Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Inne książki fantasy - George R.R. Martin - PLiO [spoilery] (Strona 51 z 53)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 50, 51, 52, 53  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 10-03-2016 19:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To nie jest do końca prawdziwa wizja, choć usprawiedliwiona po jednym tomie. Mamy jednak transformację Jaime z cynicznego i aroganckiego, w kierunku coraz większej rycerskości. Jest sir Barristan Selmy i parę innych postaci, które przeczą temu co piszesz. Co nie zmienia zdania, że zgadzam się, świat prezentowany przez Martina nie jest bardziej realistyczny, jest bardziej mroczny, ale w tym względzie i dość jednostronny.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 11-03-2016 20:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Staram się unikać porównań twórczości obu panów, ale dodam swoje 3 grosze, skoro w temacie się pojawiły wątki porównawcze:

Według mnie świat Martina jest bardziej realistyczny niż Tolkienowski. Może mnie zjecie, ale "baśniowa" i epicka (w sensie eposu) otoczka oraz dość mocny kontrast między dobrem i złem sprawia, że twórczość Tolkiena troszkę w moich oczach traci na wiarygodności. Język
Zło u Tolkiena jest bardziej jednostronne i mniej wyrafinowane niż u Martina.
Według mnie jedyną złą postacią, która ukrywa się pod maską niejednoznaczności, jest Sauron. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Niestety jedynie do czasu, Annatar z Silma >>>> Sauron z WP.

U Martina dobro i zło są bardziej wymieszane, a co za tym idzie - bardziej realistyczne.
A że w jego świecie ludzie bardziej skłaniają się ku złu i dobro nie zawsze zwycięża - to analogia do naszego świata, gdzie również nie zawsze króluje sprawiedliwość.
Moje zdanie w tej kwestii jest następujące: nie jest powiedziane, że u Martina zło na końcu zwycięży. Wygrało kilka batalii, ale ostateczną walkę może przegrać.
Jak wszyscy wiedzą, kibicuję Lannisterom, ale mam nieodparte wrażenie, że Ned Stark i jego najbliżsi zostaną odpowiednio pomszczeni i słusznie. Uśmiech
Niekoniecznie przez Aryę i Brana, ale przez Rickona i Sansę jak najbardziej.

W sadze Martina występują także jednostki pozytywne, takie jak wspomniany przez M.L.a Selmy czy Królobójca, który okazuje się być nie do końca takim Królobójcą, jakim go wszyscy widzieli. Z przymrużeniem oka Od siebie dodałabym jeszcze Maestera Aemona, Neda Starka, Arthura Dayne, czy nawet Tyriona.

Wracając do wspomnianej na samym początku otoczki fantasy: cykl Martina właśnie moim zdaniem stracił na wartości, gdy jego autor wprowadził elementy "magiczne", które nijak się mają do realistycznej reszty - Rh'llora, Czerwoną Wiedźmę (grrr), Innych, trójoką wronę (ok, tu akurat nie marudzę zbytnio, zważywszy na osobę tejże wrony i jej interesującą przeszłość Język), Ludzi bez Twarzy.

Wolałabym sagę Martina bez wątków nadnaturalnych, kosztem utraty przez nią swej etykietki gatunkowej. Język
Niestety (albo stety) w takim przypadku inne książki o tematyce historycznej (lub osadzone w bliżej nieokreślonych realiach, podobnych do naszej przeszłości), koniecznie zawierające dużą ilość intryg, mogłyby zagrozić cyklu George'a na tym polu. Dla przykładu wybrane powieści moich ukochanych Druona, Dumasa etc. Jestem rozwalony

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 20-03-2016 13:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zgodzę się w żadnym wypadku, że Martin pokazuje samo zło. Bohaterowie Martina są bardzo niejednoznaczni, przechodzą przemiany, a "źli" nie zawsze wygrywają.

W kolejnych tomach widzimy upadek iluś tam "złych" postaci; w dużej mierze drugoplanowych, ale i wielcy mają za swoje kończąc ze strzałą w brzuchu w wygódce albo odbywając miłą przechadzkę na golasa przez całe KL ku zachwytowi rozentuzjazmowanych tłumów.

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 29-04-2016 10:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może kogoś zainteresuje książka:

Carolyne Larrington, Winter is Coming: The Medieval World of Game of Thrones

Jest np. na Amazonie: https://www.amazon.co.uk/dp/1784532568/ref=rdr_ext_sb_ti_sims_1

Temat mi zupełnie obcy, więc nie wiem, jakie walory ma ta książka, ale babeczka jest sensowna, wykłada w Oksfordzie, zna się na średniowieczu, zajmuje się głównie Północą - znam jej naukowe pozycje i przekłady.

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 30-04-2016 11:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendilu, dziękuję za informację o tej pozycji!

Zerknęłam sobie na jej podgląd na Amazonie.
Średniowiecze, obraz Millaisa "Princes of Tower" i kapitel z Vezelay mnie już kupiły! wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Książka prezentuje się zachęcająco, mimo iż traktuje o tematyce nie przez wszystkich uczonych uznawaną za "poważną", to wygląda pod względem naukowym.
Może tylko jak na mój gust jest trochę mało przypisów na stronę.

Inna sprawa, że pisanie o analogiach historycznych i źródłach inspiracji twórczości osoby, która jeszcze żyje i sama może nam opowiedzieć/napisać o tym, skąd zaczerpnęła pomysły, wydaje mi się trochę średnio sensowne, taka sztuka dla sztuki. Jestem rozwalony
(Tolkien już nie żyje, wiec o nim spokojnie można płodzić teksty, nawet jeśli już niemal wszystko zostało powiedziane. Ble Ble ;D )
Nie będę jednak rzucać kamieniem, bo takoż napisałam tekst o nawiązaniach kulturowych Martina. Język

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 02-07-2016 18:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Taka ciekawostka:

JS, 16.11.14:
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
A z ciekawości, Twoim zdaniem, te pięć kluczowych postaci w książce, to kto? Bo akurat ten aspekt dość mocno mnie interesuje.
JS napisał(a) (zobacz wpis):
Ja typuję Jona, Dankę (Język), Tyriona, Aryę i Brana.

Martin, 1993, ujawnione po raz pierwszy w 2015, nagłośnione wczoraj:
GRRM napisał(a):
Five central characters will make it through all three (JS: XDD) volumes, however, growing from children to adults and changing the world and themselves in the process. In a sense, my trilogy is almost a generational saga, telling the life stories of these five characters, three men and two women. The five key players are Tyrion Lannister, Daenerys Targaryen, and three of the children of Winterfell, Arya, Bran, and the bastard Jon Snow.

źródło: http://www.techinsider.io/game-of-thrones-what-was-the-original-story-2 016-7

M.L.

Wysłany: 02-07-2016 23:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Byłoby pewnie fajnie, gdyby ta część zamysłu przetrwała, ale widząc z listu, jak bardzo szczegóły opowieści się zmieniły, to trudno być pewnym, że i ten zamysł pozostał niezmieniony.
Niezależnie od wszystkiego boje się tylko, że VI tom nie ukaże się w tym roku. GRRM rozpoczął sezon wyjazdowy, więc pewnie wróci do pisania we wrześniu, lub nawet październiku. I nawet jeżeli pozostało mu niewiele, to wątpię by się wyrobił w dwa, trzy miesiące.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 04-07-2016 21:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam nadzieję, ze to humbug, ale ponoć GRRM stwierdził, że książki na pewno nie będzie do połowy sierpnia 2016 roku, co zdaje się wspierać moje podejrzenie z poprzedniego postu.
Skąd to twierdzenie?
Zobaczcie sami: http://grrm.livejournal.com/492117.html?thread=24711765#t24711765

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 50, 51, 52, 53  Następna

Temat: Inne książki fantasy - George R.R. Martin - PLiO [spoilery] (Strona 51 z 53)

Skocz do: