Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Arda pod koniec II Ery (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Abdul
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 30-10-2010 14:13    Temat wpisu: Arda pod koniec II Ery Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam Uśmiech
Przydałoby mi się skompletować informacje o końcowym czasie II Ery.
W temacie można podyskuowac o krajach z ich granicami, osodach, portach númenorejskich, Mrocznym Kraju, jakie i od kiedy nazwy funkcjonowały i innych informacjach o Ardzie w tym czasie.

Czy wiecie, jakie (o ile miał) miał Valinor granice?

Wiadomo że Númenorejczycy mieli kolonie w północnym Śródziemiu i zniewalali mieszkańców tamtych rejonów.
Cytat:
Wielu mieszkańców lasów z terenów przybrzeżnych na południe od Ered Luin, szczególnie z Minhirath, spokrewnionych według stwierdzeń późniejszych historyków z Ludem Haleth, stało się zawziśtymi wrogami Númenórejczyków na skutek ich bezwzględności i niszczenia lasów, a nienawiść ta pozostała niezmienna wśród ich potomków, którzy z tego powodu wspomagali wszelkich wrogów Númenóru. W Trzeciej Erze ci spośród nich, którzy przeżyli, znani byli w Rohanie pod nazwą Dunlendingowie.

Tylko pytanie, jak daleko sięgały kolonie.

Liczę na Waszą pomoc.
Pozdrawiam
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 30-10-2010 18:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zacząc należy od Dodatków do WP, sa w III tomie. Potem warto spojrzeć na Akallabeth w Silmarillionie i Pierścienie Władzy, tamże. I to jest początek. Uśmiech

My możemy pomóc, bo rozumiem, ze nie wszystko jest powszechnie dostepne, ale chciałbym wiedzieć co już wiesz, a czego nie wiesz.

I jeżeli mówisz o schyłku II Ery, to o czym mówisz, czy o okresie po upadku Numenoru, czy wcześniej.
Świat Tolkiena nie jest statyczny, wbrew pozorom i sytuacja inaczej wygląda powiedzmy w roku 3255 II Ery a inna powiedzmy w 3320 r. II Ery.

Uściślij wiec parametry to będzie można Ci coś powiedzieć.

Ponadto w Aiglosie nr 13 masz Chronologię drugiej połowy II Ery i na pewno wiele tam znajdziesz.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Abdul
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 30-10-2010 21:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chodzi mi o czas przed oblężeniem Mordoru i schwytaniem żywego Saurona.
Dodatek historyczny przeczytałem i wiem co nieco, ale przydało by mi się więcej informacji.

Na co mi Wasz wysiłek w tłumaczeniu o Drugiej Erze? Otóż zajmuję się mapą Ardy
i te informacje mi się przydadzą.
Mogą się przydać wiadomości o tym ,,co było, a nie jest" Ble Ble ;D
Na mapie mogę to przedstawić ,,popsutymi literami"
Cytat:
Uściślij wiec parametry to będzie można Ci coś powiedzieć.

Jeżeli możecie to powiedzcie:jak daleko na wschód Númenorejczycy mieli kraje portowe, jakie istniały kraje i gdzie leżały granicejakich osad/miast nie było wtedy, co mogę wpisać na mapie do ,,zdań informujących" (np. [i]Tu przebudziło się plemię Durina[i]). Ewentualnie po prostu podajcie, gdzie mogę się dowiedzieć (mam ,,Atlas Śródziemia")

Wiem, proszę o wiele, lecz jeśli podacie coś, będziecie mieli świadomość udziały w mapie Ardy
Pozdrawiam Uśmiech
Powrót do góry

Abdul
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 02-12-2010 11:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powiem prościej: co powinienem przedstawić na mapie Ardy, która przedstawia ten świat za Ar-Pharazona.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 02-12-2010 12:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Abdul napisał(a) (zobacz wpis):
Powiem prościej: co powinienem przedstawić na mapie Ardy, która przedstawia ten świat za Ar-Pharazona.

Aman i jego wybrzeżą, Numenor, królestwo Gil-galada, Imladris, Tharbad, Lórien, królestwo Orophera, królestwo Khazad-dum, władztwa orków na północy, numenorejskie kolonie od Belfalas, az daleko na południe poza Umbar.
Oczywiście Mordor.

Pytanie jak daleko na wschód i południe ma sięgać ta mapa.

For the home of the holy
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 02-12-2010 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja mam pytanie o Imladris. Jak duże mogło być w czasach o jakie pyta Abdul? Czy tak samo jak w czasie WP było tylko dworem z przyległościami, (co tam jeszcze być mogło poza samym dworem - jakies przysiółki czy osady kupiecko-rolnicze lub łowieckie w głebi lasów i gór z których spływały te słynne wodospady?) czy tez bardziej małym krajem - a jeśli krajem to czy samą ukrytą doliną, czy może ma jeszcze rozleglejszy, zamieszkany albo nawet niezamieszkany ale rozległy teren? Chodzi mi jak daleko poza samym domem Elronda można mówic o terytorium kontrolowanym przez np. patrole elfów i oczywiście Pierścień Elronda. I czy poza samym dworem elfowie mieli tam inne osady? Mnie się zdaje, że jakieś osady służebne powinny tam być, choćby dla nadgranicznych patroli, dla przybywających kupców, i dla łowców - coś chyba jedli, mieli chyba jakies polowania? Skoro pisze, że kowale elfów przekuli miecz to raczej nie mieli tej kuźni we dworze tylko w, że tak powiem obejściu i to pewnie dość daleko. Jak obszerne mogło być osadnictwo Imladris poza samym dworem?
poz Uśmiech
tal

M.L.

Wysłany: 02-12-2010 14:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Musiało być większe niż później, a to z trzech powodów.
Po pierwsze w II erze było więcej Eldarów. Po drugie Elrond był wicekrólem Eriadoru z ramienia Gil-galada, a Imladris miało być w założeniu twierdza chroniąca wschodnią flankę Eriadoru.
Po trzecie: Musiało być na tyle duże by możliwe było tam zgromadzenie hufców Gil-galada i Elendila maszerujących na wojnę Ostatniego Sojuszu.

For the home of the holy
Powrót do góry

Abdul
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 02-12-2010 18:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję za odpowiedzi.
Cytat:
Pytanie jak daleko na wschód i południe ma sięgać ta mapa.

Mapa przedstawia całą Ardę. Mimo że jest na dużym papierze, trochę będę musiał poupychać.
PS. Na pewno Imlardis małe nie było, ale co mogło się stać z tymi budynkami do Trzeciej Ery?
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Arda pod koniec II Ery (Strona 1 z 3)

Skocz do: