Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Dlaczego jest tak mało dyskusji na temat Numenoru? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 25-10-2011 10:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powiem tyle - zdecydowanie nie należę do fanów Numenoru (poza może opowieścią o Eldarionie i Erendis). Raz, że niewiele było o nim napisane, a to, co już było, to w znacznej mierze suche fakty (a więc jak na lekcji historii - kto kiedy rządził, szczegóły geograficzne).
Dwa, że jako z całego serca i duszy, jedynie nie z krwi Noldo, o wiele bardziej interesuję się dokonaniami elfów - a tych w Numenorze praktycznie nie było, poza jakimiś nielicznymi przypadkami, gdy jakiś przypłynął, pogadał i odpłynął. Ale tego było niewiele. Dlatego po prostu historia Numenoru mnie nie zaciekawiła i specjalnie nawet o niej nie wspominam, nawet w towarzystwie tolkienistów.
Powrót do góry

Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 25-10-2011 13:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Śmiech

Taaak, ciekawe, jak by się Erendis dogadała z Eldarionem, Dziecko Emanei. hmmmm...

Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 25-10-2011 16:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czepiasz się szczegółów. Ot, na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to moja ulubiona historia, skoro nawet mi się imiona kitwaszą. Język
Powrót do góry

Annael

Wpisy: 426

Wysłany: 26-10-2011 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdy pisałam swój poprzedni post przyszła mi do głowy pewna myśl, która ostatecznie wydawała mi się zbyt śmiała. Chodziło o to, że wydawało mi się, że fakt stworzenia tej wyspy wydawał mi się nieco nie w porządku. Ostatnio przeglądałam temat - relacje ze spotkań, szczególnie tych warszawskich. Otóż co ciekawego tam wyłuskałam - taką ciekawą perełkę Uśmiech

Zair Ugru-nad napisał(a) (zobacz wpis):

I wreszcie chciałabym zwrócić uwagę na niezwykle ważną rzecz związaną z Númenorem, jaka padła w tej dyskusji, a siła tego stwierdzenia była tak duża, że aż zapadła na chwilę cisza. Otóż, ML (chyba, ale nie pamiętam dokładnie, więc proszę w razie czego o wyprowadzenie z błędu) stworzenie Numenoru podsumował jako drugi wielki błąd Valarów. Bo przecież wiedzieli (a przynajmniej powinni, jeśli pilnie uważali na praktycznych ćwiczeniach z muzyki Jestem rozwalony), że przymiotem Ludzi jest tęsknota i pragnienia wykraczająca poza granice, jakie zostały tej rasie wyznaczone. Zatem cóż gorszego można było zrobić, jak dać Ludziom cudowną wyspę, gdzie wszystko było idealne i swojego rodzaju "ludzką" namiastką Amanu, a jednocześnie umieścić ją tak, że w zasięgu bystrego wzroku była przystań Avalonne i rzec ludziom - "tam są Nieśmiertelne Krainy, ale nie wolno wam tam pływać." I dopiero zagłada Numenoru i uczynienie świata kulistym, zakrzywienie dróg i ukrycie Nieśmiertelnych Krain było brutalną, choć zapewne jedyną możliwą drogą naprawienia tego błędu. Choć szkoda, że tak wielka była jego cena.

Ja też po sile tego stwierdzenia chwilowo zamilknę hmmmm...

Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 27-10-2011 17:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze...
Ogólnie oczywiście zgadzam się z Annael, ale jedno zdanie wydaje mi się trochę sprzeczne:
Annael napisał(a) (zobacz wpis):

przymiotem Ludzi jest tęsknota i pragnienia wykraczająca poza granice, jakie zostały tej rasie wyznaczone. Zatem cóż gorszego można było zrobić, jak dać Ludziom cudowną wyspę, gdzie wszystko było idealne i swojego rodzaju ludzką namiastką Amanu, a jednocześnie umieścić ją tak, że w zasięgu bystrego wzroku była przystań Avalonne i rzec ludziom - tam są Nieśmiertelne Krainy, ale nie wolno wam tam pływać.

Ale Aman i Avalonne to było przecież przeciwieństwo ludzkiej tęsknoty i pragnień, wykraczających poza granice świata: to były miejsca w pełni związane z materią Ardy, właściwe elfom, które były do nich "przykute".
A tęsknota ludzi wybiegała właśnie poza granice Ardy.

Ja tak to widzę. Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 12-07-2016 00:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawe czy prelekcja na TF-ie wzbudzi jakieś dyskusje na temat Numenoru. Upieram się przy tym, że problemem jest nie tylko mała ilość materiałów, choć trochę jest, ale fakt, że w opowieściach dotyczących Numenoru jest paradoksalnie mało fantastyki, są zbyt ludzkie, dotykają "prozaicznych" spraw i normalnych międzyludzkich relacji. Nie wspominając już o tym, że charakter niektórych z tych tekstów nie zachęca do rozważań. Uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 19-07-2016 20:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Spróbuję uruchomić kilka tematów związanych z Numenorem i Aldarionem i Erendis. Spróbuję tez napisać jakiś tekst do Aiglosa. Nie będzie to łatwe, bo te opowieści są zbyt ludzkie, zbyt mało fantastyczne, zbyt "przyziemne" dotykające naszych codziennych problemów, choć warto coś poruszyć gdyż pokazują, że Tolkien potrafił budować inne wizje niż tylko płaskie i czarno-białe.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 19-07-2016 21:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Spróbuję uruchomić kilka tematów związanych z Numenorem i Aldarionem i Erendis. Spróbuję tez napisać jakiś tekst do Aiglosa. Nie będzie to łatwe, bo te opowieści są zbyt ludzkie, zbyt mało fantastyczne, zbyt "przyziemne" dotykające naszych codziennych problemów, choć warto coś poruszyć gdyż pokazują, że Tolkien potrafił budować inne wizje niż tylko płaskie i czarno-białe.

Zauważyłem, ze w nowym Aiglosie (którego nabyć planuję zaraz) jest właśnie Twój tekst odnośnie wojny elfów z Sauronem - i to własnie w tym okresie wydaje się fascynujące. Wszyscy doskonale wiedzą co działo się w czasie II Ery na Numenorze, bo Tolkien kawa na ławę opisał ciurkiem przebieg historii aż do zatopienia wyspy. Tymczasem Śródziemie pozostaje w cieniu tamtych wydarzeń, a przecież tam toczyła się także historia. Niestety aby dowiedzieć się co nieco, trzeba wyłuskiwać pojedyncze informację z rożnych tekstów.

Ciekawy jestem ogromnie jaką formę przyjąłeś w swoim opracowaniu - czy będzie to kompilacja tekstów Tolkiena z komentarzem, czy od redaktorska analiza?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Dlaczego jest tak mało dyskusji na temat Numenoru? (Strona 2 z 3)

Skocz do: