Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Jaka jest poprawna forma - orkowie czy orki? (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BartekChom
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 04-09-2010 15:35    Temat wpisu: Jaka jest poprawna forma - orkowie czy orki? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu "Waga i wzrost orków"
Sirielle

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Po trzecie orkowie. Orki żyją w morzach i oceanach i są waleniami. Jeżeli one cie interesują to zajrzyj na forum poświęcone zoologii morskiej.

To chyba nie jest najlepsze miejsce na dyskusję, ale nie będę siedział cicho, jak ktoś na czerwono wypisuje rzeczy, z którymi się nie zgadzam.

ork - orki
orka - orki
jak
lasek - laski
laska - laski

A poza tym praktyka jest taka, że rasy w liczbie mnogiej mają rodzaj niemęskoosobowy: elfy, krasnoludy, a tym bardziej gnomy, niziołki. Z elfami i krasnoludami sprawa nie jest taka jasna, bo Tolkien tworzył w angielskim nieregularną liczbę mnogą, którą uzasadniał szacunkiem, tak jak można nim uzasadniać męskoosobową formę w języku polskim, ale orki na szacunek nie zasługują.
Powrót do góry

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 04-09-2010 19:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wściekły Zgadzam się, że powinno być Orkowie. Jak ktoś nie potrafi przyznać się do błędu to jego problem. Ja też mogę przeszukać Internet i znaleźć jakieś formułki dotyczące naszego kochanego, ojczystego języka polskiego. Faktycznie orki rozumie się jednoznacznie. Są pewne wyjątki w j. polskim i chyba wszyscy o tym wiemy i myślę, że z tym słowem może być podobnie, ale nie jako sztywna reguła, ale utarty zwrot i zaakceptowany przez wielu.

Żeby nikogo nie zdołować i rozwiązać spór, przytoczę przypis z polskiej wikipedii (tak mnie naszło żeby zajrzeć do Cioci Wiki):
↑ Wersję orki jako jedyną podaje Wielki słownik ortograficzny PWN, wydanie internetowe. W praktyce używane są obydwie formy. Często wyraz orki oznacza potwory, zwierzęta, a orkowie inteligentne istoty. Podobne problemy występują z nazwami innych fantastycznych gatunków - elfów (elfy i elfowie), krasnoludów (krasnoludy, krasnoludzi i krasnoludowie) itp.

Tolkien użył nazwy jako opisanie inteligentnych stworzeń w tym sensie,że myślących, nie natomiast jako zwierzęta. Tu pasuje określenie: orkowie. To, że słownik (podkreślam, że tylko jeden) podaje formę orki, nie znaczy że jest ogólnie stosowana, popularna, a jedynie dopuszczalna i to też myślę że nie w szerokich kręgach. No cóż, język polski jest w fazie rozwoju i może za kilka lat będziemy mówić orki. Co do wzrostu i wagi się nie wypowiem, gdyż takich kompetencji nie mam i zwyczajnie nie wiem. Jeśli ktoś zna odpowiedź to proszę napisać. I zamknijmy już temat nazewnictwa, bo się w końcu nowy temat zacznie Z przymrużeniem oka

Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych w dyskusję Z przymrużeniem oka

(Prz 26:12, Biblia Tysiąclecia)

piszę, piszę, piszę: www.sieMowi.blogspot.com Zapraszam Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 04-09-2010 23:38    Temat wpisu: Re: Waga i wzrost orków Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

BartekChom napisał(a) (zobacz wpis):
To chyba nie jest najlepsze miejsce na dyskusję, ale nie będę siedział cicho, jak ktoś na czerwono wypisuje rzeczy, z którymi się nie zgadzam.

Twoje prawo się nie zgadzać. Ważniejsze jednak czy masz rację?
Podstawowa funkcja języka jest komunikatywność. Określenie w l. mn. orki zostało zarezerwowane dla gatunku waleni l. poj. orka. Stąd chociaż gramatycznie forma orki byłaby poprawna, to jednak po to by nie wprowadzać zamętu w nomenklaturze, stosujemy na tym forum formę orkowie, która także gramatycznie jest dopuszczalna, a nie generuje mniej lub bardziej zabawnych skojarzeń. Zob. Marek Gumkowski, „Trudny wybór: elfy, elfowie, a może Elfy?”, Aiglos, nr 3 zima 2004/2005, s.42-46

I dlatego prosimy wszystkich by na tym forum używać tej formy, czyli Ork, Orkowie.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

BartekChom
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 05-09-2010 20:27    Temat wpisu: Re: Waga i wzrost orków Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wy macie argumenty o rozróżnianiu od orek i inteligencji, a ja mam słownik i praktykę (8 090 do 6 880):
http://www.google.com/search?hl=pl&q=%22orkowie%22+%22orkiem%22& ;aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
http://www.google.com/search?q=%22orki%22+%22orkiem%22&hl=pl&ei =xe2DTIWLC8GSswaToKHmCA&start=0&sa=N

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
I dlatego prosimy wszystkich by na tym forum używać tej formy, czyli Ork, Orkowie.

Jak chcecie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 05-09-2010 20:44    Temat wpisu: Re: Waga i wzrost orków Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wy macie argumenty o rozróżnianiu od orek i inteligencji, a ja mam słownik i praktykę (8 090 do 6 880):
http://www.google.com/search?hl=pl&q=%22orkowie%22+%22orkiem%22& ;aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
http://www.google.com/search?q=%22orki%22+%22orkiem%22&hl=pl&ei =xe2DTIWLC8GSswaToKHmCA&start=0&sa=N

Rozumiem, że masz praktykę większą od Agnieszki Sylwanowicz, uznanej od lat tłumaczki i Marka Gumkowskiego, który para się praca redakcyjną od jakichś 30 lat.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

BartekChom
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 06-09-2010 15:38    Temat wpisu: Re: Waga i wzrost orków Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam po swojej stronie praktykę piszących w internecie.
Powrót do góry

Nuan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 117

Wysłany: 06-09-2010 15:47    Temat wpisu: Re: Waga i wzrost orków Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam po swojej stronie praktykę piszących w internecie.

Tiaa, to faktycznie doskonała rekomendacja Jestem rozwalony

A zbłąkinie rykoświstąkały
Powrót do góry

Nuan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 117

Wysłany: 07-09-2010 12:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu "Kącik zołz złośliwych Złośliwy uśmiech"
Sirielle

Nie słyszałeś o czymś takim jak uzus językowy? To zwolennicy formy "orkowie" próbują coś przepchnąć wbrew słownikowi i wbrew naturalnym odruchom.

Sam sobie strzeliłeś w stopę, akurat jeśli weźmiemy pod uwagę przyjęty w społeczności okołotolkienowskiej sposób posługiwania się pewnymi terminami (a to jest jeśli się nie mylę z grubsza definicja "uzusu językowego") to odmiana "orkowie" stała się już daaawno poprawna i obowiązująca, niczego nie trzeba przepychać na siłę...

A zbłąkinie rykoświstąkały
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Jaka jest poprawna forma - orkowie czy orki? (Strona 1 z 5)

Skocz do: