Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Ork z rożna czy z rusztu? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 172

Wysłany: 31-10-2009 17:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się z Turinem i Kalarem - mogło chodzić o mięso, które jedli orkowie, nie o mięso z nich samych Uśmiech Ku takiej interpretacji skłania mnie słowo 'meat', którego raczej nie stosuje się w odniesieniu do ludzi czy człowiekopodobnych istot. Gdyby chodziło o 'orczyznę' [dobre Z przymrużeniem oka], prawdopodobnie byłoby 'flesh of orcs'.
Dla przykładu cytat z angielskiej Wikipedii (hasło kanibalizm):
Cytat:
Cannibalism (from Caníbalis, the Spanish name of the allegedly cannibalistic Caribs[1]), also called anthropophagy, is the act or practice of humans eating the flesh of other humans

Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby (nawet zdesperowany) Tuor chciał dopuszczać się tak makabrycznych czynów Z przymrużeniem oka Może to żaden dowód, ale wielokrotnie w legendarium zdarzały się sytuacje, że jakiś bohater błądził głodny po pustkowiach, i jakoś nigdy nikomu nie przyszło do głowy orkożerstwo Z przymrużeniem oka

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 31-10-2009 18:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No chyba lepiej zjeść orka, jak umrzeć z głodu Uśmiech Już nawet nie chodzi o to ze to mięso zgniłe czy śmierdzące (skoro Polacy mogą jeść świeżutkie 25 letnie mięso ze Szwecji...) ale to taki kanibalizm, skoro orkowie to istoty "rozumne" Jestem rozwalony .
Ale też mi się wydaje, że chodziło raczej o to, aby orkom ukraść ich mięso.

(swoją drogą, ciekawe z czego ich mięso było, pewnie świeżutkie elfiątka...) Ratujcie bo go pobiję

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Hethridu
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 29

Wysłany: 31-10-2009 18:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Zgadzam się z Turinem i Kalarem - mogło chodzić o mięso, które jedli orkowie, nie o mięso z nich samych Uśmiech Ku takiej interpretacji skłania mnie słowo 'meat', którego raczej nie stosuje się w odniesieniu do ludzi czy człowiekopodobnych istot. Gdyby chodziło o 'orczyznę' [dobre Z przymrużeniem oka], prawdopodobnie byłoby 'flesh of orcs'.

W wersji oryginalnej zacytowanej tu przez M.L. jest ,,the meat of Orcs'' więc to jednak ,,orczyzna'' Śmiech Ale przecież mięsko te nie musiał Tuor jeść, sądzę, że raczej chodziło mu o rąbanie, w niezbyt poetycki sposób wyrażone.

,,Elwe w porywie miłości podbiegł do Meliany i ujął Ją za rękę i w tym samym okamgnieniu taki czar ich ogarnął, że stali na tym miejscu przez długie lata odmierzane obrotami gwiazd nad głowami dwojga zakochanych'' J.R.R.Tolkien ,,Silmarilion'
Powrót do góry

Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 172

Wysłany: 31-10-2009 18:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hethridu napisał(a) (zobacz wpis):
W wersji oryginalnej zacytowanej tu przez M.L. jest ,,the meat of Orcs'' więc to jednak ,,orczyzna'' Śmiech Ale przecież mięsko te nie musiał Tuor jeść, sądzę, że raczej chodziło mu o rąbanie, w niezbyt poetycki sposób wyrażone.

Chyba się nie zrozumieliśmy Uśmiech Wiem, że jest 'meat', i właśnie dlatego twierdzę że to NIE była orczyzna. 'Meat' oznacza mięso w sensie bardzo dosłownym, np. ze świni czy krowy. Natomiast mięso (ew. ciało) ludzkie czy w tym wypadku orcze to raczej 'flesh'. Na tej podstawie przypuszczam, ze 'meat of Orcs' = mięso (z czegoś, nie wnikam), które mieli ze sobą orkowie i które sami jedli.

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 31-10-2009 19:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

podobny motyw (jedzenia orkowego mięska) pojawia się niejednokrotnie u Tolkiena, vide chociażby scenę karmienia porwanych hoppitów, kiedy to Merry i Pippin decydują się tylko na spleśniałe pieczywko, nie chcąc zastanawiać się, z czego pochodzi otrzymane mięsko Język (stawiam na któregoś ze słabszych snagów wieeeeeeeeeelgachny uśmiech )
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 31-10-2009 19:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No nie wiem. Według mnie nie było to orkowie mięsko. Po pierwsze, urukowie chwalą się, że Saruman karmi ich ludzkim. Po drugie, jakiś ork z Mordoru ubliża im, że wcale nie jedzą mięsa ludzi, lecz orków, co wygląda na obelgę wręcz (czyżby orkowie mieli jednak jakiś kodeks moralny?) - urukowie się wściekają. Poza tym, czy gdzieś w ogóle mamy wzmiankę, że orkowie lubią jeść orków? Ja pamiętam tylko pewien fragment z MT, ale on mówi, że robią to tylko "w potrzebie", czyli nie na co dzień.
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 31-10-2009 20:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale Tuorowi czy elfowi łatwiej by chyba przeszła przez gardło "orczyzna" niż mięso zabitego przez orków elfa albo człowieka (bo niby jakie mięso mogli mieć ze sobą orkowie hmmmm... , jeszcze w takiej zimie, pewnie woleli jakiegoś wędrowca zatłuc niż się za zwierzyną uganiać)
'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 31-10-2009 22:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak na marginesie zwracam uwagę, że odławianie Poślednich Krasnoludów przez Sindarów miało miejsce w tym świecie. Owszem nie dla mięsa, ale nie wiem czy zabijanie dla zabijania jest zasadniczo lepsze od zabijania w celach kulinarnych. Język

Wiem, pewnie przesadzam. Ale rzeczywiście mam problem, bo zbitka "the meat of Orcs" jak pisze Hethridu, raczej sugeruje orczynę (to też sugeruje tłumacznie Pauliny Braiter), z drugiej strony Faelivrin ma rację, ze gdyby chodziło o orków to Tolkien raczej użyłby terminu "the flesh of Orcs".

Przykład z początku postu ma sugerować, że jakby nie były wysokie i szczytne standardy Eruhinich w teorii, to jednak z praktyką bywało różnie.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Ork z rożna czy z rusztu? (Strona 2 z 3)

Skocz do: