Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Jaką techniką mógłby być zrealizowany film Silmarillion? (Strona 3 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 30-09-2012 22:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie do animacji bardziej przekonuja kinowe trailery gier z serii "Old Republic", taki jak ten:

Link

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 30-09-2012 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nadal w tyle za Japończykami jeśli idzie o klimat i animację postaci. Wolałabym jednak animację 2D albo łączoną z różnych technik, jak zrobiono Świteź. Owszem, to wygląda jak serial, szczególnie gdy nie widać twarzy, ale nadal coś brak tej animacji. Porównaj światło, kurz, różne detale nadające życia z animacją do FF XIV, którą dałam wcześniej:

Link

A to i tak za mało na płynny obraz i naturalne twarze, choć już coraz bliżej. Animacja 2D miałaby jednak więcej klimatu, jeszcze gdyby zrobić malarskie tła mam pomysł!!!
Swoją drogą ciekawe, czy ta wyrazistość obrazu nie przypomina Hobbita w 48 klatkach na sekundę - wszystko jest wręcz za ostre.

Co mi przypomina o koreańskim anime Blue Sky (Wonderful Days) - świetny wizualnie, wygląda na połączenie 2D i 3D, a nawet i prawdziwych zdjęć, plus piękne niebo i światło:

Link

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 30-09-2012 23:55, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 30-09-2012 23:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko, że mi nie chodzi o to które jest lepsze. Final Fantasy jest, choc tej stylistyki nie lubię.
Chodzi mi tylko o to, że jakbyśmy nie oceniali takiego czy innego intra, to pokazują one możliwości tej techniki i są, albo mogą być argumentem za tym, ze animacja to chyba najlepsza obecnie opcja do ekranizacji Silmarillionu.
A z tego projektu na bazie Mahabharaty podoba mi się sam początek. Tak widziałbym początek "Ainulindale", reszta jednak mi nie leży.

Sirielle napisał(a):
Trwająca 18 dni wojna kończy Erę Bogów i zaczyna Erę Ludzi, jednocześnie kończy Erę Miedzi i zaczyna najgorszą z er świata - Erę Żelaza, Kalijugę, w której przyszło nam żyć. Po niej już tylko ponowne zniszczenie i odtworzenie świata świata na nowo. Czy to nam czegoś nie przypomina? To odnośnie tematu ile JRRT zaczerpnął z innych mitologii, zresztą motyw wojny kończącej świat i jego odrodzenie powtarza się w różniej formie w wielu mitach.

To w sumie nie jest zaskakujące, akurat Ramajana i Mahabharata budziły zainteresowanie w brytyjskich kręgach uniwersyteckich i nie tylko. A hinduizm miał wielu fascynatów. C.S. Lewis kiedy porzucił ateizm i poszukiwał drogi za dwie niemal równorzędne alternatywy uważał chrześcijaństwo i hinduizm. Tolkien nie musiał nawet czytać obu utworów, ale na pewno uczestniczył w nie jednej dyskusji na temat mitologii indyjskiej, Wed i hinduizmu.

For the home of the holy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 30-09-2012 23:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
A z tego projektu na bazie Mahabharaty podoba mi się sam początek. Tak widziałbym początek "Ainulindale", reszta jednak mi nie leży.

To jedyne, co tam jest fajne. Za to wersja 2D - projekty - gdyby się na taką zdecydowali, nawet uproszczona byłaby rewelacyjna.

Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 20-10-2012 15:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dokończę temat animowanej Mahabharaty - dowiedziałam się, że projekt 18 Dni został wstrzymany. Może kiedyś wróci, ale nie mamy wstrzymywać oddechu. Szkoda, dobrze, że chociaż artbook z ilustracjami i skryptem wydali.

Update.

Ale, to nie jedyny pomysł animacji na bazie Mahabharaty. Indie zrobiły dla Disneya film "Arjun The Warrior Prince". Dawno nic Disneya nie oglądałam, ponoć to podobna technika, jak w Księciu Egiptu - animacja 3D stylizowana na 2D. Tyle, że w przeciwieństwie do Księcia Egiptu, tutaj... nie śpiewają! Jest za to kilka świetnych piosenek w tle Jestem za Innymi słowy Bollywood się nie wkradło do tej produkcji, musicalu też nie ma, uff. Sama animacja świetna, może w paru miejscach widać, że to nie do końca 2D - tła są bardzo dokładne (i piękne Love ), ale czasem odstają od postaci. Widać to też w animacji postaci gdy armie przemieszczają się na polu bitwy. Armie. W przeciwieństwie do typowych produkcji Disneya tutaj literalnie leje się krew, choć to kino rodzinne, a nie dla dorosłych. Widać w Indiach nie ma z tym problemu, ale w tej sytuacji marne szanse, by to trafiło do naszych kin, a chciałabym to zobaczyć na dużym ekranie Proooszę prooooooszę

Podsumowując - gdyby jeszcze udoskonalić animację postaci Silmarillion mógłby być zrobiony taką techniką. Życzyłabym sobie mniej "disnejowską" animację postaci, ale nawet taka byłaby świetna. Tylko wolałabym tę technikę na lżejsze tematy, np. historię Berena i Luthien w wersji z KZO Elfik (To pewnie przez ilustracje, które do niej dodali w NF, już zawsze będę to widzieć jako baśń. Ba, w takiej stylistyce, jak w NF bym to chętnie zoabczyła Śmiech )

Trailer z angielskimi napisami i "Daanav" ze ścieżki dźwiękowej - koniecznie zobaczcie koniec piosenki ze "skałą", która się pojawia w ostatnich sekundach:

Link

Link

Trailer #2:

Link

Jak zawsze - oglądajcie w HD i na pełnym ekranie, jeśli tylko HD jest dostępne i komputer daje radę, inaczej to nie ma efektu.

I jeszcze jedna animacja do Mahabharaty, z której sama kiedyś skradnę parę pomysłów - studencka praca zaliczeniowa, rysowana ręcznie w ale ma klimat. Jeśli ktoś kiedyś próbował ręcznie animować, to doceni efekty pracy Ajaya Supahiyi, dostał za to nawet jakąś nagrodę. Twarze i klimat pasują do Silmarillionu. Opis sceny (historia) i sam klip Arjun (to jest mały format):

Link

Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 16-11-2012 20:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nowy trailer od Square Enix dla FF XIV albo SF Silmarillion i Dagor Dagorath:

Link

Oglądajcie bez uprzedzeń, do końca i - jak zawsze - na pełnym ekranie w HD, nie w mini podglądzie na forum Jestem za

Edit.

Jeszcze przy okazji przypomniał mi się stary trailer Archlord (2005/2006), którego chyba na forum nie linkowałam. Świetna zbroja dla Feanora, oczywiście nie we wszystkich detalach, szczególnie hełm mi pasuje:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Najlepsze sceny z tą postacią to początek i końcowa walka z pierwszego trailera (z finałowym efektem znanym z filmu PJa):

Link

i ciąg dalszy na początku drugiego:

Link

Technicznie słabsze, ale nadal mi się kilka fragmentów tutaj podoba. Wycięłabym i wrzuciła do klipu Dagor Dagorath Z przymrużeniem oka

Swoją drogą ciekawe czy Feanorowi wolno było w tej bitwie wziąć udział hmmmm...
Muszę sprawdziwć we właściwym temacie mam pomysł!!!

I jeszcze na koniec rzecz nowsza - Guild Wars 2 i animacja zrobiona m.in. z koncept artów 2D, których autorem jest Kekai Kotaki (plus animacje wyglądu świata z gry). Taka trochę wyklejanka, tak by można opowiadać legendy Silmarillionu w skrócie:

Link

Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 16-11-2012 22:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Technicznie to są OK rzeczy i zgadzam się, ze Sima najlepiej byłoby zrobić w dobrej animacji. Ale jednoczenie stylistyka kompletnie mi nie leży. Niestety 90% zbroi i broni fantasy najwyżej mnie śmieszy, jest to klasyczny przerost formy nad treścią. Tak wiem to fantasy i można wszystko. Owszem można, ale w którymś momencie ginie wiarygodność. A Tolkien dba o to spontaniczne zawieszenie niewiary. A boję się że twórcy animowani by poszaleli.
For the home of the holy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 16-11-2012 23:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ach tam, to tylko stylistyka konkretnych gier, gdzie są takie, a nie inne koncepty postaci, ras, uzbrojenia. Natomiast operowanie światłem, zjawiskami atmosferycznymi, pracą kamery, montaż scen w historię, która robi wrażenie - to wszystko wygląda coraz lepiej Jestem za Tyle, że nie każdy twórca gier stara się o to zadbać, obejrzałam dziś trochę trailerów i większość nie wyrabiała ani technicznie, ani klimatem, ot zlepek scen walki z potworami postaci w fantazyjnych zbrojach. Nawet jak są świetne krajobrazy to sama animacja postaci pozostawia najczęściej wiele do życzenia. Trailer FF wyraźnie odstaje pod tym względem.

Odnośnie stylistyki na plus wypadają złe rasy przedstawione jak istoty z koszmarów w trailerze Guild Wars 2 - gdyby tak zrobić orków bardziej by mi pasowali, niż dosłowne odzwierciedlenie opisów Tolkiena. Dlatego uwielbiam orków PJa, świetnie mu wyszli, szczególnie wzbudzający respekt Uruk-hai.

Jeszcze raz powtarzam - te przykłady nie są tu po to, by je teraz pociąć i z nich sklecić Silmarillion, tylko by pokazać, że da się już mniej lub bardziej płynnie robić porządne animowane filmy. W różnych technikach, w różnym klimacie. Tyle, że ich robienie nadal długo trwa, co jest największą przeszkodą - zanim film jest ukończony już jest technicznie przestarzały, a przy niepowodzeniu koszt pracy mógłby przekroczyć zyski. No, ale też z każdym filmem idzie im to szybciej, więc kto wie, co będzie możliwe jutro Uśmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Jaką techniką mógłby być zrealizowany film Silmarillion? (Strona 3 z 5)

Skocz do: