Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: kiedy były kolejne Ery? (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 18-03-2002 12:26    Temat wpisu: kiedy były kolejne Ery? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

czy istnieją jakiekolwiek przesłanki czy informacje na temat granic czasowych 4, 5 i 6 Ery?
myślę, że większość z nas zgodzi się, że aktualnie żyjemy w 7 Erze (i to chyba raczej liczonej od narodzenia Chrystusa zgodnie z sugestią Borisa Shapiro a nie od upadku III Rzeszy jak sugeruje Encyclopedia of Arda) i że po upadku Saurona mamy w historii dziurę wielkości około 6000 lat..
jakieś sugestie co się działo w tym czasie?
Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 18-03-2002 15:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hmm... tu można zrobić trochę wersji.. nawet całkiem sporo Język moja teoria:
Ludność śródziemia stała na dość wysokim poziomie cywilizacji, żeby później wracała do kocczowniczego trybu życia czy biegała z dzidami za dzikami Język według mnie mogą być tego 2 możliwośći
a) ludzie znów czymś rozgniewali Valarów, przez co zniweczone zostały ich osiągnięcia i cofnęli się w rozwoju
b) Na ziemiach nie opisanych przez Tolkiena pewnie też żyli jacyś ludzie, żyli na dość niskim poziomie, ale rozmnożyli się do tego stopnia, że zaatakowali i zniszczyli wszystkie cywilizowane kraje, jedynie niewiele przejmując z ich kultury - co mogło stać się np pod koniec 4 ery...

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 18-03-2002 16:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W interwencję Valarów nie wierzą, oni się już odsunęli od spraw świata... Moja wydumana chronologia jest taka:
IV Era - kończy się wraz z upadkiem cywilizacji Dunedainów (upada w wyniku ostatniego glacjału i naporu koczowników).
V Era - kończy się wraz z rewolucją neolityczną (przejściem na osiadły tryb życia w dolinach wielkich rzek).
VI Era - kończy się wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
Żyjemy więc w VII Erze...

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 18-03-2002 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

IV Era kończy się zmierzchem cywilizacji Dunedainów. Słabość dynastii, degeneracja kultury, najazd barbarzyńskich plemion vide Upadek Cesarstwa Rzymskiego i całkowite zniszczenie jej dorobku.
To wszystko wiąże się ze zmianami klimatycznymi (tu ukłon w stronę Watchera Z przymrużeniem oka ), zlodowacenie dezintegruje barbarzyńców, a przymus walki o przetrwanie w trudnych warunkach powoduje, że resztki kultury i historii przekształcają się w mity i podania, przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Migrujące za pożywieniem grupy ludzkie przekształcają i zmieniają Opowieść, dostosowując ją do własnego użytku i własnych zasad moralnych. V Era to już osiadły tryb życia, zakładanie miast tam, gdzie jest w miarę ciepły klimat : Mezopotamia Z przymrużeniem oka( z tym, że nad Eufratem i Tygrysem zanika pamięć o Opowieści Język ) a nomadzki tryb życia w Europie Zachodniej, nadal sprzyja niepiśmiennemu (oralnemu) przekazywaniu kultury. Najlepiej Opowieść zachowana jest wśród plemion skandynawskich Elfik .
VI Era zaczyna się wraz z narodzinami Chrystusa .
VII Era przynosi niespodziewane odkrycie przez niejakiego J.R.R Tolkiena Z przymrużeniem oka Super śmiech Czerwonej Księgi Marchii Zachodniej, który aby Owa bezcenna rzecz nie stała się zazdrośnie strzeżonym exponatem British Museum, udał, że ją zmyślił i że jest to tylko baśń.... Elfik

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 18-03-2002 22:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nio dobra, ponieważ Elfy skasowały mój wpis pytający wprost o co tu chodzi Język to rozwinę swoją myśl dalej Uśmiech
Co prawda w korespondencji Tolkiena [L 211] można znaleźć wzmianki temu poświęcone, ale jest JEDNO DUŻE ALE. Temat wałkowaliśmy na łamach "Simbelmynë" na przełomie lat 1997-1999 (tak tak leniuszki, tam wszystko jest Uśmiech ), więc mogę posłużyć się cytatami w wykonaniu Rysia Derdzińskiego (dzięki Rychu, czarną robotę mam z głowy):

Ryszard Derdziński Simbelmyne nr 11-12 napisał(a):

Zacznijmy od początku - od kwestii tożsamości świata Ardy i świata, w którym żyjemy - innymi słowy świata subkreacji literackiej i świata realnego. Choć skłaniam się tu ku tezie Tadeusza Olszańskiego o rozdzielności tych dwóch rzeczywistości w myśli samego Tolkiena, to nie wyrażam jej aż tak kategorycznie: sam Tolkien nie był zgodny, czy Arda to świat równoległy (ale wzorowany na naszym) czy też jest to nasza Ziemia wiele tysięcy lat temu, Europa w czasach mitycznych. Ośmielę się twierdzić, że słowa Profesora o końcu V Ery, a może VI czy nawet VII (Letters, nr 211) nawiązują do tej drugiej interpretacji. Dla naszych 'fanowskich' potrzeb najwygodniejsze jest chyba rozdzielne traktowanie świata kreacji pisarskiej czyli świata wtórnego (ang. Secondary World) i świata pierwotnego (ang. Primary World) - znamy przecież współczesne teorie o pochodzeniu ludzkości, wiemy też wiele na temat dziejów i budowy geologicznej naszego globu. Czasem tylko, dla zabawy, porzucamy cały nasz racjonalizm i wchodzimy w stylizację czy konwencję świata wtórnego (...) Kto postępuje inaczej – zawierza relacji Silmarillionu i Władcy Pierścieni – ten staje na pograniczu szaleństwa, ignorancji lub w cyniczny sposób próbuje stworzyć nową, wtórną wobec chrześcijaństwa religię (...) Wniosek: Arda to kreacja (subkreacja) literacka J.R.R. Tolkiena. Arda jest w swej strukturze metafi-zycznej tożsama z naszą planetą. Wyimaginowane są jej dzieje, niezwykli mieszkańcy, itd.

Tak więc proponuję rozdzielić jednak dwa światy: ten literacki i prawdziwy, bo jakiekolwiek insynuacje do co granic czasowych i odniesień historycznych insynuacjami pozostaną.
Osobiście nie zgadzam się z sugestią MiMaSa co tego, że żyję obecnie w jakiejkolwiek erze... No chyba, że zaczniemy popadać w posttolkienizm (apage), tak uwielbiany przez amerykańskich fanów. Tylko po co?

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Watcher

Wysłany: 18-03-2002 23:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

Nio dobra, ponieważ Elfy skasowały mój wpis pytający wprost o co tu chodzi Język to rozwinę swoją myśl dalej Uśmiech
Co prawda w korespondencji Tolkiena [L 211] można znaleźć wzmianki temu poświęcone, ale jest JEDNO DUŻE ALE. Temat wałkowaliśmy na łamach "Simbelmynë" na przełomie lat 1997-1999 (tak tak leniuszki, tam wszystko jest Uśmiech ), więc mogę posłużyć się cytatami w wykonaniu Rysia Derdzińskiego (dzięki Rychu, czarną robotę mam z głowy):

Ryszard Derdziński Simbelmyne nr 11-12 napisał(a):

Zacznijmy od początku - od kwestii tożsamości świata Ardy i świata, w którym żyjemy - innymi słowy świata subkreacji literackiej i świata realnego. Choć skłaniam się tu ku tezie Tadeusza Olszańskiego o rozdzielności tych dwóch rzeczywistości w myśli samego Tolkiena, to nie wyrażam jej aż tak kategorycznie: sam Tolkien nie był zgodny, czy Arda to świat równoległy (ale wzorowany na naszym) czy też jest to nasza Ziemia wiele tysięcy lat temu, Europa w czasach mitycznych. Ośmielę się twierdzić, że słowa Profesora o końcu V Ery, a może VI czy nawet VII (Letters, nr 211) nawiązują do tej drugiej interpretacji. Dla naszych 'fanowskich' potrzeb najwygodniejsze jest chyba rozdzielne traktowanie świata kreacji pisarskiej czyli świata wtórnego (ang. Secondary World) i świata pierwotnego (ang. Primary World) - znamy przecież współczesne teorie o pochodzeniu ludzkości, wiemy też wiele na temat dziejów i budowy geologicznej naszego globu. Czasem tylko, dla zabawy, porzucamy cały nasz racjonalizm i wchodzimy w stylizację czy konwencję świata wtórnego (...) Kto postępuje inaczej – zawierza relacji Silmarillionu i Władcy Pierścieni – ten staje na pograniczu szaleństwa, ignorancji lub w cyniczny sposób próbuje stworzyć nową, wtórną wobec chrześcijaństwa religię (...) Wniosek: Arda to kreacja (subkreacja) literacka J.R.R. Tolkiena. Arda jest w swej strukturze metafi-zycznej tożsama z naszą planetą. Wyimaginowane są jej dzieje, niezwykli mieszkańcy, itd.

Tak więc proponuję rozdzielić jednak dwa światy: ten literacki i prawdziwy, bo jakiekolwiek insynuacje do co granic czasowych i odniesień historycznych insynuacjami pozostaną.
Osobiście nie zgadzam się z sugestią MiMaSa co tego, że żyję obecnie w jakiejkolwiek erze... No chyba, że zaczniemy popadać w posttolkienizm (apage), tak uwielbiany przez amerykańskich fanów. Tylko po co?

To co napisałeś jest chyba jasne Uśmiech Tak jasne że nie uznałem za stosowne dopisać, że chodzi mi o ten świat równoległy, współistniejący z naszym i przenikający się z nim. W sumie nierozerwalny z naszym, choć nie do końca nasz, niestety...

Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 18-03-2002 23:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):

To co napisałeś jest chyba jasne Uśmiech Tak jasne że nie uznałem za stosowne dopisać, że chodzi mi o ten świat równoległy, współistniejący z naszym i przenikający się z nim. W sumie nierozerwalny z naszym, choć nie do końca nasz, niestety...

Tylko nawet nie domyślasz się jeszcze jaka wielka burza teraz nadciąga skoro W OGÓLE dopuszczasz istnienie Chrystusa w tym równoległym świecie... Cytaty czekają w pogotowiu Złośliwy uśmiech

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Watcher

Wysłany: 18-03-2002 23:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

Watcher napisał(a):

Tylko nawet nie domyślasz się jeszcze jaka wielka burza teraz nadciąga skoro W OGÓLE dopuszczasz istnienie Chrystusa w tym równoległym świecie... Cytaty czekają w pogotowiu Złośliwy uśmiech

Fakt, nie pomyślałem Uśmiech Uśmiech Uśmiech

LOTR jest chrześcijański, sam Profesor to mówił i pisał Uśmiech
Obecność tego Chrystusa widzę też jako swego rodzaju "inwazję" wymiaru boskiego do wszystkich światów (heh, teraz dopiero mi się dostanie Uśmiech ).

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: kiedy były kolejne Ery? (Strona 1 z 5)

Skocz do: