Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - Upadek Gondolinu (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 01-04-2010 21:53    Temat wpisu: MumakiL Fandom PresSsss... - Upadek Gondolinu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kochani, być może niektórzy z was zastanawiali się co się dzieje z MumakiL Fandom PresSsss? Czy może się znudziliśmy, czy też skończyły się nam pomysły? Otóż nie. Jak już pisałem MumakiL Fandom PresSsss… istnieje, jako byt wirtualny, jest przede wszystkim formą zabawy, i dlatego działa tylko wtedy, kiedy sprawia to uczestnikom tej zabawy przyjemność. Stąd nieregularność i brak planów, które są wpisane w sam charakter tego bytu, w końcu radości nie da się zaplanować.
Tak czy inaczej nadszedł czas by zaprezentować wam kolejną produkcję MumakiL Fandom PresSsss… – Narn e-Dant Gondolin, czyli ‘Opowieść o upadku Gondolinu’.
Tym razem zdecydowaliśmy się na wydanie podwójne. Bardzo ograniczona liczbę tekstów wydrukowanych, z założenia przygotowanych z myślą o uczestnikach projektu i najbliższych znajomych królika. Dla pozostałych mamy wersję on-line. Występują miedzy nimi drobne różnice w stylistyce wydania, i na stronach technicznych. Poza tym są to dwa identyczne teksty.
W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy pomogli w przygotowaniu tego wydania. Na tym polega radość projektu, jakim jest MumakiL Fandom PresSsss…, że tak wiele osób jest gotowe poświęcać swój czas na tego rodzaju, szalone niekiedy, pomysły. Robią to z pełnym poświęceniem, dowodząc, ze amator może być najlepszym z profesjonalistów. Dlatego zresztą, jest to taka dobra zabawa.
Kolejność nie świadczy o znaczeniu, a jedynie o lukach w mojej pamięci. Chciałbym więc serdecznie podziękować: Zâir Ugru-nad, za opracowanie graficzne obu edycji, skład i znoszenie mojego marudzenia. Nifrodel za merytoryczne uwagi dotyczące wydania. Nie wszystkie z nich uwzględniłem, ale wszystkie były pomocne i sprawiły, że tekst jest lepszy. Także Nifrodel, ale jeszcze bardziej dzielnej Alqualaure, za biedzenie się z językiem polskim w wydaniu MumakiLowym. Avari za narysowanie ozdobników, z których wiele stanowiło wyzwanie (jak herb Turgona), ale jak dla mnie to najlepsza wizja herbów Gondolinu jaką znam. Falmawen za pomysł na twórcze wykorzystanie przygotowanych przez Avari ozdobników. Tici za sczytanie złożonego tekstu i wychwycenie literówek i innych błędów.
Bez ich pomocy ten projekt nie mógłby zostać zrealizowany i na pewno nie prezentowałby się tak, jak się prezentuje.
Tekst on-line został przygotowany w pliku PDF i zamieszczony na stronie Ennorath http://www.tolkien.com.pl/ennorath/tolki/o_tuorze_i_upadku_gondolinu_eb ook.php Niestety ze względu na wymogi prawa autorskiego, tekst ten, jako że jest edycją oryginalnych tekstów J.R.R. Tolkiena nie może być swobodnie dostępny, do ściągnięcia przez każdego. Nie tak dawny przykład losów Tolkien Text Anthology 2, które zostało usunięte z sieci na żądanie Tolkien Estate, ponoć na skutek donosu z naszego pięknego kraju, pokazuje, że jedyna możliwą formułą publikacji, jest przypadek Dozwolonego Użytku Prywatnego, który umożliwia dzielenie się materiałami podlegającymi prawu autorskiemu tylko z: „osobami pozostającymi w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwie, powinowactwie lub stosunku towarzyskim", z osoba udostępniającą dane materiały. zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_użytek czy http://prawo-autorskie.wyklady.org/wyklad/725_dozwolony-uzytek-prywatny -i-publiczny.html
By wypełnić te wymogi prawne dystrybucja Narn e-Dant Gondolin jest niestety ograniczona jedynie do aktywnych użytkowników tego forum. Plik zawieszony na Ennorath, jest opatrzony hasłem, które można uzyskać jedynie ode mnie, pisząc PW, na tym Forum.
Przepraszam za te utrudnienia, wolałbym by ich nie było, ale to jedyna formuła, zgodnie z którą, można, w zgodzie z polskim prawem, udostępnić ten tekst.

Słów kilka o samej edycji zamieściłem tutaj:http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=94505#94505

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 02-04-2010 07:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdaje się, że z każdym nowym wydaniem MumakiL Fandom PresSsss zdobywa nie tylko doświadczenie ale i tworzy coraz bardziej dopracowane projekty. Uśmiech

Na to, jak wygląda w tej chwili wydanie złożyła się mrówcza praca wielu osób. Pomysłodawcą i trybem napędowym przedsięwzięcia był Memelek. mam pomysł!!! Przygotował i wstępnie przetłumaczył tekst. Wiele pracy w oszlifowanie tłumaczenia włożyła Alqualaurë, podobnie jak Tici poprawiła również literówki czy interpunkcję.
Ale e-book, który można teraz czytać, nie wyglądałby tak ładnie, gdyby nie grafika, powstała dzięki pomysłom Avari i obróbce graficznej Fal. Uśmiech
Last but not least wielkie ukłony należą się Zair za skład. Efekt postarzenia stronic, staranny, profesjonalny wygląd e-booka to jej dzieło. Elfik

Ciesze się, że mogłam wziąć w tym udział Yes Yes Yes!

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 02-04-2010 11:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No ja niestety nie jestem zbyt aktywnym użytkownikiem, więc nie mam co nawet prosić o hasło, ale cieszę się, że została wydana kolejna książka Tolkiena. Życzę miłej i przyjemnej lektury ; )
(Prz 26:12, Biblia Tysiąclecia)

piszę, piszę, piszę: www.sieMowi.blogspot.com Zapraszam Uśmiech
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 02-04-2010 11:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

darekpionki napisał(a) (zobacz wpis):
No ja niestety nie jestem zbyt aktywnym użytkownikiem, więc nie mam co nawet prosić o hasło, ale cieszę się, że została wydana kolejna książka Tolkiena. Życzę miłej i przyjemnej lektury ; )

Darku, jesteś użytkownikiem Foruma, logujesz się na swoje konto, w dodatku przecież piszesz posty - więc śmiało pisz do M.L.-a o hasełko Uśmiech Nie ma przecież żadnego warunku, że hasło dostanie tylko ten kto napisał określoną liczbę postów lub też ma jakiś minimalny staż na forum Język

Tak więc również i Tobie miłej lektury Jestem za

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 02-04-2010 12:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już napisałem prośbę o hasło. Nie mam w sumie wielu postów, ale na forum jestem codziennie i staram się coś napisać gdy mam coś do powiedzenia. Dzięki Zair za zachętę, może się uda Z przymrużeniem oka

Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 02-04-2010 13:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Darku, ale tu nie chodzi o to, by tylko mała elita miała dostęp do tej książki Uśmiech Wręcz przeciwnie, ogół tolkienistów powinien mieć do tego dostęp i to prawo, a nie MLowe widzimisię to ogranicza.

Czepiak Forumowy też się cieszy, że mógł się na coś przydać Elfik I wielkie chwała wam, chylę czoła, dzięki w stronę reszty spiskowców, z MumakiLem na czele, że sprawili, że przeczytanie tej opowieści jest możliwe w takiej oprawie.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 02-04-2010 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już otrzymałem hasło i pobrałem e-booka. Dzięki wszystkim za włożony trud, za to, że powstała ta pozycja. Piszę na forum niezbyt dużo, co nie oznacza, że nie wchodzę tu codziennie. Raczej czytam i wypowiadam się, gdy chcę coś dodać. Dlatego myślałem, że trzeba mieć większą ilość postów niż moja. Jestem fanem Tolkiena i to nawet ogromnym od ponad roku, a więc niedługo. Na forum panuje miła atmosfera i dobrze spędzam tu czas, czasami gdy mam tego czasu mało, wpadam tylko przelotnie zobaczyć co działo się ciekawego, czasami coś napiszę. Miło wspominam pisanie książki w Kucyku i gdy czas pozwoli, powrócę do tego. Jest mi tym bardziej miło, że nie tylko ta wspomniana elita mogła otrzymać tę pozycję, ale także ja. Dzięki wszystkim za włożony trud w powstanie tej publikacji.

Darekpionki

Powrót do góry

Forneithel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 223

Wysłany: 03-04-2010 11:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cos mnie się zdaje, że słowami nie wyrażę zachwytu i podziwu nad wykonaną przez Was pracą chwała wam, chylę czoła, dzięki Wydanie przepiękne, swietnie się czyta i w ogóle niczym nie ustępuje "zwykłym" publikacjom tolkienowskim (a nawet powiedziałabym, że przebija je starannoscią wykonania).
Jeszcze tylko marzyłoby się o Narn e-'Rach Morgoth wydanej w podobnej formie - M.L.u, czy jest na to szansa? Proooszę prooooooszę
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - Upadek Gondolinu (Strona 1 z 5)

Skocz do: