Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Błąd na dzisiejszym egzaminie gimnazjalnym (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 27-04-2010 11:15    Temat wpisu: Błąd na dzisiejszym egzaminie gimnazjalnym Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie wróciłem z siedzenia w zespole nadzorującym na humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego.

O dziwo, znalazł się tam Tolkien - fragment z Dwóch Wież dotyczący rozterek Sama po pojmaniu Froda.

Niestety fragment był w tłumaczeniu Łozińskiego i... jako źródło podane było "Poznań 1977"...

Oczywiście powinien być tutaj rok 1997 a nie 1977 wg mojej wiedzy.

Nie wiem czy w całej Polsce tak było, ale w 17 testach, które przejrzałem na sali gdzie siedziałem (jak już uczniowie oddali) wszędzie był ten błąd...

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 27-04-2010 12:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hie, hie, nie mam najlepszego zdania o gimnazjach,. pewnie także dlatego, że moje dziecię od września tam trafi. Ale to nie problem gimnazjów tylko ewidentnego spadku profesjonalizmu i wzrostu tumiwisizmu.
Bo w końcu co za różnica, liczą się emocje, nastroje, duch, a nie fakty i wiedza. Język
Wiem marudzę.

Ale to jednak żałosno/śmieszne, kiedy instytucja odpowiedzialna za edukację popełnia zupełnie podstawowe błędy faktograficzne. Czego to uczy? Każdy sam moze sobie odpowiedzieć. Uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 27-04-2010 12:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obecność tego fragmentu mile mnie zaskoczyła, jako piszącą wspomniany egzamin, nawet tłumaczenie w niczym nie przeszkadzało (nie zwróciłabym na to uwagi, gdyby nie "Bractwo", które się tam pojawiło zamiast znajomej "Drużyny"). Spodziewam się, że błąd w dacie był we wszystkich arkuszach, skoro zatwierdzała je centralna komisja, a nie poszczególne okręgi, ale przyznam szczerze, że nie wczytywałam się dokładniej w przypisy - na to zwyczajnie nie było czasu. A, i stanowczo nie spodziewałabym się takiej pomyłki w (używając wielce trafnego określenia Kaile) teście "czy umiesz czytać". Ratujcie bo go pobiję

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Czego to uczy? Każdy sam moze sobie odpowiedzieć. Uśmiech

Uczy, żeby nie czytać przypisów do tekstów źródłowych w egzaminach, bo i tak są błędne, a jak się je za długo studiuje, to się nie zdąży z wypracowaniem i kodowaniem karty odpowiedzi. Wiedza niewątpliwie bardzo przydatna w toku dalszej edukacji. Jestem rozwalony

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

Amaral
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 02-05-2010 07:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To mógł być błąd drukarski.
Powrót do góry

Nerya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 107

Wysłany: 02-05-2010 10:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na egzaminie jakoś na ten rok nie zwróciłam uwagi, ale za to zdziwiła mnie inna sprawa, albowiem w tym przypisie widniał taki oto napis
"J.R.R.Tolkien, Władca Pierścienia, Dwie Wieże", no i ten nieszczęsny Poznań 1977
Cóż, nie będę się wypowiadać na temat kompetencji osób tworzących tenże tekst. Zresztą wcale mnie to nie dziwi. Przeglądając swój podręcznik do polskiego przed tym egzaminem znalazłam np taką wzmiankę
Cytat:
Współczesność (...) inni znani pisarze (...) John Ronald Renel Tolkien, profesor literatury średniowiecznej z Oxfordu, autor trylogii "Władca pierścieni"
(pisownia oryginalna)
No i o ile można od biedy wybaczyć wpadki twórcom programów telewizyjnych reklamujących dzieło Pidżeja, to chyba to już jest "lekka" przesada.
Powrót do góry

Jaskier.
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 02-05-2010 12:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje zdanie na ten temat jest następujące:
Ludzie tworzący np: ten egzamin myślą w sposób następujący. "Dajmy jakiś urywek z Władcy "Pierścienia" pewnie się to młodzieży spodoba, w końcu fajny film jest Jestem rozwalony " Nie martwili się o treść tylko "a tak, żeby było, fajnie"
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Błąd na dzisiejszym egzaminie gimnazjalnym (Strona 1 z 1)

Skocz do: