Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit

Temat: Oryginalny Władca Pierścieni (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sidewalk
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 67

Wysłany: 07-08-2010 23:21    Temat wpisu: Oryginalny Władca Pierścieni Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Otóż ostatnio postanowiłem w końcu zabrać się za Tolkiena w oryginale, w miejscowej bibliotece oczywiście nie ma oryginalnego The Lord of the Rings, dlatego postanowiłem kupić, na razie pierwszy tom, zobaczę, jak mi pójdzie, czy podołam, bo nie czytałem jeszcze żadnej książki napisanej w języku angielskim.

I tutaj moje pytanie, z jakiego wydawnictwa, lub które wydanie najlepiej kupić? Chodzi mi głównie o estetykę wydania itp., bo treść powinna przynajmniej być taka sama Język

Na allegro znalazłem jedno dość przyjemne dla mego oka wydani: http://allegro.pl/item1176621472_j_r_r_tolkien_lord_of_the_rings_fellow ship_vol_1.html jednak kiedy patrzę na oładkę, to wygląda ona na dość mocno wyeksploatowaną, a ja po prostu tak dbam o książki, że jeśli była ona kupiona jako nowa, to nadal tak wygląda i nie dlatego, że ich nie czytam :E po prostu lubię dbać o książki poprzez szacunek dla pisarza Uśmiech

Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 09-08-2010 09:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tego wydania mam Silmarillion, jest małe i poręczne, ale kartki ma klejone, więc nie otwiera się tak dobrze. Władcę mam jednotomowe wydanie - zupełnie nieporęczne, ale przynajmniej nieco lżejsze i dzięki temu mogłam je ze sobą zabrać, w przeciwieństwie do polskich wydań, których twarde okładki ważą tony. Z przymrużeniem oka
Wydawcą wszystkich posiadanych przeze mnie książek Tolkiena w oryginale jest HarperCollins, być może dlatego, że w UK jest najbardziej popularny (i wydali też HoME Śmiech). Ich książki w twardych okładkach prezentują się naprawdę ładnie, dobrze się je czyta, ale też kosztują więcej.
Jakiś czas temu widziałam 50th Anniversary Deluxe Edition, w twardej, bordowej płóciennej oprawie, ale cena ponad 60 funtów trochę przystopowała mój entuzjazm Jestem rozwalony Jednak mają też nie-deluxe Śmiech, ładne wydanie i w bardziej przystępnej cenie (na stronie HarperCollinsa podają 35 funtów, ale ja widziałam w księgarni za około 20 funtów)
Mam nadzieję, że to coś w wyborze pomoże.

PS. Jedną z pierwszych książek jakie czytałam po angielsku był Hobbit, a później WP Elfik

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

sidewalk
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 09-08-2010 21:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie zastanawiałem się, czy też nie lepiej zacząć od Hobbita. Jest on Twoim zdaniem napisany powiedzmy "prostszym" językiem? Angielski znam, powiedzmy na poziomie "komunikatywnym" Język ale wolałbym nie zrazić się poprzez braki w edukacji do oryginału Jestem rozwalony dlatego na początek wolałbym coś lżejszego.
Jeśli ktoś zna angielski super, to pewnie powie, że nie ma różnicy pomiędzy Drużyną Pierścienia, a Hobbitem.

Chyba poszukam czegoś na angielskim eBayu Uśmiech

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 09-08-2010 22:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mimo, że dobrze znam angielski, jestem w stanie stwierdzić, że Hobbit jest zdecydowanie napisany prostszym językiem. Głownie dlatego, że był kierowany do dzieci. Więc jeśli nie jesteś pewny, co do swojej znajomości angielskiego zdecydowanie polecam Hobbita na początek. Uśmiech
Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Túrin Dagnir

Wpisy: 326

Wysłany: 09-08-2010 22:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

http://elendili.pl/viewtopic.php?p=146213#146213
Noatar podał tutaj swoje tłumaczenie świetnego słowniczka dot. słów, których Tolkien użył, a które dziś nie są zbyt powszechne czy nawet znane Uśmiech. Bardzo pomocna rzecz!
Powrót do góry

sidewalk
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 09-08-2010 22:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję Ci Celebrian za pomoc. W takim razie będę szukał Hobbita Z przymrużeniem oka
Dzięki Turinie, na pewno okaże się ten zbiór pomocny Jestem za

Gdyby ktoś chciał dorzucić coś od siebie o wydaniach, to zapraszam gorąco do wyrażenia swojej opinii Uśmiech

Twinsen
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 10-08-2010 20:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też chciałbym stwierdzić, że "Hobbita" w oryginale czyta się bardzo przyjemnie. Z innymi książkami po angielsku miałem już większe problemy, głównie jeśli chodzi o wyszukane słownictwo. Niestety wciąż podejrzewam, że przy pierwszym czytaniu "Hobbita" bardziej mi pomogła pamięciowa znajomość polskiej wersji, niż znajomość angielskiego Z przymrużeniem oka. Poza tym to jednak dziecięca książka.

Wydawnictwa swojego angielskiego "Hobbita" nie pamiętam i nie podam, bo jest w czytaniu u znajomego...

RosaArvensis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106

Wysłany: 10-08-2010 21:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja mam wydanie jednotomowe, w twardej oprawie, Harper Collins 1991 (chociaż z tyłu jest napisane "The Centenary 1892-1992"). Na okładce jest Gandalf Johna Howe'a. Kupiłam za trzydzieści kilka złotych w antykwariacie. Gdyby nie było stare i używane, pewnie byłoby bardzo ładne Z przymrużeniem oka Zresztą mnie i tak się podoba. Ma niepowtarzalny zapach, nie to co nowe książki, które śmierdzą farbą Śmiech

Przy czytaniu mam wrażenia podobne jak Twinsen. Wydaje mi się, że wszystko świetnie rozumiem, mimo że nie znam wielu słów Śmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Oryginalny Władca Pierścieni (Strona 1 z 2)

Skocz do: