Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Ciekawe i rzadkie języki (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 26-02-2011 00:55    Temat wpisu: Ciekawe i rzadkie języki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeżeli komuś się wydaje, że polski jest trudny, lub chce w interesujący sposób zaprosić partnera lub partnerkę do tańca. Uśmiech

Link

Quenya przy tym to pikuś. Język

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Kamila
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 110

Wysłany: 26-02-2011 19:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kurczę... Różnica, jak oni to wymawiają "pod rząd", jest wyraźna, ale gdybym te dźwięki usłyszała niezależnie od siebie, to za Chiny bym nie rozróżniła... No, może pierwszy, jest zupełnie inny od trzech pozostałych Uśmiech
Hmm... pewnie nosiciel tego języka załamałby się, słysząc moje próby wymówienia poszczególnych dźwięków, a już zupełnie - tego zdania o tańcu (czy Wam też jest tak trudno przejść od kliknięcia w normalny głos? Z przymrużeniem oka ). Ale kombinuję, kombinuję Język

A ja przypadkiem trafiłam jakiś czas temu w Wikipedii na język pirahã
Tu jego brzmienie na YT:

Link

Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 26-02-2011 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak tylko na marginesie warto dodać, że jednym z najwybitniejszych specjalistów od języków khoisan był Polak - prof. Roman Stopa (zm. 1995), który pochodził z okolic Bochni, a wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1972 roku wydał książę - Structure of Bushman and its traces in Indo-European

A co do związków z Tolkienem, to mam dziwne przeczucie, że Druedainowie z tekstów Tolkiena byli dalekim echem Buszmenów.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 11-03-2011 13:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja na temat "dziwnych" języków trochę z innej strony. W ostatnim "Świecie Nauki" (nr 3/2011) ukazał się krótki artykuł pani Lery Boroditsky "Jak język kształtuje myśl". O, i o tym właśnie mówi, jak mówienie w jakimś języku wpływa na postrzeganie świata. Pierwszy przykład robi największe wrażenie. Aborygeni mówiący językiem kuuk thaayorre nie rozróżniają pojęć "na prawo" czy "na lewo", opisując czyjeś/czegoś położenie posługują się stronami świata. U nich wuj nie siedzi na lewo od ciotki, ale na zachód od ciotki. Skutkiem czego pięcioletnie dziecko potrafi bez wahania, bez żadnych kompasów, pokazać kierunek północny. Ale najfajniej jest, jeśli takiemu Aborygenowi da się do ułożenia kilka obrazków przedstawiających prostą historyjkę. Ludzie układają ją zgodnie z kierunkiem czytania, tak więc my ułożylibyśmy ją od lewej do prawej, użytkownicy hebrajskiego od prawej do lewej, natomiast ci aborygeni ze wschodu na zachód. Jeśli siedzieli twarzą na południe, układali obrazki od lewej do prawej, jeśli na północ, to odwrotnie, a kiedy na wschód, to układali je w kolumnie do siebie.

Rewelacyjne, nie? Uśmiech

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 11-03-2011 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A jak ich zamknąć w pomieszczeniu? Jak sie orientują, gdzie jest północ?

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 11-03-2011 18:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według autorki artykułu, tak Uśmiech Ale samego mechanizmu nie znam.

Annael

Wpisy: 426

Wysłany: 15-11-2011 06:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tutaj artykuł

Namęczyłam się,i nie wiem czy wszystko pojęłam. Wynika z tego, że dobrze jest uczyć się języków obcych. Zastanawiam się czy jednak myślenie po angielsku różni się od myślenia po francusku? Przyznaję, że sama myśl o możliwości myślenia po niemiecku powoduję wewnętrzny dyskomfort, żeby tak ładnie powiedzieć Spox Czy istnieje coś takiego jak "poczciwy Niemiec"?
A gdybym nauczyła się mam pomysł!!! Sindarinu jak będę myśleć? Chyba jak rasowy Tolkienomaniak albo Tolkienista albo Tolkienolog? hmmmm... Bardzo ciekawe jest to połączenie filologii z psychologią ( czego ci naukowcy nie wymyślą Ratujcie bo go pobiję )

Ciekawe jest to odzwierciedlenie wyrażenia wczoraj dziś i jurto w pionie a nie poziomo. Nawet nasi Górole użyją poziomego odniesienia, czyli rzeka czasu płynie z lewej na prawo. A tam gdzie było to badanie gdzieś w Australii czas to wspinaczka w górę hmmmm... Nawet ciekawe, powiedziałabym Jestem za

Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 15-11-2011 13:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael, to, o czym piszesz, to tzw. teza relatywizmu językowego (teza Sapira - Whorfa). Chodzi w niej mniej więcej o to, że używany język wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości.
Czyli na przykład Eskimosi mają kilkanaście nazw na określenie różnych odcieni bieli, bo żyją w miejscu, w którym ten kolor występuje częściej niż u nas; dlatego też lepiej rozróżniają jego różne odcienie i nazywają je. Taka ilość nazw tych kolorów wpływa na ich inne postrzeganie świata niż np. nasze postrzeganie.
Języki, wyrażenia językowe różnych narodów różnią się od siebie, ponieważ dana grupa ludzi inaczej postrzega rzeczywistość niż inna grupa, różniąca się kulturowo - językowo, językowo - kulturowo.

Użytkownicy danego języka myślą tym językiem; użytkownicy innego myślą inaczej, bo ich struktury i wyrażenia językowe różnią się właśnie tym postrzeganiem świata.

Widać, że wstęp do językoznawstwa zaliczony. Pserwa Mam nadzieję, że widać.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Ciekawe i rzadkie języki (Strona 1 z 2)

Skocz do: