Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Po co Numenor/Atlantyda? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 03-12-2010 01:26    Temat wpisu: Po co Numenor/Atlantyda? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kilka dni temu siedząc nad brytyjskim romantyzmem i orientalizmem, oraz czytając o szoku kulturowym jaki przeżyli XVIII wieczni Europejczycy uświadamiając sobie, że źródła współczesnej kultury i cywilizacji leżą na wschodzie (Egipt, Mezpotamia, Indie), coś mi zaiskrzyło tolkienowsko. W końcu Arda to Ziemia, a to oznacza, że z tej perspektywy twórcami cywilizacji i kultury są Easterlingowie i Południowcy.

Kiedy to sobie uświadomimy, to wtedy staje się jasne po co Tolkienowi mit o Avalonnie, Atlantydzie/Numenorze i szczęśliwej zachodniej krainie? Zachód musi mieć swoje niezależne źródło kultury i cywilizacji, które nota bene jest jej praźródłem, gdyż inaczej w logice świata przedstawionego to poddani Saurona byliby źródłem kultury i cywilizacji.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 02-02-2011 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Kiedy to sobie uświadomimy, to wtedy staje się jasne po co Tolkienowi mit o Avalonnie, Atlantydzie/Numenorze i szczęśliwej zachodniej krainie? Zachód musi mieć swoje niezależne źródło kultury i cywilizacji, które nota bene jest jej praźródłem, gdyż inaczej w logice świata przedstawionego to poddani Saurona byliby źródłem kultury i cywilizacji.

Ale gdy tak piszesz - chociaż rozumiem co myślisz - wygląda, że Avalon jest pomysłem Tolkiena... Avalon i Atlantyda ... mity, które rozpalają wyobraźnie niemal " do czerwoności" Love Rzeczywiście, kultura Wschodu jest tak bardzo odrębna od zachodniej, że wydaje się, że konieczne jest inne wytłumaczenie ich pochodzenia - bo to, że ludy wędrują nie tłumaczy różnic. Tylko dlaczego Zachód tak stanowczo stara się ulogicznić i odmitologizować? Mity więc stanowią jakiś ślad "zakorzenienia" ludzkich ( może i nieludzkich ) istnień w światowej czasoprzestrzeni Uśmiech

Powrót do góry

nolik
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 06-02-2011 14:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a) (zobacz wpis):
Rzeczywiście, kultura Wschodu jest tak bardzo odrębna od zachodniej

A kultury wschodnie to się między sobą nie różnią ? Kultura chińska i arabska nie mają przecież między sobą więcej wspólnego niż arabska z europejską.

Cytat:
Kiedy to sobie uświadomimy, to wtedy staje się jasne po co Tolkienowi mit o Avalonnie, Atlantydzie/Numenorze i szczęśliwej zachodniej krainie?

W mitach źródłem kultury są zazwyczaj istoty nadludzkie - u Tolkiena są to elfy.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 07-02-2011 01:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a) (zobacz wpis):
Ale gdy tak piszesz - chociaż rozumiem co myślisz - wygląda, że Avalon jest pomysłem Tolkiena... Avalon i Atlantyda ... mity, które rozpalają wyobraźnie niemal " do czerwoności" Love

Raczej chodzi mi o to, że Tolkien wykorzystuje te mity. osobne pytanie czy opowieść o Avalonie to odrębny mit, czy jednak lokalne przetworzenie mitu o Atlantydzie?

Nie chodzi mi o odrębność kultur. Bardziej o coś innego. Świat Tolkiena, wedle niego samego to nasz świat tyle, że w odległej, mitologicznej przeszłości. Tyle ze Tolkien dobrze wiedział, że w naszym świecie kolebka naszej, zachodniej cywilizacji był żyzny półksiężyc, a wiec tereny Mezopotamii, Syrii, Fenicji i Palestyny. Nasz cywilizacja rodzi się na wschodzie a dokładniej na Bliskim Wschodzie, a nie na zachodzie. To tam jest Sumer i jego miasta, tam powstaje Gilgamesz, Kodeks Hammurabiego, pismo alfabetyczne, społeczeństwo obywatelskie, filozofia, demokracja. Tam się rodzi matematyka, geometria, historia i historiografia. Wielkie centra naszej cywilizacji są we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Więc jak pogodzić mitologię świata przedstawionego, gdzie światło cywilizacji jest na zachodzie, z historią w której cywilizacja przychodzi ze wschodu. Czy platoński mit o Atlantydzie, nie pozwala Tolkienowi pogodzić tych sprzeczności??

For the home of the holy

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 07-02-2011 18:24, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 07-02-2011 18:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Więc jak pogodzić mitologię świata przedstawionego, gdzie światło cywilizacji jest na zachodzie, z historią w której cywilizacja przychodzi ze wschodu.

A czy mitologia celtycka nie pozwala na to? Do dziś nie wiemy kim byli Tuatha Dé Danann (Lud bogini Danu), fikcją czy dawnymi władcami, ani kto postawił kamienne kręgi itd. Może i przybyli kiedyś ze Wschodu, ale mitologia umiejscawia ich na Zachodzie, jak i magiczne nieśmiertelne krainy, z których skorzystał Tolkien.

Sprawdzam na wiki i proszę, jedno z podań podaje, że Lud Boginii Danu po przybyciu do Irlandii spalił swe statki by zapobiec odwrotowi, od razu mam pożar w Losgar przed oczami Spox

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 07-02-2011 18:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie o to mi chodzi. My współcześni ludzie wywodzimy swoją cywilizację i kulturę, z Żyznego Półksiężyca i wschodniej części Morza Śródziemnego. Tolkien, zdawał sobie sprawę gdzie leżą korzenie kultury europejskiej (współczesne mody doceniania lub raczej przeceniania znaczenia ludów barbarzyńskich niewiele tu zmieniają). Tyle, ze wschód u Tolkiena to tyleż miejsce narodzin, co także domena Zła. Tymczasem siedzibą szlachetnych ludów Śródziemia jest północny-zachód. Tolkien potrzebował źródła wyróżnienia tego regionu, stąd Avalonn, mit o Atlantydzie, czy, jak piszesz Tuatha Dé Danann, którzy bez wątpienia są pierwowzorem Eldarów.
For the home of the holy
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 07-02-2011 23:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście zgadzając się z powyższymi opiniami chciałem dodać jedną rzecz. W książce "Magiczny świat Władcy Pierścieni"(z góry uprzedzam-nie wiem na ile jest to dzieło wiarygodne, jeśli ktoś może cokolwiek na jego temat powiedzieć będę wdzięczny) David Colbert pisze o śnie nękającym Tolkiena i jednego z jego synów(nie jest podane którego)-Koszmar nękający Tolkiena zawsze był taki sam. W tajemniczy sposób wody oceanu wzbierały ogromna falą, czasami przewalały się przez ląd. Za każdym razem Tolkien budził się przerażony. Leżał w łóżku, chwytając powietrze, jakby bliski utonięcia. Im więcej rozmyslał o swoim śnie, tym bardziej wciągały go dawne opowieści o światach zniszczonych przez wielką falę. Jest to popularny motyw wielu legend, od prehistorycznych mitów po biblijną historię o wielkim potopie i arce Noego. W końcu Tolkien zatrzymał się przy jednej z najsłynniejszych legend-o zaginionej Atlantydzie. Wcześniej jest mowa o tym, że pod wrażaniem snu napisał opowiadanie o początkach Śródziemia. Autor sądzi też, że Tolkien wierzył iż jest to wynik tego, iż jego przodek przeżył to wydarzenie, które miało dać początek mitowi.

Powtarzam-nie wiem na ile autor książki jest, zwłaszcza w tej kwestii, wiarygodny. Ale, jeśli byłaby to prawda-wnosiłoby to wiele to tej kwestii-Numenor jako Atlantyda nie byłby tylko koniecznością wynikającą z wymienionych przyczyn, ale po prostu wyjątkowo osobistym wkładem Tolkiena w swoje dzieło.
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 29-09-2011 07:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie dopadłam 15 numer Aiglosa a w nim esej M.L-a o Atlantydzie - jak przeżuję to napiszę ale chciałam zapytać w którym z dialogów Platona jest opis Atlantydy hmmmm... Może udałoby mi się to znaleźć Książka
Na razie znalazłam 2 obrazki jeden z Atlasu Fonstad'a Numenor

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

oraz drugi z Wikipedii z hasła o Atlantydzie http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Atlantis_map_kircher.gif &filetimestamp=20060109004914

musiałam go jednak obrócić, bo nijak nie mogłam zrozumieć dlaczego Afryka jest po lewej stronie

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ostatnio zmieniony przez Annael dnia 01-10-2011 10:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Po co Numenor/Atlantyda? (Strona 1 z 3)

Skocz do: