Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Pośród Mędrców tylko ja badam sprawy hobbitów: to skromna gałąź wiedzy, lecz pełna niespodzianek." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Przemiana Gandalfa (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yeti
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 29-01-2012 21:56    Temat wpisu: Przemiana Gandalfa Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zawsze mnie zastanawiało, jak to się stało, że Gandalf Biały był potężniejszy od Gandalfa Szarego. Z tego co pamiętam z bodajrze 'Niedokończonych Opowieści', to Istari zostali zobowiązani do nie korzystania z całości swojej mocy, tak jak to robi Sauron. Tak więc skąd większa potęga Gandalfa Białego? Czyżby Valarowie powiększyli Olorinowi moc?
Powrót do góry

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 30-01-2012 18:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie Gandalf po bitwie z Balrogiem odrodził się, jak to sam powiedział
Cytat:
Jestem Sarumanem, ale takim, jakim Saruman być powinien
Saruman był najpotężniejszy z Bractwa, ale utracił moc po zdradzie, więc Valarowie przekazali ją "w odpowiedzniejsze ręce" Śmiech czyli w efekcie Gandalf zajął miejsce Sarumana.
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

yeti
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 31-01-2012 11:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale przecież Saruman nie był oficjalnie przywódcą Istarich, tylko uważało się go za przywódcę z racji tego, że był najpoteżniejszy. A na skutek przejscia na stronę zła stało się z nim to samo co wcześniej z Morgothem - jego moc zmalała.
Tymczasem Valarowie, jako anioły, nie są chyba w stanie zwiekszyć mocy Gandalfa - to by oznaczało zmianę całej jego istoty. Chyba tylko Iluvatar byłby w tanie to zrobić. A wątpie, żeby Valarowie zwrócili się o pomoc w tej sprawie do Iluvatara. Bardziej opłacałoby się im posłać Tulkasa, żeby zniszczył Saurona, niz niepokoić Eru.
Powrót do góry

Leadriga

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 31-01-2012 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[quote="yeti";p="103119"]Tymczasem Valarowie, jako anioły, nie są chyba w stanie zwiekszyć mocy Gandalfa - to by oznaczało zmianę całej jego istoty. [quote]

Ale przecież właśnie to się stało. Gandalf zginął w Morii i powrócił w nowym ciele. Gdy zostaje nazwany Gandalfem przez chwilę jest zadumany, jakby to imię było mu częściowo obce. Mówi
Cytat:
Gandalf- tak mnie kiedyś nazywano
Kiedyś, nie teraz- teraz jest nową istotą i to imię już do niego nie przystaje.
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 31-01-2012 23:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

yeti napisał(a) (zobacz wpis):

Tymczasem Valarowie, jako anioły, nie są chyba w stanie zwiekszyć mocy Gandalfa - to by oznaczało zmianę całej jego istoty. Chyba tylko Iluvatar byłby w tanie to zrobić.

Wydaje mi się że yeti ma rację w tej części. Coś kojarzę, że była kiedyś o tym dyskusja i że to Iluvatar interweniował i dokonał przemiany Gandalfa.

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 01-02-2012 11:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gandalfowi może dano po prostu więcej pierwotnej mocy?

Ale przecież Saruman nie był oficjalnie przywódcą Istarich, tylko uważało się go za przywódcę z racji tego, że był najpoteżniejszy. A na skutek przejscia na stronę zła stało się z nim to samo co wcześniej z Morgothem - jego moc zmalała.

Z Morgothem była inna sprawa - on oddał moc swoim sługom (balrogom, Sauronowi, orkom itp.) Saruman chyba nikomu swojej mocy nie musiał oddawać, bo skorzystał z orków, które dawno temu stworzył Morgoth, trochę ich tylko udoskonalił.
Powrót do góry

yeti
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 01-02-2012 14:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Leadriga napisał(a) (zobacz wpis):
Ale przecież właśnie to się stało. Gandalf zginął w Morii i powrócił w nowym ciele. Gdy zostaje nazwany Gandalfem przez chwilę jest zadumany, jakby to imię było mu częściowo obce. Mówi
Cytat:
Gandalf- tak mnie kiedyś nazywano
Kiedyś, nie teraz- teraz jest nową istotą i to imię już do niego nie przystaje.

Nie do końca mnie to przekonuje, bo jeśli jest już nową istotą, to czemu piwiedział
Cytat:
Gandalf- tak MNIE kiedyś nazywano
. Mówiąc "mnie" wyraźnie sugeruje, że nadal jest tą samą istotą.

Turingwetil napisał(a) (zobacz wpis):
Z Morgothem była inna sprawa - on oddał moc swoim sługom (balrogom, Sauronowi, orkom itp.) Saruman chyba nikomu swojej mocy nie musiał oddawać, bo skorzystał z orków, które dawno temu stworzył Morgoth, trochę ich tylko udoskonalił.

Z tego co pamniętam, to książce było napisane, że Saruman stacił swoją moc i nie był już tak potężny jak wczesniej.
Powrót do góry

Annael

Wpisy: 427

Wysłany: 01-02-2012 16:20    Temat wpisu: Re: Przemiana Gandalfa Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zawsze mnie zastanawiało, jak to się stało, że Gandalf Biały był potężniejszy od Gandalfa Szarego. Z tego co pamiętam z bodajrze 'Niedokończonych Opowieści', to Istari zostali zobowiązani do nie korzystania z całości swojej mocy, tak jak to robi Sauron. Tak więc skąd większa potęga Gandalfa Białego? Czyżby Valarowie powiększyli Olorinowi moc?

Odpowiem krótko. Gandalf, Szary Wędrowiec to ten który wyruszył:

Niedokończone Opowieści t3 napisał(a):
- Kto wyruszy? Muszą być potężni, równi
Sauronowi, ale przyjdzie im zapomnieć o swych mocach i przywdziać postaci
cielesne, by zrównać się z elfami oraz ludźmi i zyskać ich zaufanie. Narazi ich
to na niebezpieczeństwa, umniejszy ich mądrość, skazi strachem, potrzebami, zmęczeniem istot z krwi i kości.

Gandalf Biały, to przywrócony do Śródziemia Olorin. Taki jak był naprawdę i sadzę, że Valarowie nie potrzebowali w tej sprawie odwoływać się do Eru.

Gandalf Biały powrócił w ciele tylko by dokończyć zaczęte dzieło, powłoka cielesna może była już tylko potrzebna ze względu na ludzi, już nie musiał się kryć, zyskiwać zaufania. Zresztą i ciało już miał inne, podobnie jak Glorfindel - takie, przez które przeświecało światło. Dokończył dzieła i odpłynął na Najdalszy Zachód. Gdyby miał zostać pewnie i jego moc, wygląd musiały się stać jedynie "elfiopodobne" Śmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Przemiana Gandalfa (Strona 1 z 3)

Skocz do: