Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nadeszły srogie czasy a z nienawiści zawsze się rodzi nienawiść." , Niedokończone Opowieści

Temat: Jaka jest poprawna forma - orkowie czy orki? (Strona 2 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BartekChom
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 07-09-2010 13:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nuan napisał(a) (zobacz wpis):
Sam sobie strzeliłeś w stopę, akurat jeśli weźmiemy pod uwagę przyjęty w społeczności okołotolkienowskiej sposób posługiwania się pewnymi terminami (a to jest jeśli się nie mylę z grubsza definicja "uzusu językowego") to odmiana "orkowie" stała się już daaawno poprawna i obowiązująca, niczego nie trzeba przepychać na siłę...

A ja biorę pod uwagę całość społeczeństwa.
Powrót do góry

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 07-09-2010 14:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale to trochę tak, jakbyś próbował na Forum bronioznawczym nazywać uparcie miecz długi półtorakiem, i dowodzić że jest to nazwa prawidłowa, gdyż wśród społeczeństwa panuje taki zwyczaj.

Ale czy z drugiej strony biorąc pod uwagę całe społeczeństwo, masz na myśli również ludzi Tolkiena nie znających ni w ząb, a nie tylko coś o nim kojarzących, lecz nie przesiadujących na forach tak jako i my tutaj?

Bo nie sądzę, żeby taki kompletny laik jak mu pokażesz zdjęcie i powiesz: to są orki skumał od razu, że nie masz na myśli waleni, tylko postacie z Legendarium.
Forma orkowie zaznacza tę odmienność, i kosztem jednej sylaby zyskujesz jasność przekazu.

Język nie powinien być tylko banalnie prosty, ale też funkcjonalny. IMHO oczywiście.

Kabaret Hrabi:
A: No więc przyszłem do Was, bo...
B: Mówi się przyszedłem!
C: A skąd Ty wiesz co on zrobił? Może on faktycznie... przyszł.
Język

Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 07-09-2010 16:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[czepiak mode]Właściwie to nie tylko wymowa, ale i pisownia.[/czepiak mode]
Mnie też bardziej pasują orkowie.

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 07-09-2010 20:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

orki to ssaki morskie,
orkowie to postacie z lit.fantasy
I tyle. Uśmiech
poz
tal

BartekChom
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 17-09-2010 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trochę czasu minęło, zanim zabrałem się za odpowiedź...
Adamob napisał(a) (zobacz wpis):
IMHO oczywiście.

ale teraz historię swojego skromnego zdania rozpiszę po kolei.

Chyba w którymś tłumaczeniu Władcy Pierścieni trafiłem już dawno na uzasadnienie, dlaczego należy pisać elfowie i krasnoludowie i dałem się przekonać. Ale potem stwierdziłem, że taka wersja jest rzadko spotykana i dałem sobie z nią spokój. Wpadłem też na pomysł, że jeżeli są "te elfy" i "te krasnoludy", to powinny być też "te człowieki", a "ci ludzie" jako wspólne określenie istot rozumnych. Ale stwierdziłem że -lud w krasnolud jest zbyt podobne do ludź i zrezygnowałem. Potem spotkałem "człowieki" w opowiadaniu "Vlana" i to mnie przekonało, że pomysł jednak ma sens. Kiedy spotkałem formę "orkowie" uznałem, że jeśli w praktyce nie mówi się "elfowie", to tym bardziej nie potrzeba specjalnej formy dla nędznych orków. Z waleniami nigdy mi się nie kojarzyło, a jak poznałem ten argument, byłem już zbyt przywiązany do równania w dół i rezerwowania rodzaju męskoosobowego dla ogólnej nazwy.

Na dodatek lubię regularne wyjątki, takie jak forma niemęskoosobowa dla ras, mimo że to grupy osób różnej płci, a nie lubię wyjątków od wyjątków.

I nie jestem sam w przekonanie, że powinny być orki: http://horror.polter.pl/Aureus,blog.html?5329

Ale czy z drugiej strony biorąc pod uwagę całe społeczeństwo, masz na myśli również ludzi Tolkiena nie znających ni w ząb, a nie tylko coś o nim kojarzących, lecz nie przesiadujących na forach tak jako i my tutaj?

Bo nie sądzę, żeby taki kompletny laik jak mu pokażesz zdjęcie i powiesz: to są orki skumał od razu, że nie masz na myśli waleni, tylko postacie z Legendarium.
Forma orkowie zaznacza tę odmienność, i kosztem jednej sylaby zyskujesz jasność przekazu.

Ale dlaczego zaczynać od liczby mnogiej? Czy powiesz "orki", "orkowie" czy "orcy", jest spore ryzyko, że ktoś utworzy liczbę pojedynczą "orek". A jak od razu powiesz: "to jest ork, a to drugi", to zrozumie i pewnie utworzy liczbę mnogą "orki".

Język nie powinien być tylko banalnie prosty, ale też funkcjonalny.

Z formą orki też jest funkcjonalny. Zwłaszcza, że u Tolkiena nie było mowy o orkach - waleniach.

Kabaret Hrabi:
A: No więc przyszłem do Was, bo...
B: Mówi się przyszedłem!
C: A skąd Ty wiesz co on zrobił? Może on faktycznie... przyszł.
Język

A błędów nie znoszę, więc o to nie ma potrzeby się martwić.

Ale to trochę tak, jakbyś próbował na Forum bronioznawczym nazywać uparcie miecz długi półtorakiem, i dowodzić że jest to nazwa prawidłowa, gdyż wśród społeczeństwa panuje taki zwyczaj.

Nie znam się na mieczach, ale szczerze mówiąc nie wiem, dlaczego nie nazywać miecza, którego można używać jako jednoręcznego lub dwuręcznego, półtoraręcznym. Masz jakieś argumenty?
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 21-09-2010 18:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Muszę przyznać że używam obydwu form i "orki" nigdy nie kojarzyły mi się z delfinami (chociąż przez ten temat już mi się zaczęły Elfik ).
BartekChom napisał(a) (zobacz wpis):
Wpadłem też na pomysł, że jeżeli są "te elfy" i "te krasnoludy", to powinny być też "te człowieki", a "ci ludzie" jako wspólne określenie istot rozumnych.

IMHO powinno być "elfowie", "krasnoludowie" i "orki" (i hobbici).
Po pierwsze dlatego, że te istoty na szacunek nie zasługują, a po drugie w literaturze fantastycznej innej niż tolkienowska jeśli pojawiają się te istoty to raczej pod nazwą "orki". Po trzecie orkowie to po angielsku "orcs" co mi bardziej przypomina drugą formę.
TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
orki to ssaki morskie,
orkowie to postacie z lit.fantasy

Ale to wynika z kontekstu i raczej trudno się pomylić Uśmiech .
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 25-09-2010 22:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jaka jest poprawna forma? To w sumie ciekawe, jak się przyjęło. Teraz to już pewne określenia są przyjęte i tyle, można się zastanawiać, dlaczego jest Meliana, a Miriel, zamiast Melian i Mirieli, no ale jest jak jest. Z ta liczbą mnogą ludów i ras w tłumaczeniach to jest strasznie zamieszanie. Orkowie to tylko szczyt góry lodowej, czy też tylko dymiący szczyt pogrzebanej w czeluściach Orodruiny.

- elf, elfowie, przyszło dwóch elfów, ale Elfy Leśne...
- ork, dwóch orków, orkowie
- Noldorowie, którzy są już zdwojoną liczbą mnogą gramatyki i elfickiej i polskiej, bo jeden - Noldo, a dwa - Noldor, i wiem, że są tacy, którzy o to walczą Uśmiech) To samo dotyczy nazw: Majar, Ainur, Valar, nie mówiąc już o nieszczęsnych Valierach, Noldorkach itp.
- jeden Avari, dwaj Avari, z pięcioma Avari...mi? O Avarich, mam znajomego Avari...ego? Skrzywienie eee, mam znajomego Avari? hmmmm... Przecież nie Avara... wszystko mi się pomieszało
- to samo z Istari, chyba że rezygnujemy z polskiej gramatyki, i po quenejsku, jak Eru przykazał, jeden Istar... Ale czy ktoś tak mówi?
- im dalej w las, tym gorzej: skoro orkowie, bo to inteligentne (inaczej) istoty, to dlaczego nie hobbitowie?... A smokowie? Czyż nie są o wiele inteligentniejsze od orków, a może i hobbitów? Przecież są i Balrogowie, prawda?
- dalej, nie ma lekko: jeden Dunadan, ale dwaj Dunedainowie... Jeden Druadan, dwaj Druedainowie... a nie raz widziałam/sama napisałam z rozpędu: Dunedain...
- A Rohirrim, to jest przecież też liczba mnoga, u nas Rohirrimowie, a jak właściwie u nas jeden? Rohirrim? A jakby tego było mało, to są jeszcze Rohańczycy.

Dobrze, że istnieją farby do włosów.

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 26-09-2010 01:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel napisał(a) (zobacz wpis):
Jaka jest poprawna forma? To w sumie ciekawe, jak się przyjęło. Teraz to już pewne określenia są przyjęte i tyle, można się zastanawiać, dlaczego jest Meliana, a Miriel, zamiast Melian i Mirieli, no ale jest jak jest. Z ta liczbą mnogą ludów i ras w tłumaczeniach to jest strasznie zamieszanie.
- elf, elfowie, przyszło dwóch elfów, ale Elfy Leśne...

Ponoć nasze prababki po wsiach mówiły jeszcze psowie i kotowie. Sama znam ludzi, u których przodkowie tak mówili. Ale to jest chyba gwarowe?
Mam taką propozycję co do elfów. Może dobrze by było mówić elfowie na tych tolkienowskich (i im podobnych, wysokich i potężnych) a elfy na to takie małe Uśmiech z baśni? hmmmm...
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Jaka jest poprawna forma - orkowie czy orki? (Strona 2 z 5)

Skocz do: