Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Na czym jeździli Noldorowie (Strona 1 z 6)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5708

Wysłany: 16-12-2011 16:02    Temat wpisu: Na czym jeździli Noldorowie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Noldorowie w Silmarillionie, HoME zresztą także są jeźdźcami. Biorąc jednak pod uwagę ich średni wzrost (tak w okolicach 2 m) pojawia się pytanie na czym jeździli. Szczególnie jeżeli pomyślimy o kimś takim jak Maedhros, który miał tak 2,40 wzrostu. Gdzie znaleźć konia, pod takiego jeźdźca.
Na ten problem wskazuje Kasiopea w jednym ze swoich rysunków. Sorry Kas za użycie Twojego rysunku.
http://kasiopea.art.pl/galleries/pl/szuflandia

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ale znalazłem, jest rasa koni, które nie wyglądałyby pod nim jak psy pod rosłym ludziem.

Przedstawiam rasę Shire

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Tak wiem, ze należy do zimnokrwistych, ale nadaje się też pod wierzch. A ważne jest to, że w kłębie mają 1,8-2 m, a największy znany miał 2,3 m w kłebie.
Tak wizja dwumetrowych drabów na dwumetrowych koniech robi wrażenie. Uśmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 16-12-2011 16:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie mogę sobie jakoś za bardzo wyobrazić, żeby mogli jeździć na czymś innym niż koniach. No bo na czym? Słoniach? Mumakilach Jestem rozwalony ? Mumakile z Haradu były przecież.
Spójrzmy na inne zwierzęta w sródziemiu: Huan, Karcharoth czy we wcześniejszej wersji Tevildo nie byli rozmiarów własnego gatunku, tylko o wiele więksi. Orły miały chyba z 5 metrów, skoro mogły bez problemu przenosić takiego Gandalfa z miejsca na miejsce. Cienistogrzywy też chyba mały nie był. Dlatego wierzchowce Noldorów też były pewnie tak duże, aby jeźdźcy nie powłóczyli nogami po ziemi Z przymrużeniem oka . Taka duża rasa koni, która do dzisiejszych czasów mogła wymrzeć albo zachować się tylko w Valinorze Z przymrużeniem oka .
No ale 2,40 to już przesada Śmiech .
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 16-12-2011 17:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ML, świetne znalezisko Jestem za A koń cudny Love

Jest też opcja, że przywiezione przez Maedhrosa, a wcześniej Oromego Mearasy Amanu były wyższe od ich potomków.

Turingwetil, wiń Tolkiena, to jest mniej więcej wzrost Elendila Wysokiego (a może nawet dokładnie). Wg słów samego JRRT Elwe był najwyższym z Dzieci Ilúvatara, zatem musiał być wyższy od Elendila, niby czemu Maedhros Wysoki miałby zostawać w tyle Z przymrużeniem oka

Tu jest więcej o wzrostach, od lat kiszę w wersjach roboczych wpis do tego tematu:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=898
Może kiedyś się zbiorę i go wrzucę mam pomysł!!!

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

thorlong
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 16-12-2011 17:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znalazłem pewien fragment w Simarillionie, który powinien tu pasować:

Cytat:
Główna twierdza obu tych władców znajdowała się w Ard-galen, i wysyłali oddziały jeźdźców na tę równinę aż pod sam prawie Thangorodrim, gdyż zacząwszy od niewielkiej liczby koni wyhodowali szybko ogromną stadninę, a w Ard-galen trawa rosła bujna i zielona. Przodkowie tych koni pochodzili z Valinoru, przywieziono bowiem szlachetne wierzchowce na statkach do Losgaru, a Maedhros podarował je Fingolfinowi, żeby mu wynagrodzić poniesione przez niego straty.

Ja także uważam, że konie pochodzące z Valinoru były większe.

A...i jeszcze jeden fragment, tym razem z WP o Czienistogrzywym.

Cytat:
Spójrzcie jak mkną z wichrem, Hasufel, a przy nim mój przyjaciel Arod. Ale na przedzie cwałuje inny jeszcze koń, ogromny. Nie spotkałem w życiu takiego rumaka.

Cienistogrzywy był jednym z mearasów.
Mearasy miały pochodzić ze stadnin Oromego w Amanie. Odznaczały się wyjątkowym wzrostem, siłą, inteligencją i pięknem.

Myślę, że podobnymi cechami odznaczały się konie Noldorów. Pochodziły przecież z tego samego kraju.

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 16-12-2011 22:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Widząc temat ,,Na czym jeździli Noldorowie" pomyślałam natychmiast: na rowerach. To całkiem nieśmieszne, ale nie mogłam się powstrzymać, wybaczcie.

A rasa Shire stanowczo bardziej pasuje mi do koni Czarnych Jeźdźców. Elfickie konie powinny byś smuklejsze.

Mnie intryguje inna sprawa. Jak było z długością życia elfich koni. Bo normalny koń żyje ok. 25-30 lat. Pomyślcie sobie, zmieniać konia co jakieś tam trzydzieści lat i to tak do końca świata... Jestem przeciw Ale jeśli konie Noldorów były zwierzętami valinorskimi, to można się spodziewać różnych dziwnych rzeczy w kwestii długości ich życia (vide: Huan. Normalny, duży pies wiecej niż 10 lat to raczej nie przeżyje).

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 16-12-2011 22:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Huan nie był zwykłym psem, tylko Majarem, to i inna długość życia mu była przewidziana.
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=1649

Mam nadzieję, ze konie Valinoru żyły dłużej niż zwykłe, bo rzeczywiście szkoda Smutek No, ale to by się tyczyło każdego śmiertelnego stworzenia - czy to pies, czy sokół czy koń, każde odejdzie szybciej, niż Quendi by chcieli, skoro Ludzie tak szybko dla nich przemijali.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 16-12-2011 23:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Że zwykłym psem nie był, to wiedziałam, że był Majarem--dotychczas tylko domyślałam, dzięki Uśmiech

A że Elfowie z obserwowaniem przemijania nie mieli wesołego życia, to wiedza powszechna Smutek

Marille Undómiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 16-12-2011 23:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Ale znalazłem, jest rasa koni, które nie wyglądałyby pod nim jak psy pod rosłym ludziem.

Przedstawiam rasę Shire

Przyznam szczerze, że jakoś nie mogę sobie wyobrazić szlachetnego elfa, np. Fingona Zdziwienie , przemieszczającego się na grzbiecie prezentowanego przez M.L.-a konia rasy Shire.
Mimo wszystko uważam, że konie elfów były jednak choć nieco 'przystojniejsze' (ale wiadomo, gusta są różne Język ) i może mimo wszystko nie czarne. Ten kolor nie kojarzy mi się zupełnie z elfami . Poza tym konie elfów wywodziły się bezpośrednio od Nahara, a on był śnieżnobiały i błyszczał srebrzyście Gandalf na Cienistogrzywym , więc tym bardziej sądzę, że były jakiejś bardzo jasnej maści.

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

Mam nadzieję, ze konie Valinoru żyły dłużej niż zwykłe, bo rzeczywiście szkoda Smutek No, ale to by się tyczyło każdego śmiertelnego stworzenia - czy to pies, czy sokół czy koń, każde odejdzie szybciej, niż Quendi by chcieli, skoro Ludzie tak szybko dla nich przemijali.

Nie kojarzę, abym skądś zapamiętała jakieś wieści dot. długości życia zwierząt. Przypuszczam jednak, że przynajmniej konie pochodzące z Amanu żyły bardzo długo. Przecież potomkowie Nahara musiały żyć długo, gdyż nikt nigdy nie słyszał, aby Oromë zmieniał sobie w trakcie tych wszystkich er (krótkich bardzo Elfik ) konia.
I nawet jeśli weźmiemy pod uwagę skażenie Ardy, to nie mogło ono w sposób zbyt nagły i drastyczny wpłynąć na długość życia tych zwierząt, choć mierzone w dłuższych okresach mogło mieć, niestety, wpływ ujemny Smutek
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Na czym jeździli Noldorowie (Strona 1 z 6)

Skocz do: