam, M.L. Musisz mnie upominać, bo to chyba idzie u mnie wraz z procesem starzenia się. Z przymrużeniem oka

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien (Strona 7 z 8)

Skocz do: