Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Konfrontacja a strach (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 10-07-2010 12:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dag O'Berth napisał(a) (zobacz wpis):
Pewnie z jednej strony nie miał wątpliwości co do swej męskości a z drugiej mądrość czy też uświadomienie eschatologiczne (mojrologiczne, tychologiczne?) kazało mu serio traktować przepowiednie (i inne ludowe mądrości).

Uwielbiem Twoje wpisy, wlaśnie dlatego, że ich kompletnie nie rozumiem.

A wracając do Gandalfa. Możnaby zadac pytanie czego Majar sie moze bać ze strony ludzkiego upiora? Ale nie przypadkiem warunkiem przybycia było narzucenie konkretnych ograniczeń. Wśród nich także zestawu ;ludzkich uczuć, w tym strachu przed śmiercią. I tu różnica między Gandalfem i Glorfindelem.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 10-07-2010 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Pewnie z jednej strony nie miał wątpliwości co do swej męskości a z drugiej mądrość czy też uświadomienie eschatologiczne (mojrologiczne, tychologiczne?) kazało mu serio traktować przepowiednie (i inne ludowe mądrości).

Ja tu może trochę przewrotnie odnośnie tej jego męskości. Otóż, biorąc pod uwagę ludzkie i elfie porzekadła, typu: "not by the hand of man will he fall" można się zastanowić, czy Gandalf podpadał pod tę kwestię czy nie.

Wg mnie można by uznać, że Gandalf nie był "man" (będę się angielskiego trzymał, bo w polskim to zbyt często jest mylone czy mąż czy człowiek czy mężczyzna*), gdyż z tego co mi wiadomo Valarowie i Majarowie byli bezpłciowi, a powierzchowność a Amanie mogli zmienić wedle upodobania. Przybywając do Śródziemia przyjął ograniczenie w postaci cielesnej powłoki, starego mężczyzny, ale było to dla niego tylko jakby wierzchnie okrycie a nie esencja istoty bo faktycznie był duchem, a nie mężczyzną. Dla mnie to cielesne okrycie działa tak samo jak przebranie Eowiny. To że przebrała się za Dernhelma nie sprawiło że przestała być kobietą, więc mogła Witchkinga zgładzić.
Więc wg mnie Gandalf również teoretycznie miałby możliwość pokonania Witchkinga wypełniając przepowiednię. Przynajmniej dla mnie nie można wziąść tego problemu od tej strony, że unikał konfrontacji bo wiedział że nie wygra z powodu proroczych słów Glorfindela, gdyż pod nie podpadał.
I wydaje mi się, że Król Nazguli zdawał sobie z tego sprawę, gdyż jakby tam Mithrandira przy Bramie nie poniżał, to chyba miał świadomość że ten Istarii miał moc by go unicestwić i musiał się z takim przeciwnikiem liczyć. Czego np w ogóle nie spodziewał się po Dernhelmie.

*(nie wiem tylko czy "man" może odnosić się także do Elfickich przedstawicieli płci brzydszej, chyba tak bo inaczej lista osób mogących zabić KrólaUpioró znacznie by się wydłużyła)

Powrót do góry

Silmethúlë
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 10-07-2010 21:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
gdyż z tego co mi wiadomo Valarowie i Majarowie byli bezpłciowi, a powierzchowność a Amanie mogli zmienić wedle upodobania.

Ja tam się za bardzo nie znam i ogólnie mało pamiętam, ale... Przecież valarów możemy spokojnie podzielić na męskich i żeńskich, przecież są zwiazki elficko-maiarowe (Thingol i Meliana). Do tego - ile znasz przypadków zmiany płci przez ainurów? I ilu ainurów o niezdefiniowanej płci? Tak mi się wydaje, że jednak wcale bezpłciowi nie byli.

Ale nie ździwię się, jeśli Listy i HoME to obalają. Tylko w takim razie prosiłbym o stosowny cytat Z przymrużeniem oka.

There is no system but GNU and Linux is one of its kernels.
Powrót do góry

Nero
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 215
Nieobecny(a): Wędruję po Sferach...

Wysłany: 10-07-2010 22:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Valarowie i Majarowie byli bezpłciowi

Cytat:
valarów możemy spokojnie podzielić na męskich i żeńskich

Duch co do zasady jest bezpłciowy. Nie wiem, czy znajdę cokolwiek w Listach na ten temat, to na chłopski rozum. Tolkien większość rzeczy zaczerpnął z chrześcijaństwa i pozostałych wierzeń. W chrześcijaństwie Bóg i anioły nie mają określonej płci (to język polski niejako wymusza formę męską). Skoro Valarowie to niejako odpowiedniki aniołów, to oni także nie mają określonej płci, ale formę mogą zmienić (słyszałem, że Gabriel jest raz facetem, raz kobietą)...

Powrót do góry

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 10-07-2010 22:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oki, może faktycznie może zagalopowałem się z tą płciowością, bo teraz nie umiem znaleźć cytatu, który by dokładnie temu odpowiadał. Gdzieś to na pewno się pojawiło, bo sam bym na to nie wpadł Z przymrużeniem oka

Znalazłem teraz za to kilka dyskusji na Hobbitonie i Elendili odnośnie płciowości Valarów i Majarów, o i ich braku zdolności do prokreacji (przypadek Meliany jest rozpatrywany z osobna), i o tym czy płeć może być definiowane przez duszę czy tylko przez ciało. Podaje niżej linki.
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 10-07-2010 23:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Dag O'Berth napisał(a) (zobacz wpis):

Uwielbiem Twoje wpisy, wlaśnie dlatego, że ich kompletnie nie rozumiem.

Kompletnie? A miało być przynajmniej w połowie Uśmiech Z pamięci cytuję, że taki podział (w oparciu o kryterium płci) istniał między nimi od początku i że skoro uprawnionym porównaniem (doktrynalnym) jest "nadzy nie tracimy nic ze swej istoty" to płeć jest immanentną nieakcydentalną genetyczną cechą Pan G. czego emanacją zgodnie z ius naturale jest, że przynależąc do Śródziemia ma brodę i inne cechy XY (z brodą to akurat kiks no bo z kolei krzatowie ...) no i brwi jak Czesław Miłosz. Domniemywam, że tak jak lure of power, creation i nature tak pewnie i lure of sex'n'love (no ale za daleko poszliśmy ... no ale casus Meliany z kolei... dobra).

wykształcenie mojrologiczne. Gandalf wiedział najlepiej, że nie ma co ważyć antagonistów jak bokserów przed walką bo skoro Eowin i Niedoradostek powalili Witchkinga "bo tak mu było pisane" to Witchking mógł Gandalfa i so be it bo los się musi dopełnić. A gdyby przepowiednię czytać "z wyłączeniem elfów, majarów i valarów etc. płci męskiej" to byłoby nie fair i naciągane jak nie przymierzając w Makbecie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 10-07-2010 23:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Częścią problemu jest tłumaczenie słowa "man", którego z takim urokiem uzył Glorfindel. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język

Jezyk polski jest bowiem w tej sytuacji, wyjątkowo bardziej precyzyjny. Nie wiemy bowiem, czy 'man' znaczyło mężczyznę, czy człowieka w ogóle. Owszem ex post wiemy, iż mogło znaczyć mężczyznę, jako że zabiła Witchkinga kobiałka. :p Ale: 1) Czy Gandalf mógł zawczasu o tym wiedzieć; 2) Pewna niejasność znaczniowa jest typowa dla wszystkich przepowiedni, co skądinąd bardzo ułatwia im sprawdzanie się.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 11-07-2010 00:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też mi się coś zdaje intuicyjnie, że najlepiej na problem odpowiada to przywiązanie i ograniczenie w Śródziemiu ("taki już jestem zmęczony") ale to jest mocno osłabione przez przemienienie - przejście przez ogień i wodę - i przywrócenie światu - tu jest paralela z tym Barlogiem i Glorfindelem - i jakaś niespójność jednak
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Konfrontacja a strach (Strona 2 z 4)

Skocz do: