Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Tengwar a inne alfabety (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 15-03-2002 15:35    Temat wpisu: Tengwar a inne alfabety Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

czy ktoś się kiedyś zastanawiał nad pomysłem, kształtem i ogólnie pochodzeniem znaków Tengwaru.. oczywiście znamy oficjalną historię Feanora i wcześniejszy pomysł Rumila.. ale jakby tak na moment założyć, że to jednak nie jest pomysł Feanora tylko samego Tolkiena to .... skąd on to właściwie wziął?

natknąłem się niedawno na alfabet tybetański (chyba z VII wieku, czy coś koło tego).. ciekawa sprawa - to jest alfabet sylabiczny gdzie generalnie zapisuje się same spółgłoski ale domyślnie każdej jest przypisana jeszcze samogłoska a.. (brzmi podobnie jak Quenya czy mi się tylko wydaje?) dalej - inne samogłoski (i,u,e,o) są zapisywane diakrytycznie nad lub pod znakiem spółgłoski (znowu brzmi znajomo?).. w dodatku te samogłoski są też jakby podobne - i i u to takie łuczki jak tehtary u i o tylko że bardziej poziomo ułożone lub odwrócone i u jest pod literą.. e to także ukośna kreska nad literą tylko w przeciwnym kierunku niż tehta e.. natomiast same znaki liter są jakoś dziwnie podobne do Sarati... IMHO...

może ktoś coś słyszał o jakichkolwiek związkach Tengwaru ze wspomianym tybetańskim np? bo ja jakoś nie umiem sobie przypomnieć... Skrzywienie

BTW - przykład jak wygląda tekst tybetański można zobaczyć tutaj: http://www.nitartha.org/sample.html
lub jeśli ktoś ma zainstalowany odpowiedni font również tu: http://www.nitartha.org/webtibetan_examples.html
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 15-03-2002 16:16    Temat wpisu: Tengwar a inne alfabety Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

MiMaS napisał(a):
może ktoś coś słyszał o jakichkolwiek związkach Tengwaru ze wspomianym tybetańskim np? bo ja jakoś nie umiem sobie przypomnieć...

Nie wiem z tybetańskim, ale mi to przypomina sanskryt (można zobaczyć np tu:http://sanskryt.stalwol.pl/) i chyba coś w tym jest, że dostrzegamy podobieństwo do języków z tamtej części świata. Wydaje mi się bardzo prawdopodobne, ze własnie z tamtego rejonu pochodzą inspiracje Tolkiena w tej dziedzinie.
Powrót do góry

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 15-03-2002 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

akurat sanskryt to język a mi chodzi o pisma i alfabety.. mówiłem o alfabecie tybetańskim ponieważ na mój gust najbardziej pasuje, ale generalnie większość alfabetów wywodzących się z Brahmi (a jest ich chyba kilkadziesiąt jak nie więcej) posiada jakieś cechy identyfikowalne w Tengwarze lub Sarati..
na tej stronie, którą podałeś w dziale Subhaashhitaani są przykłady alfabetu Devanagari (na moje oko, choć mogę się mylić, ale chyba tym się zapisuje sanskryt).. jakby się dobrze przyjrzeć to niektóre znaki są niemal identyczne jak w Sarati..

są jakiekolwiek dowody na to, że Tolkien wzorował się na tych alfabetach?
lub że w Indiach wzorowano się na Feanorze i Rumilu? Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 15-03-2002 16:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):
Nie wiem z tybetańskim, ale mi to przypomina sanskryt

MiMaS napisał(a):

akurat sanskryt to język a mi chodzi o pisma i alfabety.. (...)są przykłady alfabetu Devanagari (na moje oko, choć mogę się mylić, ale chyba tym się zapisuje sanskryt

No tak, bo właśnie pismo w którym zapisuje się sanskryt nazywa sie Devanagari (100% pewności) i jest to pismo sylabiczne. Występuje 47 znaków podstawowych, a same znaki nie są specjalnie podobne do tych w alfabecie Feanora.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.

Ostatnio zmieniony przez Adan dnia 15-03-2002 21:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 15-03-2002 17:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):

Devanagari [...] same znaki nie są specjalnie podobne do tych w alfabecie Feanora.

tego nie twierdziłem.. raczej do Sarati Z przymrużeniem oka i nie chodzi o to, że można wymienić czcionki niektórych liter i nikt nie zauważy -- raczej o samą budowę znaku, sposób prowadzenia linii, odcinki proste i łuki... itp.

natomiast w alfabecie tybetańskim do tego ogólnego wrażenia dochodzi jeszcze sposób traktowania samogłosek..... IMHO to daje do myślenia..
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 15-03-2002 20:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

tego nie twierdziłem.. raczej do Sarati Z przymrużeniem oka i nie chodzi o to, że można wymienić czcionki niektórych liter i nikt nie zauważy -- raczej o samą budowę znaku, sposób prowadzenia linii, odcinki proste i łuki... itp.

No w sumie, jakby wziąć i odwrócić Devanagari i jeszcze zapisać je w pionie, to można by dopatrzeć się podobieństwa do Sarati Język .
A tak przy okazji, być może całkiem przypadkowo sarati w sanskrycie to jeden z rdzeni czasownika "biegać" - patrz tu:
http://sanskryt.stalwol.pl/bhvaadi.html

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 05-02-2009 15:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nero napisał(a) (zobacz wpis):
Może to pomoże? http://www.sarati.ovh.org/index.htm Z przymrużeniem oka

Dzięki Nero za tego linka Uśmiech

A to moje bazgroły (pisane w Paincie):

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

(Napisałam w tym temacie, bo mimo tytułu wszystkie posty dotyczą właśnie sarati).

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Tengwar a inne alfabety (Strona 1 z 1)

Skocz do: