Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Książki o wojnie Angmar-Arnor i o wypędzeniu Saurona z M.P. (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
strażnik
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 14-02-2012 17:39    Temat wpisu: Książki o wojnie Angmar-Arnor i o wypędzeniu Saurona z M.P. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam. Chciałbym się dowiedzieć w jakich pozycjach mogę się dowiedzieć czegoś więcej o wojnie pomiędzy Angmarem, a Królestwem Północy, o której jest wzmianka w Wyprawie, w prologu. Miło też byłoby się przy okazji dowiedzieć, w jakich pozycjach mógłbym poczytać cokolwiek o wspomnianej także w Wyprawie przez Gandalfa, bitwie pomiędzy, chyba, Istarimi i elfami, a Sauronem w Mrocznej Puszczy, jak go wtedy przepędzili. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiem że mogę sobie poczytać o tym np na wikipedii itp, ale chciałbym mimo wszystko przeczytać o tym w "prawdziwej książce". Nie wiedziałem za bardzo w jakim dziale o tym napisać, więc napisałem to tutaj. Pozdrawiam.
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 14-02-2012 19:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Poza dodatkami do LotR i HoMe XII za dużo niestety nie ma. Sam bym chciał więcej na ten temat poczytać.

No i błagam, tylko nie Wyprawa!

strażnik
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 14-02-2012 23:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przepraszam, że jestem taki dociekliwy, ale powiedziałeś "za dużo niestety nie ma". Czyli jest gdzieś coś jeszcze, poza tym co Ty napisałeś i co ja napisałem ? Szkoda, że tylko dwa pierwsze tomy tej Historii są wydane w języku Polskim (wikipedia) ? Co do tej Wyprawy to nie wiem, czy jest to błędne ? W tym przekładzie co mam w domu jest właśnie taki tytuł. Pozdrawiam.
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 15-02-2012 16:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A no nie ma; są tylko wzmianki w Hobbicie i UT, większość naszej wiedzy pochodzi z dodatków.

A co do Wyprawy: nie jest to dobre tłumaczenie oryginalnego tytułu The Fellowship of the Ring. Niezależnie od jej wielkich zasług dla przybliżenia Tolkiena polskiemu czytelnikowi Maria Skibniewska wprowadziła też wiele własnych, nie zawsze trafnych zmian do tekstów Tolkiena. Tytuł pierwszego tomu jest najbardziej widocznym tego przykładem.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Książki o wojnie Angmar-Arnor i o wypędzeniu Saurona z M.P. (Strona 1 z 1)

Skocz do: