Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni


Temat: "Dzieci Húrina" - problem z chronologią (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
freyr
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 06 Maj 2004
Wpisy: 37Wysłany: 04-10-2007 16:58    Temat wpisu: "Dzieci Húrina" - problem z chronologią Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem po lekturze Dzieci Húrina i zmagam się z chronologią wydarzeń opisanych w tejże książce. Na podstawie tekstu próbuję ustalić (podpierając się również m.in. o Grey Annals i The Wanderings of Húrin) jak najdokładniejszą datację. Jeśli chodzi o lata 484-490 wyszło mi coś takiego (uwaga! wersja robocza):

Cytat:
484 - Środek lata: powrót Túrina do Menegroth. Przypadkowa śmierć Saerosa ściganego przez syna Morweny. Túrin odchodzi na zachód i przybywa do lesistych krain leżących na południe od rzeki Teiglin. Zostaje wytropiony przez zbójców (zwanych Gaurwaithami, czyli wilkoludźmi). Zabija kamieniem jednego z nich. Jako Neithan przystaje do banitów. Koniec lata: Thingol wybacza Túrinowi jego czyn. Beleg rusza szukać wieści o Túrinie po całym Beleriandzie.

485 - Wiosna: Túrin zabija Forwega, przywódcę banitów, ścigającego córkę Larnacha, jednego z leśnych ludzi. Zostaje obrany nowym wodzem bandy. Orkowie ponawiają ataki. Upada Dimbar. Ludzie z Brethilu żyją w lęku. Beleg wciąż poszukuje Túrina. Trafia do leśnej osady, gdzie jeszcze niedawno grasowała banda Túrina, i dowiaduje się o Neithanie. Ostrzega leśnych ludzi przed złem wzbierającym na północy, radzi im iść do Brethilu, po czym szuka śladów banitów. Túrin prowadzi swoich ludzi do północnego krańca rozległych wyżyn między dolinami Sirionu i Narogu. Przez jakiś czas banici prowadzą tam czujne życie. Orkowie przekraczają Brithiach i – napotkawszy opór sił Handira z Brethilu – ruszają w poszukiwaniu łupów na południe przez Przeprawę na Teiglinie. Uzbrojeni mężczyźni, eskortujący kobiety i dzieci, zostają pokonani przez orków, którzy łupią i palą siedziby leśnych ludzi, a następnie wraz z jeńcami kierują się na zachód w poszukiwaniu Południowego Gościńca. Túrin i Orleg śledzą orków i zostają zauważeni. Śmierć Orlega podczas ucieczki, Túrin ucieka samotnie na pustkowie i zapuszcza się daleko na nieznane sobie ziemie. Orkowie zabijają jeńców i spieszą na północ. Beleg odnajduje banitów i zostaje przez nich pochwycony. Zjawia się Túrin i uwalnia przyjaciela. Nieudane próby namówienia Túrina do powrotu do Doriathu. Odejście Belega. Elf udaje się do Menegrothu, opowiada Thingolowi i Melianie o wszystkim. Meliana daje mu zapas lembasów. Beleg opuszcza Menegroth i wraca na północne pogranicze. Zima: ustaje wojna, towarzysze Belega spostrzegają, że nie ma go pośród nich.

486 - Orkowie grasują w lasach u zachodnich granic Doriathu. Túrin prowadzi swych ludzi daleko na południe – wraz z bandą zatrzymuje się na zachodnim skraju lasów w Dolinie Sirionu. Środek lata: schwytanie krasnoluda Mîma, jego dwaj synowie uciekają. Mîm prowadzi drużynę do swej kryjówki na Amon Rűdh. Śmierć Khîma, syna Mîma, postrzelonego przez Andróga podczas ucieczki. Mîm rzuca przekleństwo na Andróga. Pobyt Túrina w jaskini Mîma, w Bar-en-Danwedh, Domu Okupu. Andróg odkrywa tajemne schody prowadzące z domu Mîma na płaski szczyt Amon Rűdh. Przez resztę roku banici nie wypuszczają się na żadne wyprawy. Zima: Túrin coraz bardziej zaprzyjaźnia się z Mîmem, przesiaduje z nim i słucha opowieści o życiu krasnoluda i dawnych czasach. Ciężka zima – Amon Rűdh pokryte śniegiem, choroby i głód wśród banitów. Połowa zimy: Beleg Mistrz Łuku przybywa na Amon Rudh, przynosząc Túrinowi Hełm Hadora (Smoczy Hełm z Dor-lóminu).

487 - Pobyt Belega w kryjówce Túrina i pomoc banitom (opieka nad rannymi i chorymi). Zazdrość i wrogość Mîma wobec elfa. Wiosna: z Północy rusza potęga Morgotha. Orkowie znajdują drogę przez Anach, zajmują Dimbar, panoszą się na północnych rubieżach Doriathu. Túrin znów przywdziewa Hełm Hadora. Walki z orkami. Andróg lekceważy klątwę Mîma, bierze udział w wypadzie z Bar-en-Danwedh, zostaje trafiony zatrutą strzałą, ale Beleg leczy go z rany.

488 - Po Beleriandzie roznosi się wieść, że Łuk i Hełm powstały. Do Túrina dołącza wielu elfów i ludzi. Wokół Amon Rűdh, zwanego teraz Echad Sedryn (Obóz Wiernych) powstają strzeżone obozy i forty. Lato: wzrasta liczba zwolenników Túrina, wojska Angbandu zostają odepchnięte. Túrin nadaje krainie rozciągającej się między Teiglinem i zachodnim pograniczem Doriathu nazwę Dor-Cúarthol i jako jej zwierzchnik przybiera imię „Gorthol” (Groźny Hełm). Koniec lata: Beleg ostrzega Túrina przed gniewem Angbandu. Wieści o wyczynach Smoczego Hełmu docierają do uszu Morgotha, który postanawia schwytać Túrina. Jego szpiedzy otaczają Amon Rűdh, pozostają jednak niezauważeni w głuszy. Mîm wie o obecności orków wokół wzgórza. Koniec roku: Mîm z Ibunem rusza odszukać orków. Zdradza sługom Morgotha drogę do Domu Okupu. Atak na Bar-en-Danwedh. Andróg wyjawia Túrinowi i Belegowi sekret ukrytych schodów. W trakcie walki Andróg zostaje śmiertelnie raniony strzałą. Śmierć wszystkich obrońców prócz Belega i Túrina. Pochwycenie Túrina i skrępowanie Belega. Orkowie plądrują Bar-en-Danwedh. Mîm zamierza zabić Belega, ale Andróg rani go mieczem. Ucieczka krasnoluda. Ostatkiem sił Andróg uwalnia Belega z więzów i umiera.

489 - Beleg pozostaje w Bar-en-Danwedh do czasu wygojenia ran, po czym rusza tropem orków. Podąża za jedną z dwóch grup i dociera do Taur-nu-Fuin, Lasu Okrytego Nocą. Beleg napotyka elfa Gwindora, który uciekł z kopalni Północy. Obaj widzą, jak mija ich pochód sług Morgotha, obładowanych łupami i wiodących jeńców (m.in. Túrina). Ruszają za nimi. Jesień: Orkowie docierają do Anfauglithu i rozbijają obóz. Nocą Beleg i Gwindor wynoszą uśpionego Túrina z obozu. Túrin omyłkowo zabija Belega, gdy ten uwalnia go z kajdan, po czym popada w obłęd. Orkowie pospiesznie wyruszają do Angbandu. Gwindor pomaga Túrinowi pogrzebać Belega. Bierze dla siebie miecz elfa (Anglachel) oraz lembasy Meliany.

489-490 - Wspólna wędrówka Gwindora i Túrina.

490 - Zima: w Eithel Ivrin, u źródeł Narogu, Túrin zostaje uleczony z szaleństwa. Gwindor daje mu miecz Anglachel i zdradza swe imię. Túrin i Gwindor opuszczają okolice Eithel Ivrin i podążają na południe wzdłuż brzegów Narogu. Pewnego dnia pojmują ich zwiadowcy elfów i prowadzą jako jeńców do Nargothrondu.

490-495 - Pobyt Túrina w Nargothrondzie.


W związku z powyższym mam (na razie) dwa pytania

1) Czy powyższa datacja jest prawidłowa? Uśmiech

2) Czy Dimbar upadał dwukrotnie - w 485 i 488 roku (DH, s. 86, 113)?
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5891
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 05-10-2007 15:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trzebaby dokładnie przejżeć, choć nie wątpię, że błędu nie popelniłeś. Różnice chronologiczne między DH i GA mnie nie dziwią, zwlaszcza, zę teksty powstawały w róznych okresach. Tolkien zmianiał datację.
Zapewne konstruując nową chronologie I Ery nalezałoby zwrócić uwagę na tekst Dzieci Hurina i uznać go za miarodajny.

Co do upadku Dimbaru, to muszę w spokoju zajrzeć w tekst i zastanowić się. Ale biorąc pod uwagę, ze był to teren pograniczny i niezamieszkany to sytuacja kilkukritnego przechodzenia z rąk do rąk nie bylaby zasakaująca. oczywiście zawsze możemy mieć do czynienia z błędem autora lub redkatora. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5891
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 23-11-2007 22:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam wrażenie, że problemy z chronologią Dzici Hurina wynikaja miedzy innymi z tego, ze Christopher niekonsekwentnie odwołuje sie do HoME. Warto pamiętać, że w The Wanderings of Hurin Tolkien zmodyfikował chronologie losow Turina

Warto więc może skonfrontowac trzy teksty Dzieci Hurina, Grey Annals i The Wandreings of Hurin.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
freyr
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 06 Maj 2004
Wpisy: 37Wysłany: 12-12-2007 22:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejna lektura książki przyczyniła się do powstania kolejnych notatek. Uśmiech

Wciąż mam problem z latami 486-490. Czy trzeba zmienić datację na:

Cytat:
486 – „Po odejściu Belega (...) źle się wiodło banitom” . Orkowie grasują w lasach u zachodnich granic Doriathu. Túrin prowadzi swych ludzi daleko na południe – wraz z bandą zatrzymuje się na zachodnim skraju lasów w Dolinie Sirionu. Środek lata: schwytanie krasnoluda Mîma, jego dwaj synowie uciekają. Mîm prowadzi drużynę do swej kryjówki na Amon Rűdh. Śmierć Khîma, syna Mîma, postrzelonego przez Andróga podczas ucieczki. Mîm rzuca przekleństwo na Andróga. Pobyt Túrina w jaskini Mîma, w Bar-en-Danwedh (Dom Okupu). „Przez dłuższy czas banici byli zadowoleni z życia, jakie pędzili” . Andróg odkrywa tajemne schody prowadzące z domu Mîma na płaski szczyt Amon Rűdh. Przez resztę roku banici nie wypuszczają się na żadne wyprawy. Zima: Túrin coraz bardziej zaprzyjaźnia się z Mîmem, przesiaduje z nim i słucha opowieści o życiu krasnoluda i dawnych czasach. Przed przesileniem – Amon Rűdh pokryte śniegiem, choroby i głód wśród banitów. Połowa zimy: Beleg Mistrz Łuku przybywa na Amon Rűdh, przynosząc Túrinowi Hełm Hadora (Smoczy Hełm z Dor-lóminu) i chleb podróżny Eldarów.

487 - Pobyt Belega w kryjówce Túrina i pomoc banitom (opieka nad rannymi i chorymi). Zazdrość i wrogość Mîma wobec elfa. Wiosna: Z Północy rusza potęga Morgotha. Orkowie znajdują drogę przez Anach, zajmują Dimbar, panoszą się na północnych rubieżach Doriathu. Túrin znów przywdziewa Hełm Hadora. Walki z orkami. Andróg lekceważy klątwę Mîma, bierze udział w wypadzie z Bar-en-Danwedh i zostaje trafiony zatrutą strzałą, ale Beleg leczy go z rany. Po Beleriandzie roznosi się wieść, że Łuk i Hełm powstały. Do Túrina dołącza wielu elfów i ludzi. Wokół Amon Rűdh, zwanego teraz Echad Sedryn (Obóz Wiernych), powstają strzeżone obozy i forty. Lato: wzrasta liczba zwolenników Túrina, wojska Angbandu zostają odepchnięte. Orodreth, król Nargothrondu, nie pozwala nikomu przyłączyć się do Túrina, gotów jest jednak wesprzeć Dwóch Wodzów w potrzebie (z wyjątkiem zbrojnego wsparcia). Túrin nadaje krainie rozciągającej się między Teiglinem i zachodnim pograniczem Doriathu nazwę Dor-Cúarthol i jako jej zwierzchnik przybiera imię „Gorthol” (Groźny Hełm). Koniec lata: Beleg ostrzega Túrina przed gniewem Angbandu. Wieści o wyczynach Smoczego Hełmu docierają do uszu Morgotha, który postanawia schwytać Túrina. Jego szpiedzy otaczają Amon Rűdh, pozostają jednak niezauważeni w głuszy. Mîm wie o obecności orków wokół wzgórza. Koniec roku: Mîm z Ibunem rusza odszukać orków. Zdradza sługom Morgotha drogę do Domu Okupu. Atak na Bar-en-Danwedh. Andróg wyjawia Túrinowi i Belegowi sekret ukrytych schodów. W trakcie walki Andróg zostaje śmiertelnie raniony strzałą. Śmierć wszystkich obrońców prócz Belega i Túrina. Pochwycenie Túrina i skrępowanie Belega. Orkowie plądrują Bar-en-Danwedh. Mîm zamierza zabić Belega, ale Andróg rani go mieczem. Ucieczka krasnoluda. Ostatkiem sił Andróg uwalnia Belega z więzów i umiera.

488 - Beleg pozostaje w Bar-en-Danwedh do czasu wygojenia ran, po czym rusza tropem orków. Podąża za jedną z dwóch grup i dociera do Taur-nu-Fuin, Lasu Okrytego Nocą. Beleg napotyka elfa Gwindora, który uciekł z kopalni Północy. Obaj widzą, jak mija ich pochód sług Morgotha, obładowanych łupami i wiodących jeńców (m.in. Túrina). Ruszają za nimi. Jesień: Orkowie docierają do Anfauglithu i rozbijają obóz. Nocą Beleg i Gwindor wynoszą uśpionego Túrina z obozu. Túrin omyłkowo zabija Belega (gdy ten uwalnia go z kajdan), po czym popada w obłęd. Orkowie pospiesznie wyruszają do Angbandu. Gwindor pomaga Túrinowi pogrzebać Belega. Bierze dla siebie miecz elfa (Anglachel) oraz lembasy Meliany.

488-489 - Wspólna wędrówka Gwindora i Túrina.

490 - Zima: w Eithel Ivrin, u źródeł Narogu, Túrin zostaje uleczony z szaleństwa. Gwindor daje mu miecz Anglachel i zdradza swe imię. Túrin i Gwindor opuszczają okolice Eithel Ivrin i podążają na południe wzdłuż brzegów Narogu. Pewnego dnia pojmują ich zwiadowcy elfów i prowadzą jako jeńców do Nargothrondu.
Powrót do góry
 
 
freyr
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 06 Maj 2004
Wpisy: 37Wysłany: 25-12-2007 14:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Data śmierci Belega wg The Grey Annals to 489 rok, zatem druga z powyższych chronologii byłaby błędna, jeśli chodzi o to wydarzenie.

W Dzieciach Húrina (s. 114) mamy następujące stwierdzenia:

Cytat:
Otóż wiosną tego roku Andróg zlekceważył klątwę krasnoluda i podczas wypadu z Bar-en-Danwedh wziął ze sobą łuk; trafiony zatrutą strzałą orka, został przyniesiony do domu przez swoich kamratów.


Według książki - wychodzi mi tu rok 487 (chyba że się mylę).

Kilka linijek niżej:

Cytat:
Tego roku jak Beleriand długi i szeroki rozeszła się po lasach, wzdłuż strumieni i wśród wzgórz wieść, że Łuk i Hełm, które, jak sądzono, padły w Dimbarze, znów powstały, choć nie było już na to nadziei.


"Tego roku" odnosi się do roku 487.

Czy kolejne zdanie (DH, s. 115):

Cytat:
W ten sposób, zanim przeminęło lato, liczba zwolenników Túrina znacznie wzrosła, a wojska Angbandu zostały odepchnięte.
może dotyczyć roku 488?

Czy raczej należy traktować te wydarzenia jako mające miejsce w roku 487?

Lata 487-490 to dla mnie nadal zagwozdka...

hmmmm... hmmmm... hmmmm...
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5891
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 28-12-2007 18:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bo to jest zagwozdka. Tyle, ze GA to starszy tekst i wyraźnie widać, że miedzy DH i GA są miejscami dośc istotnme różnice. Sam Ch.T. napisał, że Tolkiena wielokrotnie zmieniał sekwencje wydarzeń, zwłaszcza tych związanych z Belegiem i jego losami. Zmienia się czas otrzymania Gurthranga.
Wyraźnie też zupelnie inny jest opis zasadzki na Amon Rudh. Po pierwsz ebardziej rozbudowany, po drugie, mamy inna rolę Andróga, wreszcie inne są losy samego Belega. Co nie pozostaje bez wpływu na chronologie.

Dlatego warto sprobować odtworzyć wewnętrzną chronologię DH, nie ogladając się na GA, czy nawet Wanderings. A dopiero po odtworzeniu prównać wskazać różnice w datacji i zastanowić się, na ile wynikły one ze zmian konstrukcyjnych tekstu, a na ile sa skutkiem niekonsekwencji redaktora.
Szczegolnie ciekawe będzie na ile datacja dla lat po roku 490 zgadza się z datacją w Wanderings.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5891
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 02-01-2008 14:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zrobiłem chronologię źycia Turina, wg. DH, od Nirnaeth Arnoediad do śmierci. Z premedytacja nie posługuję się datami z GA, czy jakichkolwiek chronologii. Na poczatek dam tylko datacje wg opisu w DH.

Zacząłem od Nirnaeth, gdyż ta data nie budzi wiekszych sporów.

Nirnaeth Arnoediad - Turin skończył 8 lat;
Rok po Nirnaeth - Turin dociera do Doriath, ale przed ukończeniem 9 lat;
Turin kończy 17 lat - udaje się na pogranicze Doriath i tam walczy u boku Belega.
Trzy lata spędza na pograniczu. Po trzech latach wraca do Menegroth - sprawa Saerosa/Orgola, ucieczka Turina z Doriath
Rok po ucieczce z Doriath odnajduje go Beleg (po raz pierwszy);
Dwa lata od ucieczki z Doriath Turina osiedla się na Amon Rudh;
Pocz. trzeciego roku od opuszczenia z Doriath Beleg dociera na Amon Rudh;
Wiosna trzeciego roku od opuszczenia Doriath, Turin przywdziewa Smoczy Hełm;
Trzy lata od ucieczki z Doriath - Kraj Łuku i Hełmu;
Jesienią trzeciego roku atak orków na Amon Rudh, Beleg lekko ranny rusza w pogoń za orakmi i spotyka Gwindora; śmierć Belega;
Schyłek trzeciego roku od ucieczki z Doriath Turin i Gwindor wędruja do Ivrinu.
Początek czwartego roku od ucieczki z Doriath Turin przybywa do Nargothrondu.
Wiosna piątego roku od przybycia Turina do Nargothrondu - Gelmir i Arminas przybywają do Nargothorndu;
Jesień piatego roku od przybycia do Nargothrondu - bitwa na równinie Tumhalad.
Zima piątego roku od przybycia do Nargothrondu - Turin powraca do Dor-lómin.
Rok i trzy miesiące wczesniej Morwena i Nienor opuszczają Dor-Lómin i przybywają do Doriath.
Wiosna po Tumhalad - Turin w Brethilu, Morwena i Nienor w Nargothrondzie, Nienor dociera do Brethilu.
Do końca roku Nienor kuruje się w Brethilu.
Rok po przybyciu Nienor do Brethilu Turin po raz pierwszy oświadcza się Nienor.
Wiosna w następnym roku po pierwszych oświadczynach, drugie oświadczyny Turina.
Lato tego roku - ślub Nienor i Turina.
Przed końcem trzeciego roku pobytu Turina w Brethilu, początek wzmożonych atakow Orkow na Brethil.
Wiosna czwartego roku pobytu Turina w Brethilu, atak Glaurunga na Brethil, śmierc Galurunga, Turina i Nienor.

Nie wiem, czy wszystko dobrze odczytalem. Ale tak wygląda chronologia losow Turina i jego bliskich bez nakładania jej na chronologię. Teraz trzeba sprawdzić, czy gdzieś się nie machnąłem, a potem biorąc za początkową datę Nirnaeth, wyliczyć daty i porownać z GA.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
freyr
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 06 Maj 2004
Wpisy: 37Wysłany: 03-01-2008 19:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W pierwszych słowach mego wpisu dziękuję za czynny udział w wymianie spostrzeżeń, cenne wskazówki i podanie sposobu na wybrnięcie z impasu. Uśmiech

Cytat:
Nie wiem, czy wszystko dobrze odczytalem. Ale tak wygląda chronologia losow Turina i jego bliskich bez nakładania jej na chronologię. Teraz trzeba sprawdzić, czy gdzieś się nie machnąłem, a potem biorąc za początkową datę Nirnaeth, wyliczyć daty i porownać z GA.


Tak też uczyniłem, dodałem nieco wydarzeń od siebie i wyszło mi coś takiego:

Cytat:
464 (zima) – narodziny Túrina

472 – Nirnaeth Arnoediad. Jesień (DH, s. 57): Morwen wysyła Túrina w towarzystwie dwóch sług (Gethrona i Grithnira) do Ukrytego Królestwa

473 – Túrin dociera do Doriath

481 – Túrin kończy 17 lat, udaje się na północne pogranicze i tam walczy u boku Belega

484 – Środek lata (DH, s. 69): sprawa Saerosa/Orgola, ucieczka Túrina z Doriath, przystanie do banitów

485 – Wiosna (s. 82): Túrin zabija Forwega i zostaje wodzem bandy. Beleg odnajduje Túrina. Zima (s. 95): Towarzysze Belega spostrzegają, że nie ma go pośród nich.

486 – Środek lata (s. 97): Schwytanie Mîma, osiedlenie się Túrina na Amon Rudh

487 – Połowa zimy (s. 110): Beleg dociera na Amon Rudh. Wiosna (s. 112): Z Północy rusza potęga Morgotha. Túrin przywdziewa Hełm Hadora (s. 113). Lato (s. 114): Kraj Łuku i Hełmu. Koniec lata (s. 115): rozmowa Belega z Túrinem. „Pewnego dnia pod koniec roku” = jesień??? (s. 117) – Mîm z Ibunem rusza odszukać orków. Atak orków na Amon Rudh (s. 118). Beleg pozostaje w Bar-en-Danwedh do czasu wygojenia ran (s. 120). Jesień (s. 123): Śmierć Belega. Wędrówka Túrina i Gwindora (s. 124). Zima (s. 124): Túrin i Gwindor u Eithel Ivrin.

488 - Túrin i Gwindor w Nargothrondzie (s.125).

493 – Wiosna (s. 135): Gelmir i Arminas przybywają do Nargothrondu. Jesień (s. 139): Najazd armii Morgotha na Nargothrond. Bitwa na polu Tumhalad (s. 139). Jesień/zima („jesień bowiem przechodziła w srogą zimę” – s. 139): spotkanie Túrina z Glaurungiem (s. 140). Sroga Zima (s. 142). Zima: Túrin powraca do Dor-lóminu (s. 143).

I w tym momencie na s. 143 Dzieci Húrina czytamy:
Cytat:
Stamtąd dotarł do przełęczy prowadzących do Dor-lóminu, a że od północy nadeszły potężne śnieżyce, drogi stały się niebezpieczne i zimno utrudniało podróż. Choć od czasu, gdy Túrin ostatni raz szedł tym szlakiem, minęło lat dwadzieścia i trzy, pamięć owej drogi głęboko wryła mu się w serce, wtedy bowiem, po rozstaniu z Morweną, wielki smutek towarzyszył każdemu jego krokowi. Tak więc wrócił w końcu do kraju swego dzieciństwa.


Po raz pierwszy Túrin szedł tym szlakiem jesienią roku 472, po Nirnaeth Arnoediad, zatem jego powrót winien przypadać w roku 495 (gdy tymczasem z powyższej chronologii wychodzi rok 493).

Albo zgubiłem gdzieś 2 lata, albo w tekście tkwią jakieś nieścisłości/niespójności. A może źle coś policzyłem?
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: "Dzieci Húrina" - problem z chronologią (Strona 1 z 3)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.