Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 28-01-2015 23:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedawno, bo chyba na początku tegoż tygodnia, natknąłem się na jakiś artykuł dotyczący fanowskich interpretacji dzieł Tolkiena. Jedna z nich odnosiła się właśnie do twórczość pani Rowling. Według niej Błękitni Czarodzieje, czyli Alatar i Palando przetrwali do naszych czasów (nie było wspomniane jak) i nosili całkowicie inne imiona, a mianowicie Dumbledore i Grindelwald. Ponadto podano również informacje jakoby więzienie tego drugiego, czyli Nurmengard, powstało od słowa Isengard.

Czego to ludzie nie wymyslą Super śmiech Super śmiech

KacperP
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 29-01-2015 07:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Link: http://kwejk.pl/artykul/2215141/najbardziej-wykrecone-teorie-fanow-wlad cy-pierscieni.html

Elbereth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 330

Wysłany: 29-01-2015 10:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bo jak ktoś ma niebieski kubrak i żółte buty to... no, to nic dobrego Elfik
Rewelacyjne te teorie, te pod spodem z kategorii fanatyzmu religijnego również.
Ciekawe, czy ktoś dopatrzył się tego samego w HP, w końcu chłopak też umierał za innych XD No a pani Wesley? Lobelia jak nic Śmiech

The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Powrót do góry

Master
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 29-01-2015 11:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak tu Niofo i Elbereth zauważyły, zarówno Rowling jak i Tolkien posługują się sztndarowymi elementami składowymi gatunku fantasy. Klasyczne motywy walki dobra i zła, zakapturzonego zła (symbolizującego go chłodu i mroku), starców-mędrców, przyjaciół-kompanów są na stałe wpisane w ten gatunek, i dopatrywanie się kto i od kogo "zrzynał" jest absurdem.

W mojej skromnej ocenie, aby zabłysnąć i się wyróżnić, można co najwyżej budować wariacje na istniejące tematy, interpretując postaci i motywy inaczej, niż to się zwykło robić. Za przykład posłużę się Sapkowskim. U niego elfy nie są najmędrszymi świata, prastarymi strażnikami mądrości, tylko partyzantami ukrywającymi się w lasach i ofiarami rasizmu i nietolerancji. Ciekawe spojrzenie, co nie?

A wracając do wyższości HP nad WP... Cóż, dzieciaki przeczytały szybką, łatwą, przyjemną i łopatologicznie podaną historyjkę, i zachowują się, jakby w małym palcu miały klasykę literatury światowej (piszę tu o takich nastolatkach zachłyśniętych geniuszem i głębią powieści Rowling - jak są tu na forum miłośnicy Rowling, to proszę nie brać tego do siebie). Co kto lubi - nie chcę wyjść na jakiegoś wielkiego krytykanta. Sam przebrnąłem przez trzy pierwsze części HP, zacząłem czwartą i poległem. Nie moja bajka...

Jak powiedział kiedyś mój tato (który nie lubi i nie rozumie HP, a lubi WP) "hokus-pokus i problem rozwiązany".
Powrót do góry

Elbereth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 330

Wysłany: 29-01-2015 11:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój ojciec nie przebrnął ani przez jedno ani drugie - uznając, że fantasy, ogólne, nie dla niego Z przymrużeniem oka Lubi za to niektóre sci-fi np. Diuna. Gdzie swoją drogą też jest motyw walki dobra ze złem, chociaż jak dla mnie, to potem główny bohater sam staje się zły, a opisywany w książkach dżihad wyjątkowo źle się w obecnych czasach kojarzy.
Ale tak swoją drogą, to zauważyliście, że w książkach fantasy ogólnie ten motyw TEGO ZŁEGO, czy to pojedynczy władca czy całe imperium, jakoś obowiązkowo musi być? Czasami myślę, że ciekawa byłaby opowieść nieco bardziej skomplikowana, bez czarno białych podziałów.

The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 29-01-2015 11:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Więcej niejednoznacznych postaci jest w Grze o Tron. U Sapkowskiego tez się pewnie zjadą.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Master
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 29-01-2015 11:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do niejednoznacznych postaci i braku jasnego oddzielenia dobra od zła, to polecam "Kroniki Czarnej Kompanii" Glena Cooka. Kapitalny cykl.
Powrót do góry

lunatha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 21

Wysłany: 10-02-2015 18:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chciałam dopisać że gdy ostatnio czytałam WP doszłam do momentu ze złotego lasu gdzie Frodo i Sam zajrzeli do zwierciadła Galadrieli i skojarzyło mi się z HP a konkretnie z lustrem z kamienia filozoficznego które pokazywało to co się chce zobaczyć .,,Mogę rozkazać Zwierciadłu ,by ukazało wiele rzeczy-odrzekła Pani-i niektórzy mogą ujrzeć w nim to,czego pragną.[...]pokazuje również rzeczy nieproszone[...]
a ich ujrzenie przynosi większą korzyść.''-Pani Galadriela (gdy Harry znalazł w kieszeni kamień)Jak myślicie to mogło być ,,skopiowane''?
PS.To tylko moje domysły i pytania nie chcę obrazić nikogo ani pani Rowling.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? (Strona 2 z 3)

Skocz do: