Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Muzyka i echa Muzyki rozległy się w Pustce, aż przestała być pustką" Ainulindale, Muzyka Ainurów, Silmarillion

Temat: Inne książki fantasy - George R.R. Martin - PLiO [spoilery] (Strona 54 z 54)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 52, 53, 54
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pinki444
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 18-05-2018 12:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś czeka na tą publikację ze świata SoIaF?
http://westeros.pl/ogien-i-krew-oficjalna-zapowiedz-nowej-ksiazki-ze-sw iata-plio/
Tutaj Martin ma pomoc i sporo materiału gotowego od lat i publikowanego we fragmentach w kolejnych zbiorach opowiadań typu "Book of swords/magic" etc. Po lekturze fragmentów pierwszego tańca ze smokami (w zbiorach "Łotrzyki" i "Niebezpieczne kobiety") przyznam, że osobiście znacznie bardziej czekam na pierwszą połowę GRRMarillionu, jak sam autor to nazywa, niż kolejną powieść. Widząc jak się z nimi męczy obawiam się że będą mocno niesatysfakcjonujące zarówno dla niego jak i czytalników...

Przeniesione do odpowiedniego tematu.
Sirielle
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1066
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 19-05-2018 15:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Istotnie, bardziej czekam na Fire & Blood, Winds of Winter właściwie już nie oczekuję. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Za Aegonem Zdobywcą mocno nie przepadam, ale o walce Rhaenyry & Daemona z Aegonem II chętnie poczytam. Obawiam się tylko, że ów Taniec ze smokami w Fire & Blood będzie kalką lub powtórką opowiadania The Princess and the Queen, w końcu chodzi o to samo wydarzenie.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5790

Wysłany: 19-05-2018 19:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tam już niczego po Martinie się nie spodziewam. Podejrzewam, że Fire i Blood skończy się tak samo niczym jak Lód i Ogień. Fire i Blood nawet nie kupię, w sensie pierwszego tomu, jak wyjdą wszystkie, ewentualne tomy, to wtedy pewnie kupię, ale nie wcześniej. I nie nazywałbym zawczasu tego GRRMarillionem, bo to lekko deprecjonujące dla legendarium Tolkiena.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

pinki444
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 20-05-2018 19:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chciałbym zaznaczyć że GRRMarillion to sformowanie samego Martina nie moje (więc może ma ambicje;) ).
Jak dla mnie to nie ta sama liga ponieważ do tej pory wszystkie powieści fantasy po przeczytaniu Sillmarilionu to jednak dość słabe kopie/kalki lub inne ale słabe opowieści. Ogólnie nic się nie zbliżyło do absolutu do którego ciągle wracam i wiem że zawsze będę. Swoją droga nie spodziewam się już raczej przeczytać żadnej opowieści na tą miarę.
Po stonowaniu oczekiwań jednak Martin mocno mi "podszedł" gdy go kilka lat temu odkryłem (wtedy były tylko 3 części), później 4. była bardzo słaba a 5. nie powróciła do jakości z początku serii ale jednak na "Blood & Fire" czekam.
Co do "Lodu i ognia" to był to mega zawód jak dla mnie i totalny skok na kasęSmutek
ale tutaj już sama objętość sugeruje inny standard, a dodatkowo te opowiadania które opublikował są według wypowiedzi Martina wycinkami, a tu już daje jakiś ogląd na całość. Ponadto tutaj nic mu nie "ospojleruje" bieżących wydarzeń więc niczego nie pominie jak to było ww. "dziele".
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3835

Wysłany: 20-05-2018 20:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie napuszajmy się tak, nazwa GRRMarillion to po prostu nawiązanie do legend i historii stworzonego świata, GRRM nie twierdzi, że napisze drugi Silmarillion. Obaj pisarze mają swoje mocne strony, mi pisanie Martina bardzo pasuje. Pomijając tempo Z przymrużeniem oka A jak by ostatecznie wyglądał Silmarillion gdyby go wydał JRRT, tego w sumie nie wiemy, mamy tylko redakcje jego niedokończonych tekstów. Więc nie przesadzajmy z tym "ten jest Wielki, a drugi ma przed Wielkim padać na twarz". Nie. Wystarczy jak GRRM się weźmie do roboty i w końcu przeleje swoje historie na papier. Przestanie się rozdrabniać i miotać po innych projektach.

Niestety muszę się zgodzić, że GRRM już się chyba pogubił i/lub zniechęcił do głównego cyklu. Pewnie nie przewidział, że tak przeciągnie aż serial go przegoni. Coś, co miało go popędzić odebrało mu skrzydła. A popularność może nawet przygniotła - w sensie coraz więcej ludzi domaga się dalszego ciągu i go napada tu i tam, a jednocześnie coraz więcej konwentów, programów i innych wydarzeń chce, by brał w nich udział. Nie ma kiedy odpocząć i pisać. Teraz już tyle wiemy, tyle fani rozkminili/zgadli, że może coraz mniej ma to dla niego sensu. Oczywiście w książkach jest więcej ciekawych wątków i postaci, są przepowiednie i nie wszystko potoczy się identycznie, jak w serialu, ale chyba najważniejsze już zostało zdradzone - skąd się wzięli inni chociażby. Nawet się zastanawiałam, czy ta przerwa w premierze serii nie jest trochę po to, by GRRM się ogarnął i nadrobił zaległości hmmmm... Niezależnie czy przyczyną są terminy dostępności aktorów czy coś innego, miał szansę, ale jak widać nie skorzystał z okazji.

Interesują mnie dzieje Targaryenów, ale nie wszystkie z opublikowanych opowiadań mi się dobrze czytało. I martwi mnie, że główny cykl może nigdy nie wyjść do końca, skoro GRRM stracił do niego serce.

A z trzeciej strony sama się zaplatałam w więcej projektów, niż mam czasu, więc trochę GRRMa rozumiem.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5790

Wysłany: 21-05-2018 21:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie napuszam się, tylko czekam co będzie. Bo wszystko można nazwać jak się chce, tylko nie zawsze ma to sens, i jest to często robienie krzywdy zapowiadanemu utworowi. A po co? Ot, kolejny cykl, pytanie czy znowu nie będzie niedokończony, bo się wymknie spod kontroli tak jak pierwszy. Przypominam, że pierwotnie saga Lodu i Ognia miała być trylogią lub tetralogią, a stała się Neverending story, niestety nie to Michaela Endego.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

pinki444
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-05-2018 22:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja liczę, że jednak te dwie księgi będą szybko wydane bo pierwsze wzmianki o historii Targaryenów czytałem 3 lub 4 lata temu i miało być jedno opasłe tomiszcze ale z dwa lata temu już 1000 stron przekroczyło i ostatnie informacje są takie że rozdzielili i pierwszą połowę wydają a druga "w produkcji". Myślę, że fakt posiadania pomocy czy raczej ogarniania całości włącznie z redagowaniem o procesie wydawniczym nie wspominając przez inne osoby umożliwia w miarę szybkie prace.
Muszę przyznać, że opowiadania o Dunku i Eggu też mi przypadły do gustu szczególnie, że to się wszystko ładnie komponuje i bohaterowie z opowiadań są świetnie ujęci w głównej serii czego w serialu brakuje szczególnie w ostatnich dwóch sezonach gdzie mamy efekt teleportacji i biegu na skróty po głównych motywach.

Przypadkiem znalazłem kiedyś że ktoś takie szalone wręcz analizy teorii i domysłów z książek tutaj robi i tu o jednej z postaci:
http://fsgk.pl/wordpress/2015/02/szalone-teorie-kim-jest-trojoka-wrona/

Generalnie nawet takie akcenty pokazują, że mimo iż to nie jest Śródziemie i nigdy nie będzie, to jednak jest to świat znacznie lepiej opracowany niż większość (wszystkie?) inne jakie poznałem i tym samym może się podobać. Ja nawet odnoszę wrażenie, że Martina dalej ten świat pociąga ale do głównej serii nie ma już serca za grosz.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3835

Wysłany: 21-05-2018 22:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, to jest bardzo bogaty świat z mitologią, historią nie do końca jasną i poznaną, legendami, przepowiedniami... GRRM miał znacznie więcej materiałów donośnie świata, które wyciął z Tańca ze Smokami (podobnie jak nadprogramowe rozdziały Aryi). Do tego masa fanowskich teorii choćby o tym, że z historii spisanej przez maesterów wymazano ileś czasu itp. Nawet jak zabraknie dalszych powieści to jest o czym dyskutować Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 52, 53, 54

Temat: Inne książki fantasy - George R.R. Martin - PLiO [spoilery] (Strona 54 z 54)

Skocz do: