Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Czy uważacie, że Tolkien był rasistą? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arwena1994r.
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 14-04-2010 16:09    Temat wpisu: Czy uważacie, że Tolkien był rasistą? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy myślicie, że Tolkien był rasistą? Osobiście mam co do tego mieszane uczucia. Gdy czytałam Władcę Pierścieni zauważyłam, ze ludzie w Haradu byli opisani jako osoby o czarnym kolorze skóry, a jak wiadomo Haradrimowie byli sprzymierzeńcami Saurona. Przypomnijcie sobie zbójców, którzy pomagali Sarumanowi w napadzie na Shire, byli oni opisani, jako ludzie o żółtej skórze i skośnych oczach. Analizując to wszyscy źli ludzie byli kolorowi, a ludzie dobra, tacy jak Rohirrimowie czy Gandorczycy to ludzie o białej karnacji. Co o tym sądzicie? Też macie takie spostrzeżenia? Mam nadzieję, że się wypowiecie.
Powrót do góry

Crexx Borgia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 14-04-2010 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To naturalne, że im wyższe, bardziej 'solarne' istoty, tym jaśniejsza karnacja - i vice versa, im niższe, bardziej 'chtoniczne', tym kolor skóry ciemniejszy.

Nie jest to jednak rasizm biologiczny, raczej metafizyczny.

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 14-04-2010 17:07    Temat wpisu: Re: Czy uważacie, że Tolkien był rasistą? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Arwena1994r. napisał(a) (zobacz wpis):
Czy myślicie, że Tolkien był rasistą?

Ten temat powraca co jakiś czas, ale już był dyskutowany na tym Forum. Jak chcesz poznać poglądy innych to zajrzyj tutaj -> http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=263&highlight=rasizm
Tamta dyskusja toczy się od 2002 roku, więc będziesz miała szerszy przegląd poglądów różnych osób z tego Forum.

Elfik

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 14-04-2010 17:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi się wydaje, że wam się po prostu myli rasizm w sensie występowania ras, z rasizmem, jako ideologią wywyższania jednej rasy ponad inne. Nie wiem, jak Tolkiem mógł być rasistą skoro, tak a nie inaczej zareagował na nazistowską gadkę i robił sobie z niej jaja (słynny list do niemieckiego wydawcy)? Śmiech
To, że ktoś w książce (w baśni użytkowującej określone jasne dla _Europejczyków_ archetypy) był śniady to przecież wyłącznie realizm geografii - bo na południu ludzie SĄ śniadzi. A Harad, Umbar były na południu. A dopatrywanie się rasizmu w tym, że _w baśni_kraj złej strony jest na południu? No, kulce, a w Narnii zła jest czarownica, która lubi zimę i mieszka w krainie śniegu - czy to znaczy, że to obraża Eskimosów? Śmiech To nie jest nic innego, jak stereotypowe wykorzystanie poprawności politycznej, to samo, które nakazuje usuwać z filmów Disneya złe postacie, jeśli akurat są one Arabami czy śniadymi. To te same zapędy cenzorskie, które kazały usunąć łeb orka z piki w wydaniu TTT przeznaconym dla purytanskich telewizji amerykanskich, i te same ciagoty, które kazały Rosinskiemu wyciąć z Thorgala jeden kadr z żeńską postacią topless (choć, co dziwne, przeciw męskim postaciom topless występującym w tym komiksie nikt się nie wypowiedział - a to przecież jest nierównouprawnienie kobiet, skoro męskich postaci nikt nie kazał mu wyciąć - w sumie też kobiety mogłbyby się oburzyć, że czemu tylko kobiety tak się traktuje?) Nie mam nic przeciwko takiej poprawności politycznej, która nakazuje, by _częściej niż to było drzewiej przyjęte_ ukazywać w filmach większą niż w tylko w niezbędnych epizodach ilość Arabow, murzynów czy gejów. Czy po prostu wszelkich mniejszości, bo myślę, że filmy są też po to, aby pokazywać, że taka mniejszośc istnieje i aby uczciwie mówić o jej potrzebach i ambicjach. Ale nikt nie powinien zabronić autorom (np. powieści fantasy czy komiksów czy filmów) ukazywać wybranych przez nich postaci negatywnych tylko dlatego, że pochodzą skądś tam, czy też narzucać pokazywania postaci pozytywnych, bo postać o określonym pochodzeniu musi być wg niektórych tylko pozytywna. Ale pisząc to nie pamiętacie, że w książce Sam a w filmie Faramir zastanawiają się nad rzeczywistym charakterem zabitego południowca, prawda?
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Czy uważacie, że Tolkien był rasistą? (Strona 1 z 1)

Skocz do: