Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"To surowa wiosna i niejedna nadzieja jej nie przetrzyma." Aragorn, Władca Pierścieni

Temat: Dlaczego Aragorn nie wiedział o Arwenie? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tahlin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 09-03-2010 22:13    Temat wpisu: Dlaczego Aragorn nie wiedział o Arwenie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzisiaj zaczęłam się zastanawiać nad jedną rzeczą, która wydała mi sie dziwna. Przypomniało mi się zupełnie znikąd pierwsze spotkanie Aragorna i Arweny i zaczęłam się zastanawiać, dlaczego Aragorn tak na nią zareagował. Wydaje mi się straszliwie dziwne, że przez 18 lat, gdy mieszkał w Rivendell, nikt o niej nie wspomniał. Ani na zasadzie wspominania jakiejś dawnej sytuacji, czy np. jak Arwena na coś zareagowała, nic... Ani na zasadzie choćby pytania Estela, co jest za jakimiś drzwiami i odpowiedzi, że to komnaty Arweny.

Zajrzałam do ksiązki i zdziwiłam się jeszcze bardziej, bowiem Aragorn sam mówi do Arweny, że nikt mu o niej nie wspomniał.
Cytat:
- Często się zdarza - powiedział Aragorn - że w czasach niebezpiecznych ludzie kryją swój najcenniejszy klejnot. Mimo to dziwię się twemu ojcu i braciom, że choć przebywam w ich domu od dzieciństwa, nigdy ani słowem nie wspomnieli mi o tobie.

No i pytanie - dlaczego? I jak to się stało? Że nigdy, w żadnej rozmowie nie padło choćby jej imię?

Powrót do góry

Tici
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 490

Wysłany: 09-03-2010 22:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi mi na myśl, to to, że imię to władza nad osobą. I że przyjęte jest, by o nieobecnej, czy nieobecnym nie mówić.
Ale to nie wyjaśnia wszystkiego, choćby tego, jak sama nadmieniłaś, że istniały pokoje zajmowane przez Arwenę i samo pytanie o to, czyje one są, mogło ujawnić jej istnienie.

hmmmm... czy możliwe jest jakieś inne wytłumaczenie?

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 09-03-2010 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla to jest dośc proste - nie powinno się zdradzać miejsca zamieszkania swego potomka lub/i następcy gościowi, który jako wojownik i samotny stróż prawa, może w każdej chwili wpaść w zasadzkę orków i zostać pojmany. Wydanie, że córka Elronda istnieje oraz, że mieszka w np. Lorien nie byłoby mądrę, zwłaszcza po tym, co się przydarzyło jej matce.
poz Uśmiech
tal

Tici
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 490

Wysłany: 09-03-2010 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Racja, ale mówimy nie o Aragornie - samotnym wojowniku, ale o dorastającym chłopcu traktowanym "jak syn", bo tym był Estel dla Elronda. I Arwena nie jest następcą Elronda - jej bracia są w Rivendell i razem z Estelem wyruszają na wyprawy. A Lorien to miejsce jeszcze lepiej bronione niż Imladris.
A więc? hmmmm...

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 10-03-2010 01:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tici napisał(a) (zobacz wpis):
Racja, ale mówimy nie o Aragornie - samotnym wojowniku, ale o dorastającym chłopcu traktowanym "jak syn", bo tym był Estel dla Elronda. I Arwena nie jest następcą Elronda - jej bracia są w Rivendell i razem z Estelem wyruszają na wyprawy. A Lorien to miejsce jeszcze lepiej bronione niż Imladris.
A więc? hmmmm...

A więc Arwenka jest nadal jego dzieckiem, bo chyba nie tylko o następców by się martwił. A więc El wie, że Ari dorośnie i wyruszy na szlak, a ukryte siedziby jak Rivendell i Lorien nie dla jaj były ukryte Śmiech No i pozostaje uczenie się na błędach, ważne dla przetrwania, zaś imo przypadek Kelebriany na pewno mógł drastycznie zwiększyć opiekunczość wobec Arweny, nie tylko u jej ojca ale i wszystkich domowników. A w dodatku El nie miał za bardzo armii, bo mu armia albo wyginęła albo odpłynęła.
poz Uśmiech
tal

VardamirX
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 10-03-2010 16:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak wiemy Elrond miał dar przewidywania przyszłości więc może przewidział coś ciekawego o swojej córce.
Albo Elrond ukrywał swoją córkę przed niebezpieczeństwem czyli ukrywał ją przed większą liczbą osób.

Ale to tylko przypuszczenia.

Mustafa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 12-03-2010 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

VardamirX napisał(a) (zobacz wpis):

Jak wiemy Elrond miał dar przewidywania przyszłości więc może przewidział coś ciekawego o swojej córce.
Albo Elrond ukrywał swoją córkę przed niebezpieczeństwem czyli ukrywał ją przed większą liczbą osób.

Albo przewidział przyszłość Aragorna i Arweny i postanowił nie zbliżać ich ku sobie nawet przez poznanie imienia. Gdyby udało się trzymać Estela z daleka to może znalazł by sobie małżonkę i nie zakochał by się w Arwen.

Powrót do góry

Tahlin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 13-03-2010 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mustafa napisał(a):
Albo przewidział przyszłość Aragorna i Arweny i postanowił nie zbliżać ich ku sobie nawet przez poznanie imienia. Gdyby udało się trzymać Estela z daleka to może znalazł by sobie małżonkę i nie zakochał by się w Arwen.

Gdyby tak było, to nielogiczny będzie powrót Arweny do domu. Skoro Aragorn tym czasie byłna wyprawie z bliniakami, a Gilraena wciąż mieszkała w Rivendell, to przecież Estel nie mógł nie bywać w domu. Ale masz rację, Elrond mógł przewidzieć, lub też podejrzewać, jaki los spotka Arwenę. Ona sama mówi Estelowi w czasie spotkania, że nieraz mówiono jej o podobieństwie do Luthien i że kto wie, czy nie jest jej pisany podobny koniec. Tylko że w tym wypadku Arwen powinna nie wyściubiać nosa z beziecznego Lorien przez dłuuugi czas.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Dlaczego Aragorn nie wiedział o Arwenie? (Strona 1 z 2)

Skocz do: