Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: 10 powodów dla których warto czytać Tolkiena (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 20-05-2010 13:23    Temat wpisu: 10 powodów dla których warto czytać Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedawno temu znalazłam takie coś:
Powrót do góry

Meldagor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 447

Wysłany: 24-08-2010 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

1. Pozwalają na radosne, quasi-teologiczne rozważania bez konieczności utożsamiania ich z jakąkolwiek religią ani w ogóle deklarowania czegokolwiek, obracając się w bezpiecznym świecie fikcji.
Chociaż jest to powód uznawany pewnie przez stosunkowo niewielką rzeszę czytelników, ale co tam Język
Powrót do góry

findulas
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 26-08-2010 20:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

2.nie pozwalają oderwac sie od zeczywistosci i kształtuja wyobraznie

— John Ronald Reuel Tolkien
Dzieci Hurina
Powrót do góry

findulas
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 26-08-2010 20:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

poprawka *pozwalają*

— John Ronald Reuel Tolkien
Dzieci Hurina
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 26-08-2010 20:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W prawym rogu swojego posta masz ikonkę z nożyczkami. Jak na nią klikniesz, możesz zmienić treść posta Z przymrużeniem oka

nmsp, do wywalenia;)

There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 26-08-2010 22:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeczytałam. I rzeczywiście nieźle się uśmiałam Elfik Ale... z jednej strony naiwne jest sądzenie, że we współczesnym świecie da się przeżyć bez styczności z manipulowaniem, oszustwami, łapówkami i innymi takimi. Z drugiej jednak...

3. Tolkien imho uczy przyjaźni, co można uznać za naiwne (tak, wiem, jestem zatwardziałą Maedhrosistką i Fingonistką Jestem rozwalony ), ale o tym naprawdę często się zapomina. A szkoda. Zauważam też pewną zależność - ludzie czytający Tolkiena są bardziej życzliwi, np. choć z wieloma osobami się nie spotkałam na żywo, otrzymywałam bezinteresownie urocze upominki i listy. Imho bohaterowie wychwalani w Silmie i Władcy dają taki przykład (Finrod - nie lubię go, ale cóż, dobry był; Aragorn, Legolas i Gimli ruszający na pomoc hobbitom...). I dobrze.

A jeszcze a propos 2: <marudzenie mode on>
Naprawdę mnie smuci to, że teraz ludzie wolą filmy i gry komputerowe od książek, jakby byli zbyt leniwi, by wyobrażać sobie to, co opisane. Zero kreatywności, zero indywidualności (w końcu każdy inaczej widzi Śródziemie, prawda?), opierają się na tym, co im się pod nos podsunie. A świat tak szczegółowo opisany, jak Arda, to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią przeżywać przygody w swojej wyobraźni Uśmiech

PS.
Powrót do góry

Invelet
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Nieobecny(a): Obecnie łowi perły wraz z Lindarami w zatoce Eldamaru

Wysłany: 26-08-2010 22:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alqualaure czemu ty nie lubisz Finroda? Zdziwienie
On by Cię polubił, on wszystkich lubił.

4, Tolkien uczy, że nawet jak nie ma nadziei to jednak jest, może odrobinka, ociupinka, kruszynka ale zawsze jakaś jest.
Weźmy takiego hobbita, to było wprost niemożliwe żeby się dowlókł do Mordoru, przebił przez zastępy wroga, przemkną niezauważony pod samym nosem Saurona, a jednak udało się.

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 27-08-2010 00:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):

A jeszcze a propos 2: <marudzenie mode on>
Naprawdę mnie smuci to, że teraz ludzie wolą filmy i gry komputerowe od książek, jakby byli zbyt leniwi, by wyobrażać sobie to, co opisane. Zero kreatywności, zero indywidualności (w końcu każdy inaczej widzi Śródziemie, prawda?), opierają się na tym, co im się pod nos podsunie. A świat tak szczegółowo opisany, jak Arda, to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią przeżywać przygody w swojej wyobraźni Uśmiech

Jakbym słyszała saskiego scopa z X w., który narzeka, że ludzie nie chcą go słuchać, bo wolą sobie Beowulfa _poczytać_. "Naprawdę mnie smuci to, że teraz ludzie wolą spisane opowieści, jakby byli zbyt leniwi, by wyobrażać sobie to, co opisywane przez śpiewaka. Zero kreatywności, zero indywidualności (w końcu każdy inaczej widzi Śródziemie, prawda?), opierają się na tym, co im się pod nos podsunie. I pamięć mają coraz gorszą, skoro muszą wszystko zapisywać.
A fuj! Smutek
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: 10 powodów dla których warto czytać Tolkiena (Strona 1 z 2)

Skocz do: