Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Nobel za "Władcę Pierścieni" (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 22-01-2012 09:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam taką zasadę, że o tych kiepskich nie piszę wiele, a różnica pomiędzy tymi, którym daję 4 czy 5 a Tolkienem to nadal przepaść, ponieważ Tolkiena czytuję co roku (czyli właściwie z punktu widzenia tego forum) a wielu innych, którzy mi się podobają czy bardzo podobają przeczytam raz, dwa Uśmiech

I dzięki temu, że mam rynkowe podejście czytuję (i stać mnie) na książki nowe i to te, które czytają ludzie na całym świecie. Ja, wiem, niepolskie to, bo lepiej by było jęczeć, że jaki to świat niedobry i zły, że PRAWDZIWĄ kulturę (LOL) to się niszczy i jak niewielu ją dostrzega Śmiech

Najlepsi pisarze XX wieku? Tolkien, Lewis, Marquez, Steinbeck, Frank Herbert, Hemingway i inni, ale zawsze jak oni ci rynkowi i ci co przetrwali próbę czasu, natomiast nie panowie/panie, którzy/które dostaną jakąś tam nagrodę i o których nikt potem nic nie wie [poza krytykami po polonistyce rzecz jasna Śmiech ] Uśmiech

Sorry, ekonomia i rynek się liczą. Uśmiech

PS. A co do krytyków po polonistyce, filmoznawstwie, etc. to mogą sobie pogadać na TVP Kultura, którego w kategorii społeczeństwa nikt nie ogląda (ułamki procenta w porywach do 1). Uśmiech Ludzie i tak wiedzą co mają wybrać na świecie bez krytyków. Miłego czytania Andricia i innych podobnych Śmiech

W końcu to się KULTURA nazywa Uśmiech

PPS. Od Zafona odczepić się proszę bo to bardzo dobre książki, które odniosły sukces na świecie (Zmierzchu nie czytam, ale i jego sukces i ekonomia bronią).

PPPS. I tak, nauki humanistyczne zaorać, bo po pierwsze, produkują bezrobotnych jedynie w naszym kraju (albo takich co bez pleców to pracują za grosze i jeszcze z tego się cieszą), a po drugie to nawet w tym wątku widać jakie H2O wypisują absolwenci ich i odbiegają od tematu, którym powinno być na forum Tolkiena opisanie, że Tolkien to jednak tego Nobla dostać powinien.

Dziwna rozmowa jak na forum Tolkiena bronić trzeba Mistrza i to jeszcze od tych tam, no... humanistów. Uśmiech

EOT

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

dampf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 120

Wysłany: 22-01-2012 10:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sam nie wiem, czy to co widzę powyżej to żart czy prawdziwa opinia.

Ale cóż, w takim razie życzę miłego kupowania nowych książek, samych bestsellerów z górnej półki (oczywiście ocenianych tylko pod kątem wyników sprzedaży), braku humanistów na swojej drodze oraz bycia bezkrytycznym wobec ulubionych twórców. I tego, aby "Zmierzch" stał się lekturą szkolną. W końcu "sukces i ekonomia" za tym mogą przemawiać.

Idę zobaczyć co na TVP Kultura, spakuję się do biblioteki i co gorsza poczytam jakąś mało popularną książkę. Jestem gorszym człowiekiem? Trudno. Bywa.

I za przeproszeniem, ale nikt nie będzie mi sugerował, że muszę koniecznie bronić Tolkiena w kwestii noblowskiej, bo nie ma do tego prawa. Zawsze myślałem, że fora są po to, aby na nich dyskutować i wymieniać różne poglądy, ale jak widać myliłem się.
Powrót do góry

Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 22-01-2012 11:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

dampf napisał(a) (zobacz wpis):
Sam nie wiem, czy to co widzę powyżej to żart czy prawdziwa opinia.

I ja się zastanawiam.

Cytat:

Ale cóż, w takim razie życzę miłego kupowania nowych książek, samych bestsellerów z górnej półki (oczywiście ocenianych tylko pod kątem wyników sprzedaży), braku humanistów na swojej drodze oraz bycia bezkrytycznym wobec ulubionych twórców. I tego, aby "Zmierzch" stał się lekturą szkolną. W końcu "sukces i ekonomia" za tym mogą przemawiać.

Brrr Zmierzch w szkole?! Zdziwienie Tak to dopiero by było. A jeśli chodzi o Zafona to z przyjemnością go przeczytałam, tyle że wydaje mi się, że niedługo niewiele osób będzie o nim pamiętać. Dla przykładu: Josepha Conrada nie czyta się łatwo, z tego co pamiętam w liceum niewiele osób przez niego przebrnęło, większość postawiła na streszczenia. Czy to dlatego, że jego książki nie są na liście bestsellerów? Jestem rozwalony A przecież Conrad jest naprawdę świetnym pisarzem! Wyobrażacie sobie Conrada zamienionego na Zmierzch w szkole? Ratujcie bo go pobiję Nie, nie sprzedaż książki wyznacza jego wartość, tylko to, co napisał.

Cytat:

I za przeproszeniem, ale nikt nie będzie mi sugerował, że muszę koniecznie bronić Tolkiena w kwestii noblowskiej, bo nie ma do tego prawa. Zawsze myślałem, że fora są po to, aby na nich dyskutować i wymieniać różne poglądy, ale jak widać myliłem się.

Są, są, szczególnie to Uśmiech

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

dampf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 120

Wysłany: 22-01-2012 11:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celebrían napisał(a) (zobacz wpis):
Brrr Zmierzch w szkole?!

Wiem, że Ty wiesz iż ja ironizowałem z tym Uśmiech Ale dla spokoju wolę to dodać Śmiech
A Conrada czytałem niestety tylko "Lorda Jima", książka na pewno nie najlżejsza, ale dająca wielką frajdę czytelnikowi.

Są, są, szczególnie to Uśmiech

Też tak sądzę Uśmiech
Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 22-01-2012 12:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adam napisał(a) (zobacz wpis):
I tak, nauki humanistyczne zaorać, bo po pierwsze, produkują bezrobotnych jedynie w naszym kraju (albo takich co bez pleców to pracują za grosze i jeszcze z tego się cieszą), a po drugie to nawet w tym wątku widać jakie H2O wypisują absolwenci ich i odbiegają od tematu, którym powinno być na forum Tolkiena opisanie, że Tolkien to jednak tego Nobla dostać powinien.

O, jaki interesujący paradoks.
A ja zawsze myślałam, iż Tolkien humanistą był, ale, zważywszy na tę wypowiedź, znaczy to, iż dopiero teraz dostrzegam, w jak wielkim błędzie tkwiłam! Oh nie! Jestem rozwalony
Teraz dopiero to widzę: tak, Tolkien nie był żadnym humanistą, ale zajmował się ekonomią, słupkami i procentami! Nie łapie...ehh acha..suuper!!hahaha!!

A humaniści nam niepotrzebni, niech w ogóle przestanie się publikować wartościowe pozycje, bo po co mamy płynąć pod prąd? Najlepiej poddać się pokornie woli stada! Zachwycajmy się tylko książkami z najwyższym słup... ale zaraz zaraz..., czy to nie paradoks? hmmmm... Wszak odrzuciliśmy wszelką kulturę przed chwilą... a książki są humanistyczne... AAAA... no i co tu teraz zrobić?!...
Powrót do góry

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 22-01-2012 12:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat ten przywodzi mi na myśl uwagę mojego promotora na temat Tolkiena, którą do dziś pamiętam. Określił on twórczość Tolkiena jako "zabawę starego profesora", coś, czego nie da się traktować poważnie.

Dla nas, fanów, dzieła Tolkiena są cenne, drogie naszym sercom, bo każdy z nas odnalazł czy odkrył w nich coś ważnego dla siebie, coś, co do niego przemówiło, zachwyciło. Ale to niekoniecznie znaczy, że dzieła Tolkiena są wartościową literaturą z obiektywnego punktu widzenia.

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 22-01-2012 13:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

dampf napisał(a) (zobacz wpis):
Brrr Zmierzch w szkole?!

Wiem, że Ty wiesz iż ja ironizowałem z tym Uśmiech Ale dla spokoju wolę to dodać Śmiech
A Conrada czytałem niestety tylko "Lorda Jima", książka na pewno nie najlżejsza, ale dająca wielką frajdę czytelnikowi.

Dobrze, że wiesz, że ja wiem Język Ale pojawiła się taka wizja w mojej głowie - Zmierz jako lektura i aż mnie ciarki przeszły. Język

A no popatrz, "Lorda Jima" jeszcze nie czytałam (ale czeka na mnie spokojnie na półce Język ). Za to ostatnio przeczytałam "The Rescue", które wydaje mi się jest jego mniej znaną książką, ale podobało mi się niesamowicie.

ladysherlockian napisał(a) (zobacz wpis):

Temat ten przywodzi mi na myśl uwagę mojego promotora na temat Tolkiena, którą do dziś pamiętam. Określił on twórczość Tolkiena jako "zabawę starego profesora", coś, czego nie da się traktować poważnie.

Dla nas, fanów, dzieła Tolkiena są cenne, drogie naszym sercom, bo każdy z nas odnalazł czy odkrył w nich coś ważnego dla siebie, coś, co do niego przemówiło, zachwyciło. Ale to niekoniecznie znaczy, że dzieła Tolkiena są wartościową literaturą z obiektywnego punktu widzenia.

To fakt, że w Tolkienie zakochałam się ze względu na emocjonalność jego utworów. Ale z obiektywnego punktu widzenia warsztat Tolkiena i ten no w ogóle, na czym ja się tam nie znam bom nie humanistka Język to chyba stoi na wysokim poziomie. No chyba, że miałaś na myśli wartościową literaturę w innym względzie, jak na przykład dziedzictwo kulturowe. Ale myślę, że i tu Tolkien zwycięża Język Choć co do Nobla to ja i tak znam wartość jego dzieł, więc nie musi go dostawać. Elfik

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 22-01-2012 14:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ladysherlockian napisał(a) (zobacz wpis):

hmmmm... Nie można traktować poważnie ludzi, którzy zapomnieli czym jest nauka i dlatego bez wstydu wygłaszają swoje poglądy na tematy, których nigdy nie postanowili zgłębić, każdym stwierdzeniem ex cathedra odsłaniając rozmiary własnej ignorancji. Z przymrużeniem oka

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Nobel za "Władcę Pierścieni" (Strona 4 z 5)

Skocz do: