Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien (Strona 6 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 21-12-2016 18:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przyglądam się tej dyskusji z wielką uwagą, i tak czuję potrzebę napisania paru słów, nie odnoszących się do merytoryki, ale własnych odczuć, które obudził we mnie ten temat.

Galadhornie, szczerze gratuluję Oklaski . Jeszcze nie udowodnienia swojej hipotezy, bo to nie jest takie proste, ale przede wszystkim chylę przed Tobą czoła chwała wam, chylę czoła, dzięki za podjęcie trudu zweryfikowania postanowionej koncepcji. Za wysiłek w to włożony, za chęć poświęcenia własnego czasu i energii. Mam takie wrażenie, może mylne, że w dzisiejszych czasach co rusz można trafić na kolejne przełomowe/nowatorskie/niesamowite itp. hipotezy, tylko że często autorzy poprzestają na tylko ich ogłoszeniu, ale "zakasują rękawów", by je sprawdzić. A internet i wszelkie inne media rozpowszechniają te "niedokończone dzieła", bez zastanowienia się nad ich prawdziwą wartością.

A skoro już mowa o internecie, to ten temat przypomniał mi jego lepszą stronę. Te linki podane przez M.L.-a, z których Galadhorn mógł skorzystać, pokazały mi, niejako na nowo, jak bardzo może być to pomocne narzędzie i że może służyć czemuś naprawdę wartościowemu, a nie być jedynie wielkim śmietnikiem, gdzie najwięcej jest głupot, nonsensów, wyzwisk itd, itp.
M.L.-u, Galadhornie, dziękuję bardzo za to przypomnienie chwała wam, chylę czoła, dzięki .

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 24-01-2017 09:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W sprawie Gdańska, Królewca i Tołkin jestem w kontakcie z Johnem Garthem, który przysłał mi niedawno bardzo ciekawą wypowiedź ks. Johna Tolkiena o pewnym Tollkühnie znad Bałtyku, naziście. Wayne Hammond przekazał mi też dziś informację, że część moich odkryć znajdzie się w najnowszym wydaniu J.R.R. Tolkien Companion and Guide! Czyli gdańskie odkrycia (które z każdym dniem są coraz ciekawsze) znalazły uznanie u oficjalnych biografów rodziny Tolkienów. Strasznie się z tego powodu cieszę.

Nieustannie zapraszam Was do śledzenia nowych informacji o badaniach na blogu TOLKNIĘTY.

I dziękuję, M.L., za Twoją zachętę do badań i za dobre porady! Jestem za

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 24-01-2017 13:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie ciekawe jest, skąd się wzięli z Prus Książęcych w Gdańsku. Może jakaś część rodziny należała do opozycji względem Wielkiego Elektora i postanowiła, po spacyfikowaniu przez niego stanów Prus Książęcych przenieść się do Prus Królewskich i Gdańska.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 24-01-2017 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Wayne Hammond przekazał mi też dziś informację, że część moich odkryć znajdzie się w najnowszym wydaniu J.R.R. Tolkien Companion and Guide! Czyli gdańskie odkrycia (które z każdym dniem są coraz ciekawsze) znalazły uznanie u oficjalnych biografów rodziny Tolkienów. Strasznie się z tego powodu cieszę.

Fantastyczna wiadomość, gratuluję Jestem za Śledzę doniesienia i podziwiam, co można znaleźć w archiwach. Ten nazista mi umknął, to niepokojące, ale też niejedna rodzina była z pewnością podzielona skrajnymi poglądami. Widziałam też jakąś rodzinną legendę o Bitwie pod Grunwaldem? Muszę kiedyś na spokojnie poczytać, na razie przeglądam wszystko w biegu.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 24-01-2017 22:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Siriellë, teraz nie będzie mnie ponad dwa tygodnie, ale w lutym napiszę duży artykuł, w którym podsumuję to, co wiemy na pewno, to czego się domyślam i to, nad czym snuję hipotezy. Co do Bitwy pod Grunwaldem, to rodzina Tolkienów nawet nie podejrzewa, jak ciekawe dokumenty mamy w archiwach. Jest wielce prawdopodobne, że praszczurowie Tolkienów, bartoszyccy i rastemborscy Tolkynowie walczyli pod chorągwią Komturii Bałgijskiej albo rycerstwa bartoszyc po stronie Zakonu w 1410. A potem jeden z tych Tolkynów, Peter, występuje przeciwko Zakonowi w Związku Pruskim i być może ginie (za zdradę?). Nie doczekał się bowiem najpewniej potomków, a jego dobra przejmują bracia.

Dzieje Tolkienów oparte w dużej mierze na śledztwie poszlakowym jestem w stanie śledzić aż do XIII w., do przodków Tolkynów z Gór Harcu... Ale jeszcze wiele, wiele do znalezienia w archiwach. Na szczęście mnóstwo dokumentów jest już zdigitalizowanych (dzięki temu znalazłem ostatnio Christiana Tolkiena, antykwariusza gdańskiego, który jest najpewniej bratem angielskich braci, Daniela Gottlieba i Johanna Benjamina).

Ostatnio doszedłem nawet do tego, że żona Daniela Tolkiena, Ann Austen, właścicielka kamienicy w Londynie, była krewną żyjącej w tych czasach Jane Austen, a sąsiadem małżeństwa Tolkienów - Daniela i Ann mógł być twórca pieśni Amazing Grace. Najfajniejsze natomiast było spacerować po londyńskich miejscach, gdzie żyli ci pierwsi imigranci z Gdańska. Tydzień temu przemierzyłem 13 km Strandu, Covent Garden, Savoya i City wchodząc do kościołów i w uliczki, gdzie mieszkali Daniel i John.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 25-01-2017 02:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To brzmi naprawdę baśniowo Uśmiech I jeszcze zadziwisz samych Tolkienów swoimi odkryciami. Czekam w takim razie na podsumowanie w lutym i trzymam kciuki za dalsze odkrycia.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 25-01-2017 17:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Łał Uśmiech Po prostu łał Uśmiech
Przy okazji tych Grunwaldów, Gdańska, Jane Austen, Amazing Grace to przypomina mi się taki program tv, seria dokumentalna pt "Połączenia", gdzie opowiadano o powiązaniach różnych słynnych postaci, kto był czyim teściem, bratem, pracodawcą czy suwerenem itp, i kto gdzie pod czyim przywództwem lub sponsorowaniem wynalazł to czy owo. Marzy mi się taki program o biografii Tolkiena wraz z jego genealogią prześledzoną przez te wszystkie kraje i ich w danym czasie sytuację kulturalną i polityczną, z jakimi krajami, językami, legendami, wojnami, czy władcami mieli styczność przodkowie profesora. Uśmiech Byłoby to fajne - a może Galu, tv regionalna z Bielawy czy okolic by takie coś mogła wyprodukować, choćby z 40 minutowy dokument o waszych odkryciach z udziałem tolkfolkowiczów i zebranych materiałów archiwalnych z pokazaniem tego wszystkiego? Ech, byłoby fajnie - i to ciekawsze od podobno mającego powstać filmu typowo-biograficznego. No bo typowa biografia filmowa to nie byłaby taka ciekawa, bo w sumie jego życie było dość zwykłe, przez długie lata żadnych efektownych dla filmowania zmian, nie? Poza I wojną i perypetiami z wydaniem książek to reszta jest dośc zwykła.
poz Uśmiech
tal

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 26-01-2017 12:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też śledzę ten temat z wielkim zainteresowaniem i podziwem dla Galadhorna.

Te wszystkie wykryte już tropy i powiązania wraz z opisami nawet krótkimi co robiła dana osoba praprapra protoplasta rodu są naprawdę fascynujące i rzeczywiście czyta się to jak opowieść historyczno-przygodową. Jestem za Jestem za

Dziś pojawiło się też info na ten temat w Gońcu Rohańskim:
https://goniecrohanski.wordpress.com/2017/01/25/tolkienowie-z-gdanska-d alsze-informacje/
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien (Strona 6 z 6)

Skocz do: