Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet prawa dłoń i szczere serce mogą czasem zbłądzić, a taką krzywdę trudniej bywa znieść niż knowania wroga. " Húrin do Morweny, Niedokończone Opowieści

Temat: Poziom czytelnictwa w Polsce (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 28-08-2011 15:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A nie przesadzacie trochę z tym wychwalaniem czytających; a nieczytający to tacy be są? Skrzywienie
To, że ktoś nie lubi czytać, to nie znaczy, że jest gorszy od tego, co lubi. A z waszych wypowiedzi taki wniosek narzuca się niezaprzeczalnie.
Każdy lubi co innego, wolelibyście, żeby wszyscy kochali książki? A jak ktoś woli aktywny wypoczynek, to co (nie mówię tu o telewizorze i takich sprawach)? I nie zachęcam do rzucenia książek w kąt (jak ktoś lubi czytać, to świetnie), tylko protestuję przeciwko:
czytający Jestem za
nieczytający Jestem przeciw
Elfik
Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 28-08-2011 16:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jednakże nie można zaprzeczyć, że osoby czytające (przeważnie oczywiście, może gdzieś za ścianą ukrywają się jakieś wyjątki, jednak maskują się tak dobrze, że ich nie zauważam) są zazwyczaj bardziej inteligentne (czy, że tak się wyrażę, mędrsze) od tych nieczytających. Bardziej wyrafinowane. Oczywiście ktoś może się z tą opinią nie zgadzać, ale mówię tak, bo taką właśnie zależność zaobserwowałam w świecie. dlatego po prostu bardziej lubię i łatwiej mi się odnaleźć wśród takich osób. A więc dla mnie one są rzeczywiście lepsze pod względem, dajmy na to, towarzyskim.
Powrót do góry

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 28-08-2011 21:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też dodam swoje ,,trzy grosze" Uśmiech Jeśli ktoś lubi czytać do dobrze, ktoś woli swojego facebooka lub nk - to jego sprawa, ale coś dziwnego się dzieje. Usiądziesz w parku na ławce z książką - dziwak, w pociągu zaczynasz czytać - jakiś nienormalny, a jeśli już czytasz lektury, to każdy mówi: on nic nie robi w domu, siedzi tylko w książkach i w ogóle jakiś ,,nawiedzony" jest. Ludzie teraz się kryją z tym, że czytają. Jeśli mają dystans do siebie to machną ręką na opinie i koniec, ale ktoś słaby psychicznie to może porzucić czytanie i chcieć się zlać z tłumem. No bo czy normalnym można być, jeśli przeczyta się 1200 stron ,,Potopu"? Można być normalnym, ale kogo to interesuje?...
(Prz 26:12, Biblia Tysiąclecia)

piszę, piszę, piszę: www.sieMowi.blogspot.com Zapraszam Uśmiech
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3874

Wysłany: 28-08-2011 23:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, czytam w pociągach, widuję ludzi z gazetą czy książką w środkach komunikacji miejskiej, pociągach i nie tylko. A Facebook, cie choroba, pełno tam literek Jestem rozwalony Wiem, dyskusja jest o dłuższych tekstach, ale nie dyskredytujmy innych mediów całkowicie, jak i publicystyki w magazynach. Myślę, że jednak nie jest tak źle, jest po prostu więcej możliwości zdobywania wiedzy i zażywania rozrywki, dlatego wielu ludzi sięga po inne opcje, niż książka.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 29-08-2011 11:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To znaczy ja nie mówię, że facebook i nk są złe, ale brak umiaru jest szkodliwy (sam sobie założyłem swego czasu konto na nk, bo fajna to zabawa), ale są ludzie, którzy po 5-6 godzin dziennie siedzą na facebooku i ich zajęciem jedynym jest podglądanie to z kim zaszedł w ciążę i kiedy Uśmiech O tym ukrywaniu się mówiłem na podstawie swoich obserwacji, a mieszkam w małym mieście. W pociągu czasem kogoś widziałem, w busie nieraz jakaś osoba czyta prasę kolorową, ktoś starszy z kiosku niesie gazetę. Mówię o takim publicznym czytaniu. U mnie w szkole takich osób, które nie boją się na przerwie wyjąć książkę i czytać, to może 1-2 są. Ale wiem też, że czytelnictwo w szkole średniej nie upadło, bo ludzie wypożyczają (a to nie oznacza, że każda wzięta książka jest przeczytana). Wiem też, że w wielu klasach przeczytanie nowelek jest czymś dziwnym, a jeśli ktoś przeszedł przez jakieś grubsze książki to dziwak (a jeszcze gorsze, jeśli to nie są lektury). Nie wiem, takie jest moje stanowisko Uśmiech
(Prz 26:12, Biblia Tysiąclecia)

piszę, piszę, piszę: www.sieMowi.blogspot.com Zapraszam Uśmiech
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 29-08-2011 17:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Fajny artykuł na temat "nowe" media vs "stare" media, trochę o czytelnictwie w internecie ale nie tylko
http://webhosting.pl/Geeki.i.intelektualisci.Skad.ta.pogarda.wobec.uniw ersytetow

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 29-08-2011 17:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hm... Tak, a pod tym artykułem: "Podobał ci się ten tekst? Powiedz o tym znajomym na facebooku!"

Całkiem słusznie człowiek gada. Chociażby, żeby podać przykład z mojej dawnej szkoły - było to gimnazjum prywatne i ogólnie klasa zbierająca 'nad przeciętnie uzdolnionych' czerwone paski i tak dalej. Dlatego większości przedmiotów, to oni się uczyli - takiej matmy czy fizyki. Ale historii? Z historii to połowa osób miała ściągi. No, chyba, że ktoś szedł na humana. Ale poza tym uznawali historię (czy polski, nie mówię gramatyka, ale epoki rożne, średniowiecza i renesansy - to mieli głęboko gdzieś).

Ale spójrzmy na to z jaśniejszej strony - Polska się nie poddaje. W przyszłym roku na teście gimnazjalnym historia będzie miała osobny test cały dla siebie, co ją stawia na równi z polskim i matematyką.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3874

Wysłany: 29-08-2011 18:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziecko Amanei napisał(a) (zobacz wpis):
Hm... Tak, a pod tym artykułem: "Podobał ci się ten tekst? Powiedz o tym znajomym na facebooku!"

I co w tym złego? Znak postępu. Moi znajomi na FB zasługują na to, by im podać link do ciekawego tekstu, tak jak "znajomi" skupieni na tym forum mieli okazję skorzystać z linka podanego przez Goku. W końcu i tu, i tu jest grupa ludzi skupionych wokół jakiegoś portalu, ale o tym drugim w kółko ktoś się wypowiada z pogardą. Naprawdę dziwi mnie ten najazd na portale społecznościowe i brak zrozumienia czym są, do czego służą lub służyć mogą. No tak, zapomniałam, można się tam natknąć na Pasję Książek, Socjomanię i masę innych okropnych fan pagów, zgroza!

Lecę przeczytać art, zobaczymy, może dam cynk znajomym.

Edit.

Artykuł ciekawy, jeszcze ciekawsze komentarze pod nim. Niezbyt się z nim jednak zgadzam, a zdecydowanie z tym komentarzem: #15 movax® 2011-08-24 10:52:35, ale to już inna bajka i nie ten topic.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Poziom czytelnictwa w Polsce (Strona 4 z 6)

Skocz do: