Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Bądźcie odważni, lecz i ostrożni! Zachowajcie wesele w sercu i jedźcie na spotkanie swego losu." Tom Bombadil (żegnając się z hobbitami), Władca Pierścieni

Temat: Śródziemie w Wikipedii (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hithlome
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 171
Nieobecny(a): kiedy świat zewnętrzny wsysa mnie i nie chce oddać ;)

Wysłany: 16-03-2011 08:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trafiłam dziś rano na zupełnie niespodziewany tolkienowski akcent na wiki:
Cytat:
Alter ego (łac. drugi ja) – jest drugą tożsamością, drugą osobowością wewnątrz tej samej osoby.

Termin alter ego jest często używany w analizie literatury do opisu postaci, które są psychologicznie identyczne, a czasami również do opisania jakiejś postaci jako alter-ego autora, fikcyjnego bohatera, którego zachowanie, mowa lub myśli celowo wyrażają tego autora. Alter ego często przejawia tłumione skłonności pisarza, także te najbardziej skrywane, często społecznie nieakceptowalne zachowania. Zabieg ten pozwala autorowi spełnić się w roli np. sadystycznego kochanka czy okrutnego zabójcy, bądź przeważnie drugoplanowego bohatera swojego dzieła (np. Gollum z Hobbita J. R. R. Tolkiena).

Także bohaterowie powieści i opowiadań Edwarda Stachury to alter-ego samego poety (Janek Pradera, Edmund Szerucki, Witek, Michał Kątny).

(wytłuszczenie moje)

Nie wiem, czy to nie nazbyt daleko posunięta interpretacja... Język

Nie znający pór roku, zamarły w bezczasie
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5788

Wysłany: 16-03-2011 09:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Papier/ekran komputera, cierpliwy, wszystko zniesie, każda bzdurę. Rozumiem, ze autor zamieścił, jakieś dowody na takie twierdzenie, że Gollum to alter ego Tolkiena, a przynajmniej dal przypis, ze wskazaniem,l gdzie takie wyjaśnienie możemy odnaleźć.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Itlina
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 16-03-2011 14:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niestety cytowany przez hithlome tekst jest całym artykułem, który nie zawiera żadnych przypisów. Więc jeśli autor artykułu wyczytał skądś taką informację nie raczył przytoczyć jej źródła.
Link do hasła TUTAJ

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 16-03-2011 15:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już nie ma, ale można obejrzeć starsze wersje, jak kliknie się w "Historia i autorzy". Interesujące, że pierwotnie jako przykład alter ego obok Golluma figurował także kot Klakier (tak, ten ze Smerfów). Kot Klakier wyleciał, ale Gollum przez kilka lat się przesiedział...

(Co być może pocieszające, jakby teraz takie hasło powstało, najprawdopodobniej trafiłoby do Poczekalni, i albo wyleciało z racji słownikowości i bzdur, albo zostało poprawione. Najgorsze głupoty sa z reguły w starych hasłach.)
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 19-03-2011 20:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziś na spotkaniu tolkienowskim coś mi zadzwoniło, i się spytałam, czy przypadkiem Ælfwine nie był wspomniany przez Tolkiena we Władcy Pierścieni. Memel odpowiedział, że nie przypomina sobie czegoś takiego. Ale nie dawało mi to spokoju, wiedziałam, że gdzieś się spotkałam z tym, że Ælfwine był wspomniany przez Tolkiena we Władcy.

W domu przeszukiwałam książkę - nic. A jak zaczęłam szukać w necie, to się okazało, skąd mi się to wzięło.

W Wikipedii pod hasłem Ælfwine jest napisane, że Tolkiem właśnie w WP wspomniał o tej postaci, choć źródła nie podano.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C3%86lfwine

Przeszukałam net, i okazało się, że ten tekst z Wikipedii krąży sobie po różnych miejscach w sieci, i za każdym razem powtarza się w nim zdanie:

"We Władcy Pierścieni Tolkien nawiązuje jednak do niego".

Do Ælfwine'a oczywiście. Ale tajemnica gdzie? Pewnie właśnie nigdzie Z przymrużeniem oka

Powrót do góry

klemenko

Wpisy: 370

Wysłany: 20-03-2011 08:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywiście źródłem podanej informacji jest sufit albo duży palec autora.

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 07-09-2011 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tematyka tolkienowska w Wikipedii została gruntownie wysprzątana (przede wszystkim hasła zostały pointegrowane i co gorsze bzdury usunięte). Zachęcam do edycji (zwłaszcza dodawania źródeł), teraz to powinien być bardziej wdzięczny materiał.
Powrót do góry

Frangern

Wpisy: 370

Wysłany: 30-04-2013 13:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hmmmm... Pomyślałem sobie, że podzielę się swoimi ostatnimi przemyśleniami dotyczącymi tolkienaliów na polskiej Wikipedii. W końcu w forumowym profilu mam nadal wpisane jako hobby pisanie artykułów z tej tematyki.

Moje słowa nie będą raczej zachęcające do angażowania się w ten projekt Nie Nie , zresztą w tym temacie większość osób wypowiadała się dość chłodno nt. Wiki. Może jednak zacznę od początku, kiedy to wszystko się zaczęło? Ah, tak - dawno, dawno temu łyknąłem bakcyla Wikipedii Z przymrużeniem oka . Bakcyla w formie TolkWiki, że się tak wyrażę. Pisałem i pisałem kolejne hasła, zwykle o postaciach drugo- i trzeciorzędnych, królach, namiestnikach etc., poprawiałem niektóre hasła już istniejące, rozbudowywałem je czasem do sporych rozmiarów. Kiedyś, gdzieś na forum, zresztą bezczelnie chwaliłem się tym oops, zawstydzenie .
Później zacząłem zajmować się też czym innym, ale tolkienistyka była najważniejsza. Miałem dużo planów, a czas mijał, mijał. Pojawiali się "nowi", pojawiły się kolejne zasady, a może były już wcześniej tylko ich nie zauważyłem i po tych około ośmiu latach cały projekt mocno mi zobojętniał Nic nowego . Nadal coś tam skrobię, od pewnego czasu powolutku pracuję nad poszerzeniem tekstu o bitwie na polach Pelennoru, ale szczerze pisząc jest mi już obojętne, czy za jakiś czas ktoś nie zgłosi do usunięcia tego czy innego hasła dotyczącego Śródziemia, argumentując, że jest za mało encyklopedyczne, nic nie wnosi itp. Ot, dawny zapał neofity przeminął, nie wiem co zostało hę? . Zimny profesjonalizm? Chłód weterana? A może znużenie i zmęczenie? ech...
W każdym razie bez większych emocji obserwuję to co się dzieje z hasłami tolkienowskimi, nawet rozpoczętą ostatnio dyskusję nad usunięciem art. Kompania Thorina, krótkiego omówienie wyprawy i biogramów uczestników (tylko Dębowa Tarcza i Balin mają odrębne hasła). Nie wiem, czy wezmę udział w jego "obronie" przed argumentami, że jest to hasło niepotrzebne, że nazwa ta nie występuje w tekstach Tolkiena. Chyba mi się już nie chce Skrzywienie . Dyskusja toczy się tutaj, polecam jeśli ktoś ma ochotę spojrzeć na Wiki od strony twórców haseł Z przymrużeniem oka .

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Śródziemie w Wikipedii (Strona 4 z 5)

Skocz do: