Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Natura Elfa (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beleneth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 36

Wysłany: 01-02-2012 17:50    Temat wpisu: Natura Elfa Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
-Spytaj kogoś mądrzejszego od Labadala- odparł Sador.- Tyle wiem tylko, że życie ludzkie nie trwa długo, z sił opadamy i nadchodzi koniec, a bywa i tak, że wcześniej jeszcze człek śmierć napotka. Elfy zaś nie starzeją się i nie umierają, chyba że doznają bardzo ciężkich ran. Ciosy i żałość, gotowe człowieka powalić, im są jedynie chorobą, z której się leczą. Podobno nawet jeśli ciała ich unicestwić, to i tak wracają. Z nami tak nie jest.

Podczas czytania NO str. 64 rozdział "Opowieść o dzieciach Hurina", napotkałem wypowiedź Sadora, pomocnika w domu Hurina, do Turina, niedługo po śmierci Urweny. Moje pytanie odnosi się jednak do słów, że elfowie nie starzeją się i powracają. Mianowicie jak to możliwe że elfowie się nie starzeją, od razu wychodzą z łona matczynego jako rośli mężczyźni z uszami w szpic i kołczanem na plecach? Troszkę to nie logiczne, chyba, że stwierdzenie "nie starzeć się" odnosi się do ich wieku, lecz i to jest nie logiczne, gdyż lata mijają normalnie, jedynie mogli by ich nie liczyć, lecz na koncie mieli by taką samą liczbę wiosen co jaskółka wykluta w dniu narodzin elfa. A jeżeli się nie starzeją fizycznie to skąd biorą się elfy w podeszłym wieku np Feanor? Natomiast jeśli chodzi o drugą część mego tematu, to jakimże to sposobem elfowie wracają do życia? Chodzi tu o ich ducha? Tzn., reinkarnacja duchowa w innym ciele? Czy też wracają niczym heroiczny Gandalf w Wielkich Latach?

Jeżeli był takowy temat to bardzo przepraszam za zaśmiecanie forum.
Pozdrawiam Bel!
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 01-02-2012 18:11    Temat wpisu: Re: Natura Elfa Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Beleneth napisał(a) (zobacz wpis):

Jeżeli był takowy temat to bardzo przepraszam za zaśmiecanie forum.

Zamiast przepraszać zacznij używać funkcji Szukaj

Odradzanie się elfów - kilka pytań
Starzenie sie elfów i Cirdan
Dłoń Maedhrosa i podobne przypadki
'Reincarnation of Elves' ('Reinkarnacja elfów')
Reinkarnacja elfów?
Tradycja pochówków Elfów, obrzędy i znaczenie śmierci

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 01-02-2012 19:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Od kiedy to Feanor jest elfem w podeszłym wieku!? Zdziwienie

Najważniejsze odpowiedzi oczywiście są w wątkach wskazanych przez elfy, ode mnie jeszcze jedna ciekawostka pośrednio związana z tematem Z przymrużeniem oka
Czy Elfowie mieli spiczaste uszy?

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 01-02-2012 19:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Od kiedy to Feanor jest elfem w podeszłym wieku!? Zdziwienie

To powinno pójść do zołz zanim temat nie zniknie Nie łapie...ehh acha..suuper!!hahaha!! No Sirielle, Feanaro to był jednak sędziwy starzec Jestem rozwalony I nie chcę nic mówić, ale... Ale Maedhros też nie jest najmłodszy Ble Ble ;D Nie łapie...ehh acha..suuper!!hahaha!!

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 01-02-2012 20:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak na czas życia Quendich "zbuntowani Noldorowie" I Ery to głównie małolactwo i smarkateria Złośliwy uśmiech Wiekowy to jest Círdan w WP.

No, chyba, że nie załapałam żartu, ostatnio mi się zdarza Pserwa

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Natura Elfa (Strona 1 z 1)

Skocz do: