Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Rasy Śródziemia i ich odpowiedniki w rzeczywistości (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Shagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 08-12-2011 17:08    Temat wpisu: Rasy Śródziemia i ich odpowiedniki w rzeczywistości Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam,

Chciałbym się podzielić z Wami moimi przemyśleniami na temat ras Śródziemia i komu one odpowiadają w rzeczywistości.

Z tego, co udało mi się wywnioskować, że:

Haradrimowie to Arabowie,
Variagowie to Wikingowie i Wschodni Słowianie,
Hobbici to Brytyjczycy,
Rohirimmowie to Polacy,
Ludzie z Rhun to Turkowie,

Jeśli Wy będziecie mieli jakieś refleksje z tym związane, to z przyjemnością je przeczytam.
Powrót do góry

thorlong
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 08-12-2011 19:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie rasy ze Śródziemia nie mają swoich odpowiedników w rzeczywistości, a wszelkiego rodzaju podobieństw nie dało się uniknąć z oczywistych powodów. Historia hobbitów ni jak się ma do historii Brytyjczyków, a wszelkiego rodzaju podobieństwa kulturowe wynikają bardziej z tego, że do czegoś autor musiał się odwołać. I co najważniejsze jest zbyt wiele różnic między ludami Śródziemia i ich (według ciebie) odpowiednikami w rzeczywistości. Szczerze mówiąc śmieszą mnie twoje wnioski, a to z powodu zupełnie innej kultury, struktury społecznej i historii Śródziemia.

Finduliah
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 08-12-2011 19:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ogólnie takie porównania wydają mi się naciągane. Tolkien nieraz sam wyraźnie odcinał się od wszelkich analogii do naszego świata. Sprzeciwiał się np. porównywaniu Wojny o Pierścień z II Wojną Światową (patrz: wstęp do WP).
Rozumiem jednak, że niektórzy doszukują się podobieństw do naszego świata. Shire rzeczywiście może poniekąd przypominać dawną angielską wieś, ale to nie jest analogia. Tymczasem wszelkiej maści "Swertów" (jakby powiedzieli Hobbici Uśmiech ) wyobrażałam sobie raczej jako Murzynów a nie Arabów...

Shagrat napisał(a) (zobacz wpis):

Rohirimmowie to Polacy,

To mnie trochę rozśmieszyło Śmiech Porównujesz ich do Polaków ze względu na nasze zamiłowanie do koni, czy dlatego, bo mamy dużo równin w krajobrazie? Język Szczerze mówiąc, wątpliwe wydaje mi się czy Polacy w ogóle przemknęli Tolkienowi przez głowę, gdy tworzył dumny ród Eorla Gandalf na Cienistogrzywym

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Rasy Śródziemia i ich odpowiedniki w rzeczywistości (Strona 1 z 1)

Skocz do: