Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kadillac
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 24-10-2011 21:54    Temat wpisu: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witajcie Drodzy Użytkownicy Forum (to mój pierwszy, powitalny temat Uśmiech )

Zanim przejdę do konkretów, napomknę tylko, że nie widziałem podobnego tematu, lecz gdyby się okazało, że się powtarzam, to bardzo przepraszam. Poza tym nie byłem pewny, czy temat założyć w tym podforum, czy też dotyczącym Silmarilliona (dość dawno czytałem Dzieci Húrina i nie przypominam sobie, by były tam fragmenty traktujące o stosunku Valarów do mieszkańców Śródziemia, stąd ta wątpliwość). Jednak, ad rem: chciałbym Was prosić o pomoc w kwestii podanej w tytule tematu, mianowicie chodzi mi o 'walkę' Túrina ze swoim losem, z jego przeciwnościami, przeciw klątwie Morgotha w odniesieniu do Beowulfa i tzw. wyrd, czyli losu. Właściwie mamy do czynienia z różnymi rodzajami przeznaczenia - los Túrina jest ukształtowny od początku do końca, on nic nie może z tym zrobić, można go porównać do Edypa i jego tragizmu. Beowulf to inna kwestia, on świadomie wybiera swoją drogę, głównie w imię dobra, bycia czczonym i wielbionym (mniej więcej, jednak główny zarys się liczy). I teraz tak: ponieważ aktualnie nie jestem w posiadaniu ani Silmarilliona ani Dzieci Húrina, a nie chciałbym się uciekać do ściągania tych utworów z Chomika (haniebne postępowanie), bardzo bym prosił o fragmenty ilutrujące to, co napisałem powyżej. Właściwie ważniejszy tutaj może być Silmarillion, z tego względu, że opisano tam Valarów i ich sposób działania i ingerowania w sprawy Śródziemia (poza kilkoma wyjątkami nie chcieli 'mącić', czekając na ostateczną bitwę, walkę, sąd, koniec wszechrzeczy). To bardzo istotny temat w moim eseju traktującym o Beowulfie i Dzieciach Húrina jako poematach epickich - los, fatum, nazwijmy to w ten sposób. Tym bardziej będę wdzięczny za fragmenty w języku angielskim, gdyż w nim pisany jest esej. Za pomoc będę niezmiernie wdzięczny (może pochwalę się esejem Język , o ile uznam go za stosowny).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 24-10-2011 22:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tematów dotyczących wolnej woli i przeznaczenia jest tutaj kilka. Podobnie dotyczących losów Turina Turambara, także w tym kontekście. Co do kwestii, o która pytasz, to w "Aiglosie", nr 15 jest cały tekst Tadeusza A. Olszańskiego, na dokładnie ten temat, nawet z Edypem, w podtytule. Uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów (Strona 1 z 1)

Skocz do: