Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Hobbit - jakie wydanie? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bartex9
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 14-08-2010 11:25    Temat wpisu: Hobbit - jakie wydanie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam,
Mam w domu najnowsze wydanie Władcy Pierścieni z wydawnictwa Muza (to kremowe). Chcę do tego sobie dokupić Hobbita. Jakie wydanie polecacie? Zależy mi na twardej oprawie oraz żeby tłumaczenie mniej więcej było kompatybilne z M. Skibniewską. Z góry dzięki za pomoc.
Powrót do góry

Caladion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 16-08-2010 08:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to masz identyczny problem z jakim ja się niedawno zmagałem Uśmiech. Ostatecznie padło na Hobbita w twardej oprawie z wydawnictwa ISKRY z 2007 r. w tł. M.Skibniewskiej, ale niestety format ksiązki jest o połowę mniejszy niż władcy z MUZY. Jest też bardzo ładne wydanie Hobbita z AMBERA z ilustracjami A. Lee w przekładzie P. Braiter. Ale mi zalezało na tłumaczeniu Skibniewskiej, poniewaz o wiele lepiej mi się je czyta.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 16-08-2010 08:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystko zalezy od tego, na czym wam najbardziej zależy. Na wyglądzie i formacie edycji, czy na tłumaczeniu.
W przypadku Hobbita, wiele osób uważa, że najlepsze jest tłumaczenie Pauliny Braiter.
Tłumaczenie Panii Skibniewskiej ma tą wadę, że zasadniczo, jest to tłumaczenie starszej wersji Hobbita, jedynie poprawione w 1985 roku. Tymczasem tłumaczenie Pani Braiter, jest tłumaczeniem edycji Hobbita z 1966 roku.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Meril Turingi
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 95

Wysłany: 16-08-2010 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdecydowanie polecam przekład pani Pauliny Braiter, mimo całego szacunku, jakim darzę panią Skibniewską. U Skibniewskiej pojawiają się błędy, które mnie osobiście drażnią, zwłaszcza elfowie "w krainie wróżek". Strasznie mnie rażą owe wróżki, smoki pożerające dziewice (Tolkien nic o żadnych dziewicach nie napisał!), dodawanie treści, które w oryginale wcale nie wystąpiły np. "nieżyczliwi twierdzili, że to były gobliny" do wzmianki o żonie Tuka, pomidorów do dań Bilba, choć w oryginale również się nie pojawiają, sklepu z zabawkami zamiast targu itp.

Sama posiadam "Hobbita" wydawnictwa Amber, tłumaczeniem pani Pauliny i pięknymi ilustracjami Alana Lee.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 17-10-2012 09:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zadziwia mnie jedno, ze w zalewie nowych wydań/wznowień Hobbita widzimy tylko tłumaczenia Skibniewskiej. Miałem nadzieję kupić sobie tłumaczenie Pauliny Braiter a tu ni dudu. Tymczasem przy całym szacunku dla Skibniewskiej Hobbit z 1985 jest złym tłumaczeniem. Nie językowo, ale redakcyjnie. Bo to de facto tłumaczenie wersji z 1951 roku, z poprawkami, a nie tłumacznie wersji z 1965 roku.
For the home of the holy
Powrót do góry

dampf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 120

Wysłany: 17-10-2012 09:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale Amber też wznawia tłumaczenie Pauliny Braiter M.L.-u Z przymrużeniem oka

Tutaj mamy wydanie broszurowe, a tutaj tegoroczną wersję w twardej okładce Uśmiech Obydwie są dostępne w księgarniach dosyć łatwa jak ostatnio patrzałem Uśmiech
Powrót do góry

lolemiusz
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34

Wysłany: 17-10-2012 19:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oj M.L chyba ci się coś pomyliło.W tym roku z tłumaczeniem Braiter wyszły wydania takie jak:w nowej twardej okładce,w broszurze,w broszurze w filmowej oraz wydanie pocket.A Skibniewskiej wyszło wydanie twardookładkowe i broszurowe Język
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 17-10-2012 22:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z chęcią przyznam się do błędu i nieuwagi. Dzięki za info i zamierzam choćby jutro zakupić wersję w tłumaczeniu Braiterowej. Ogolnie nie mam zwyczaju gromadzić wielu edycji jednej książki, ale w tym wypadku warto mieć pełne tłumaczenie ostatniej wersji Hobbita.
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Hobbit - jakie wydanie? (Strona 1 z 4)

Skocz do: