Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Co Wam to przypomina - Bożena Keff - czterowiersz (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uta
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 13-10-2010 15:53    Temat wpisu: Co Wam to przypomina - Bożena Keff - czterowiersz Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam!
Drodzy forumowicze, zajmuję się analizą dzieła literackiego, w którym autorka Bożena Keff zapisuje taki czterowiersz:

Panie Frodo, trzeba się pilnować,
żeby pana nie wciągnęły trupie bagna!
Gadaj zdrów, pan Frodo już idzie na dno,
przyszłość pana Frodo rysuje się trupio.

Chciałam poznać Wasze skojarzenia.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 13-10-2010 18:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwsze trzy wersy: film Petera Jacksona.
W książce Frodo nurza się nieco w błocie, ale na dno nie idzie. Z przymrużeniem oka

J.R.R Tolkien, Dwie Wieże napisał(a):
Sam obejrzał się i stwierdził, że Frodo znowu zamarudził. Nie było go widać wśród nocy. Sam cofnął się o kilka kroków, nie śmiejąc jednak oddalać się ani nawoływać głośno; ochrypłym głosem powtarzał tylko imię swego pana. Niespodzianie natknął się na niego w ciemności. Frodo stał zatopiony w myślach, wpatrzony w blade światełka. Ręce trzymał sztywno opuszczone wzdłuż ciała, kapało z nich błoto i woda.
- Panie Frodo, chodźmy – rzekł Sam. – Nie wolno na nie patrzeć, Gollum mówi, że nie wolno. Musimy trzymać się Golluma i nie ustawać, póki nie przebrniemy przez te przeklęte moczary... jeśli w ogóle przez nie przebrniemy.
- Dobrze – odparł Frodo, jakby zbudzony ze snu. – Chodźmy!
Wracając pospiesznie, sam potknął się zahaczywszy nogą o jakiś stary korzeń czy o sterczącą kępę. Upadł ciężko, wyciągając przed siebie ręce, które zapadły głęboko w gęstą maź; twarz jego znalazła się tuż nad powierzchnią czarnego rozlewiska. Rozległ się syk, wionęło cuchnącym oparem, światełka zamigotały, zatańczyły, zawirowały. Przez jedno okamgnienie czarna tafla wody wydała się oknem powleczonym ciemną, brudną glazurą, przez które zajrzał do wnętrza. Wyszarpnął ręce z błota i odskoczył z krzykiem.

A wers ostatni? hmmmm... Skojarzeń nie mam żadnych Nie Nie . Frodo nie umarł w Śródziemiu więc "trupia przyszłość" jest cokolwiek osobliwa.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wroobel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 13-10-2010 21:28    Temat wpisu: Re: Co Wam to przypomina? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uta napisał(a) (zobacz wpis):
Witam!
Drodzy forumowicze, zajmuję się analizą dzieła literackiego, w którym autorka Bożena Keff zapisuje taki czterowiersz:

Panie Frodo, trzeba się pilnować,
żeby pana nie wciągnęły trupie bagna!
Gadaj zdrów, pan Frodo już idzie na dno,
przyszłość pana Frodo rysuje się trupio.

Chciałam poznać Wasze skojarzenia.

A może tu chodzi o metaforę? Nie znam kontekstu w którym pani Keff używa czterowiersza, ale można to skojarzyć z przysłowiami i bajkami z morałem mówiącymi, że trzeba słuchać mądrzejszych | bardziej doświadczonych?
Powrót do góry

hithlome
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 171
Nieobecny(a): kiedy świat zewnętrzny wsysa mnie i nie chce oddać ;)

Wysłany: 13-10-2010 22:12    Temat wpisu: Re: Co Wam to przypomina? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wroobel napisał(a) (zobacz wpis):

A może tu chodzi o metaforę?

Też tak pomyślałam Uśmiech choć mi kojarzy się to nieco inaczej (no dobra, pierwsza myśl też miała związek z Jacksonem Język)

Jeśli nie brać tego czterowiersza dosłownie, to może mówić o brzemieniu Pierścienia.
Frodo stoi nad bagnami - ale powinien pilnować, żeby nie wciągnęły go i całkiem już nie otumaniły (bagna jako coś pochłaniającego, z czego trudno się wydostać - mogą to być również myśli Froda, jego umysł, niszczący wpływ Pierścienia).
Ostatecznie Sam przekonuje go do dalszej wędrówki, ale już za późno - Frodo popadł w marazm, "idzie na dno", bo Pierścień coraz bardziej go przytłacza; przyszłość "rysuje się trupio", ponieważ wędrówka może mieć tragiczny koniec. I to niezależnie od tego czy uda się zniszczyć Pierścień czy nie.

Taka interpretacja jakoś sama mi się nasuwa i nie mam pomysłu na inną. Ale może kto inny ma? Uśmiech

Nie znający pór roku, zamarły w bezczasie
Powrót do góry

Uta
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 23-10-2010 15:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):
Pierwsze trzy wersy: film Petera Jacksona.
W książce Frodo nurza się nieco w błocie, ale na dno nie idzie. Z przymrużeniem oka
Frodo nie umarł w Śródziemiu więc "trupia przyszłość" jest cokolwiek osobliwa.

: )

dziękuję, a odesłał byś mnie dokładnie do miejsca w Dwóch Wieżach?
Wszystkim dziękuję za wypowiedzi.

Oczywiście chodzi o metaforę.
Zajmuję się książką pani Keff pt. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" - dotyczy ona konsekwencji Zagłady. Jest tekstem poetyckim, metafor mnóstwo, dlateg zwróciłam się do Was z prośbą o pomoc.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Co Wam to przypomina - Bożena Keff - czterowiersz (Strona 1 z 1)

Skocz do: