Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie podoba mi się, żeby rozsądny hobbit ubierał się w żelastwo, chociaż możliwe, że to się nie zedrze tak prędko jak inne ubrania." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: 1 polskie wydanie władcy pierścieni w latach 60-tych (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
danio
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 04-12-2009 11:07    Temat wpisu: 1 polskie wydanie władcy pierścieni w latach 60-tych Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

chodzi mi oto czy pierwsze wydanie było najlepsze i czy edycja broszurowa 1990r miała jakiś sens. sam dzo razy czytałem Spox WP
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 04-12-2009 13:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam szczęście być w posiadaniu samego Powrotu Króla z tego wydania i stwierdzam, że nie było ono najlepsze, gdyż:
-nie było kompletne (brak niektórych dodatków);
-już po polskim wydaniu Tolkien wprowadził zmiany (w 1965 r.), a więc to wydanie zdezaktualizowało się;
-tłumaczenie zawierało błędy i dziwaczne ingerencje tłumaczki (np. Fellowship of the Ring przetłumaczone jako Wyprawa, Strider jako Obieżyświat, Shadowfax jako Gryf, czy osławiona Dolina Dimrilla).

danio
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 04-12-2009 14:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nie czytałem tego wydania więc nie wiem ale mam wydanie muzy 2005 roku i wydanie kanon na koniec wieku Super śmiech zastanawia mnie jedno a mianowicie to czy wydanie broszurowe było potrzebne hmmmm...
Powrót do góry

Aegnor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 52

Wysłany: 04-12-2009 19:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

danio napisał(a) (zobacz wpis):
zastanawia mnie jedno a mianowicie to czy wydanie broszurowe było potrzebne hmmmm...

Było zapewne bardziej potrzebne niż znakomita większość kolejnych wydań - z tej prostej przyczyny, że miało spory nakład w czasie gdy obecność Tolkiena w księgarniach była zerowa. Wystarczy zobaczyć ilu spośród miłośników prozy Tolkiena od tego wydania zaczęło swoją przygodę ze Śródziemiem.
Powrót do góry

Nerya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 107

Wysłany: 04-12-2009 19:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takie moje małe imho, bardziej od n-tego wydania Władcy Pierścieni, broszurowego czy też nie, z ilomaś tam wyłapanymi literówkami, bardziej przydałaby się choćby redakcja/wznowienie KZO czy Listów (i odłozinowanie tych ostatnich, brr). Uśmiech
Co do tematu to mogę powiedzieć, że choćby z powodów wymienionych przez Klemenko nie było to najlepsze wydanie. Osobiście najbardziej sobie cenię Muzę z 2004 (tą z białymi okładkami z czymś bliżej niesprecyzowanym), ale to już sprawa subiektywna.
Powrót do góry

danio
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 04-12-2009 19:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gdzie można spotkać wydanie broszurowe Skrzywienie a takm odchodząc od temtu co myślicie o wersji animowanej WP wszystko mi się pomieszało Mam coś dla ciebie
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 04-12-2009 19:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybaczcie oot, ale klemenko, jakie jest tlumaczenie strider w nowszych wydaniach? Czy jak znam tylko 'Obiezyswiata' to znaczy ze czytalam to stare wydanie? Ale to byla na pewno druzyna, nie wyprawa oops, zawstydzenie

danio o filmach jest tu oddzielne forum Uśmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 04-12-2009 19:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba jest tak samo. Jeszcze dodam sztuczne fonetyczne spolszczanie niektórych nazw: Northmen - Nortowie, Balchoth - Balkowie.

No i taki LOL jak "plemię Kalenardhonów".

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: 1 polskie wydanie władcy pierścieni w latach 60-tych (Strona 1 z 2)

Skocz do: