Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Śródziemie w Wikipedii (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gytha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 24-03-2010 10:10    Temat wpisu: Śródziemie w Wikipedii Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witajcie!

Chciałabym zachęcić osoby w tolkienistyce mniej czy bardziej obeznane do zajęcia się hasłami o Śródziemiu w Wikipedii. Główny problem jest w tym, że większość z nich nie ma podanych żadnych źródeł, wiele jest co najwyżej parozdaniowe, a część być może należałoby pogrupować w zbiorcze hasła. Nie ma obecnie w Wikipedii aktywnych osób dobrze temat znających, więc Wasze włączenie się byłoby bardzo pożądane.

Wikipedia kładzie ostatnio nacisk na weryfikowalność, czyli oparcie treści haseł w dobrych źródłach. Większość haseł o Śródziemiu powstała w okresie, gdy wymóg podawania źródeł nie był aż tak istotny. Warto byłoby zweryfikować ich treść i uzupełnić je źródła w postaci bibliografii lub przypisów.

Sporo haseł jest w postaci tzw. zalążków. Warto byłoby je rozwinąć, a informacje z tych, których rozwinięcie jest niemożliwe (np. hasła o większości kransoludzkich królów) przenieść do haseł zbiorczych.

Piszę też i dlatego, że obawiam się sytuacji, gdy hasła parozdaniowe, nierozwijane, bez podanych źródeł będą kierowane do usunięcia, jak ma to obecnie miejsce z hasłem Zatoka Księżycowa. Gdyby udało się zorganizować grupę chętną do pracy w tej tematyce, na pewno zostałby dany czas na uporządkowanie haseł. Podobny projekt został kiedyś wdrożony w tematach związanych z Harrym Potterem.

Hasła związane ze Śródziemiem są zgrupowane w kategorii "Śródziemie". Edytując Wikipedię najlepiej i najwygodniej założyć konto (nie ma żadnych formalności, wystarczy wymyśleć nick i hasło).

Ja ze swojej strony mogę służyć wszelką pomocą, mój nick w Wikipedii jest taki sam jak tutaj (moja strona dyskusji), e-mail gyda.ogg na gmailu. Nie będę wytykać palcem, ale bywa na tym forum osoba, której też nieobce są tajniki pracy w Wikipedii Z przymrużeniem oka.

Pozdrawiam i liczę na odzew
Gytha
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 24-03-2010 10:47    Temat wpisu: Re: Śródziemie w Wikipedii Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gytha napisał(a) (zobacz wpis):
Piszę też i dlatego, że obawiam się sytuacji, gdy hasła parozdaniowe, nierozwijane, bez podanych źródeł będą kierowane do usunięcia, jak ma to obecnie miejsce z hasłem Zatoka Księżycowa.

Abstrahując od postulatu poprawy jakości haseł w wikipedii (który popieram) to hasło powinno być usunięte, bo nie ma u Tolkiena ani Zatoki ani Rzeki Księżycowej, a Szare Przystanie znajdują się na wschodnim a nie zachodnim brzegu zatoki Lune.

Gytha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 24-03-2010 11:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najlepiej byłoby, gdybyś sam o tym napisał Z przymrużeniem oka (choć, oczywiście, jeśli się nie zdecydujesz, przekażę). Ale może Łoziński tak to przełożył?

Nick "Klemenko" jest w Wikipedii wolny Z przymrużeniem oka, wciśnij w górnym menu z prawej strony "zaloguj/zarejestruj" i napisz to samo tutaj, klikając na "edytuj" koło tytułu "Zatoka Księżycowa". Po wpisach we wszelkich dyskusjach (nie w hasłach) należy dodać podpis, generowany automatycznie przez wpisanie czterech tyld (~). Możesz się nie rejestrować, wówczas wpis dokonany będzie z Twojego numeru IP (ale z kontem wygodniej, no i wiarygodność większa).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5795

Wysłany: 24-03-2010 21:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze pisząc chyba bym wolał stworzenie Tolkienowskiej Encyklopedii on-line, z sensownym zespołem administratorów i redaktorów, którzy by dbali o ujednolicenie metodologiczne i konstrukcyjne haseł, o ich wysoki poziom merytoryczny i brak przypadkowości.

To co mnie odstrasza od pisania do Wikipedii to brak zespołu redakcyjnego o wyraźnie określonych kompetencjach. Hasła tolkienowskie i tak są nie najgorsze. Ale kiedy sięgnę do haseł z historii Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki, to nóż w kieszeni się otwiera.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3836

Wysłany: 24-03-2010 23:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale taka strona już jest - redagowalna i nieredagowalna. Każdy może dołożyć cegiełkę do zasobów wiki Tolkien Gatweay i zapewniam, że admin to sprawdzi:
http://tolkiengateway.net/wiki/Main_Page
Nieredagowalna jest oczywiście Encyclopedia of Arda, która mam wrażenie jest nieco zapomniana:
http://www.glyphweb.com/ARDA/
Oczywiście, są to strony angielskie, ale w końcu i źródła są w tym języku i by je poznać trzeba znać angielski, inaczej pozostają tylko publikacje przetłumaczone, a w tych wszystkich informacji nie ma.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Halcatra
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 188

Wysłany: 25-03-2010 13:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pewnie, że są takie angielskie strony, ale czy koniecznie musimy zawsze korzystać z angielskich źródeł? Nie możemy mieć czegoś swojego - polskiego? Z całą pewnością, gdyby inicjatywa wspominana przez M.L.a miała zostać wprowadzona w życie, jej twórcy posiłkowaliby się zasobami angielskimi, ale wydaje mi się, że warto coś zrobić w naszym własnym pięknym polskim języku. Uśmiech
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 25-03-2010 15:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takiej siły przebicia jak wikipedia nic nie ma i żadna tworzona przez nas encyklopedia tolkienowska nie będzie mieć. Faktycznie, system ma swoje minusy, ale jak kilka osób się skrzyknie i zajmie danym hasłem czy grupą haseł, można tam całkiem przyjemnie popracować.

Hasła tolkienowskie szczegółowe nie są złe (aczkolwiek trzeba je połączyć wzorem angielskiej wikipedii, bo po co komu osobne hasełko o każdym namiestniku Gondoru?), ogólne leżą i kwiczą.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5795

Wysłany: 26-03-2010 13:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geivre napisał(a):
Takiej siły przebicia jak wikipedia nic nie ma i żadna tworzona przez nas encyklopedia tolkienowska nie będzie mieć.

Masz rację, tylko pytanie co ważniejsze ilość czy jakość. Dla mnie Błędopedia jest przykładem prawdziwości twierdzenia Kopernika o złej i dobrej monecie.

Dlaczego nie lubię Błędopedii?

Żeby się nie rozpisywać, wkleję przykład:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Gil-galad napisał(a):
Dyskusja:Gil-galad

To w koncu syn Aegnora czy syn Finarfina?

A nie był on czasem z rodu Fingolfina, zdaje się syn Fingona?Semper malus 14:44, 30 sty 2006 (CET)

Był synem Orodretha. W opublikowanej wersji Silmarillionu Gil-galad błędnie opisany jest jako syn Fingona, Christopher Tolkien przyznał jednak później w jednym z tomów "Historii Śródziemia", że był to błąd redakcyjny. Gdyby był synem Fingona to zostałby królem po śmierci ojca, a po śmierci Fingona królem został jego brat, Turgon. Ausir 15:17, 30 sty 2006 (CET)

lol ludzie nie znacie sie odsyłam do bardzo dobrej strony http://www.glyphweb.com/ARDA/

Encyklopedia Ardy opiera się jedynie na opublikowanej wersji Silmarillionu. W jednym z tomów Historii Śródziemia Christopher Tolkien przyznaje, że w przypadku Gil-galada pomylił się podczas redakcji Silmarillionu i tak naprawdę jest on synem Orodretha. Gdyby był synem Fingona, to zostałby królem Noldorów po śmierci Fingona, a przecież z braku potomków Fingona został nim Turgon. Ausir 20:47, 27 cze 2006 (CEST)

Niestety artukuł jest błędny, Gil-Galad był synem Fingoda, po klęsce po Nirnaeth schronił się na wyspie Balar razem z Cirdianem ( w bitwie nie brał udziału gdyz był za młody ), po upadku Gondolinu został Najwyższym Królem Noldorów ( źródło Silmarillion ), akurat tutaj C.Tolkien sie myli, Silmarilion jest tu bardzo precyzyjny i nie sądze żeby mogło być to wynikiem błedu redakcyjnego, kilkakrotnie podkresla sie tam że Gil-Galad to syn Fingona, to samo jest w drzewie genealogicznym, Gil-Galad nie został po śmierci Finroda Najwyższym Królem Noldorów najprawdopodobniej z powodu wieku ( był zbyt młody by brać udział w bitwie więc i zbyt młody by nosic ten tytuł )oraz tego , że Turgon był nieporównywalnie potęzniejszy niz on ( dlaczego to akurat miłosnikom Tolkiena pisać nie trzeba ), przypomninam także że sam Tolkien kilkakrotnie zmieniał historię Śródziemia ( patrz historia Galadrieli i Celeborna, historia trzech pierścieni elfów itd.) uważam w związku z tym, że powinnismy sie opierać na oficjalnych autoryzowanych przez Mistrza działach takich jak Trylogia, Hobbit i Silmarillion, Historie ( Opowieści? ) Śródziemia ( zarówno wersja polska jak i wydania angielskie ) mogą słuzyć tylko jako ciekawostka lub wypełnienie luki jesli ona powstała ( a w przypadku Gil-galada jej brak ). Ponadto jak czytam wypowiedzi C.Tolkiena to mam wrażenie że celowo co chwila podaje jakieś "nowe" fakty po to by zachęcić do kupowania ,coraz to nowych historii składanych z notatek Mistrza , które niestety nie w noszą nic nowego, czyli zwyczajnie w świecie idzie na sprzedaż a nie na jakośćSmutek W związku z powyższym proponowałbym bardziej przyłożyć się samemu do interpretacji dzieł J.R.R. Tolkiena niż bezkrytycznie opierać się na wszystkim co powie jego wnuk. Ponadto Orodeth nie należł do Rodu Fingolfina, wiec ani on ani jego syn nie mogliby nosić tytułu Króla Noldorów ( umiejscowianie Orodetha w rodzie Fingolfina jest bezpodstawne - Silmarillion jasno okresla , że był on bratem Felagunga i w jego imieniu władał Nargothondem kiedy Felagung wyruszł z Berenem, po smierci Finroda został Królem Nargothondu - gdyż był jego bratem, tym samym był synem Finarfina i tak zreszta został opisany na poczatku Silmarillion ) , doprawdy zostawmy w spokoju ciekawostki publikowane przez C.Tolkiena na podstawie notatek Mistrza ,gdyż nigdy nie dojdziemy do sedna, Historia Środziemia opisana w Silmarillion jest bardzo spójna i logiczna, więc jak powiedziałem Niedokończone Opowieści potraktujmy jako ciekawostki dla maniaków Tolkeina ( czyli np. dla mnie ) a nie jako oficjalną wersję.

Jak już zostało to napisane powyżej, jeśli by sugerować się wszystkim co wyszło spod pióra Tolkiena, to prawie żadnego wydarzenia czy postaci nie bylibyśmy w stanie opisać, zbyt dużo jest sprzeczności i niedopowiedzeń. W związku z tym, żeby zachować porządek, uważam, że należy w przypadkach, kiedy wersji jest kilka, trzymać się Silmarillionu i Władcy Pierścieni, jako najbardziej podstawowych źródeł, inaczej wprowadzi się jedynie zamęt, a i tak nigdy nie uda się dojść do tego, jak Mistrz naprawdę to widział, a prawdopodobnie i On sam tego nie wiedział, gdyż nie dane mu było ukończenie dzieła (chociaż i 200 lat by Mu pewnie nie starczyło). Podsumowując, może zrobić głosowanie na ten temat? Myślę, że zdecydowana większość fanów opowie się, jak i ja, za informacjami znanymi, publikowanymi od dawna i powszechnie uznawanymi za prawdziwe. Jeśli Christopher zdecyduje się na zmiany w Silmarillionie, czego się nie spodziewam, wtedy będzie można je uznać za "prawdziwe".

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Śródziemie w Wikipedii (Strona 1 z 5)

Skocz do: