Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Legenda o Sigurdzie i Gudrun po polsku (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nero
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 215
Nieobecny(a): Wędruję po Sferach...

Wysłany: 12-11-2009 18:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Postanowiłem zrealizować questa i udałem się do Empiku, ażeby zakupić Legendę o Sigurdzie i Gudrun.

Pierwsze, co zobaczyłem - cena. 54 zł. Za sam projekt okładki dałbym więcej. Ale nie o okładce będę pisał, tylko o zawartości.

Na dzień dobry mamy notę od tłumaczek, które wyjaśniają, czemu użyły takiej, a nie innej wersyfikacji, czemu użyły tłumaczenia 'nordyjski', a nie 'nordycki' itp. Dalej mamy przedmowę, wprowadzenie i wstęp do Eddy Starszej. Dopiero po 63 stronach zaczyna się właściwa opowieść...

A tam - łał! Na jednej stronie oryginalny tekst angielski ze staroislandzkim metrum, a na drugiej tłumaczenie. Można sobie porównywać słowa, jeżeli ktoś zna język.

Właściwa opowieść składa się z dwóch pieśni - Völsungakviba en nýja (Nowa pieśń o Völsungach) i Guđrúnarkviđa en nyja (Nowa pieśń o Gudrun). Pieśń o Völsungach dzieli się na dziesięć części, a są to:

- Upphaf (Początek)
- Andvara-Gull (Złoto Andvariego)
- Signý (Signy)
- Danđi Sinfjotla (Śmierć Sinfjötliego[/i]
- Fæddr Sigurd (Narodziny Sigurda)
- Regin
- Brynhildr
- Guđrún
- Svikin Brynhildr (Brynhild zdradzona)
- Deild (Waśń)

No i oczywiście są komentarze do obu pieśni.

Dodatki oczywiście też się znalazły. Mamy tam opis pochodzenia legendy, Wieszczbę Wölby oraz fragmenty poematu o Attyli w języku staroangielskim.

Podsumowując - warto jak nie wiem co. Jeżeli interesują was mity północy, to ta książka jest idealna, by rozpocząć z nimi przygodę.

Powrót do góry

Tinwerína Míriel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74
Nieobecny(a): wpatrzona w zachód słońca w Henneth Annun

Wysłany: 13-11-2009 22:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No i kupiłam. Miałam zamiar kupić prędzej czy później a skoro już zaniosło mnie w pobliże Empiku jak mogłam nie wstąpić.
Widzę, że już Nero wszystko co trzeba o napisał, więc pozostaje mi tylko dodać, że niezmiernie cieszę się z zakupu i mam nadzieję niebawem podzielić się wrażeniami po przeczytaniu.

A luz dos astros nos Mares Poentes.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 09-01-2010 20:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Marille Undomiel napisał(a) (zobacz wpis):
Bardzo jestem ciekawa, czy są jakieś interesujące ilustracje w tym wydaniu.
Nima Ble Ble ;D
jeśli nie liczyć wewnętrznej strony okładka, gdzie widać to samo, co na okładku, ino bez run dookoła i nieprzykryte tytułem Z przymrużeniem oka

jestem w połowie mniej więcej, fajnie się czyta i fajnie (czasami, bo leniwy jestem Pserwa ) porównuje przekład z oryginałem.
No i właśnie uderzyło mnie parę rzeczy podczas porównywania powyżej pomienionego:

Elring, czemu uparcie tłumaczyłyście "hell" jako "Hel"? (dwa spośród kilku przykładów: str. 169, wersy 34 i 42). Ja rozumiem, że można domniemywać, iże z powodu zamieszkania pewnej osobistości na naszym Helu jest tam gorzej (a więc do piekła bliżej Złośliwy uśmiech ) ale to jednak imho nie to samo Z przymrużeniem oka

POCZĄTEK, wers 14. gdzieś z przekładu uciekło słowo "jeśli", co sprawia, że przepowiednia na pewno się spełni
Cytat:
W godzinie wyroku
stoi bezśmiertny (...)
więc kres nie nadejdzie
i nie zginie Ziemia.

w oryginale mamy
Cytat:
If in day of Doom
one deathless stands (...)
then all shall not end,
nor Earth perish

i ostatnie czepialstwo, małe, stylistyczne Pserwa
str. 191 -osobiście podobałoby mi się bardziej, gdyby w wersie 13 Sigurd zwracał się osobiście do Brynhildy "napój splendoru, miła szafarko" (jak robi to na górze strony Z przymrużeniem oka)

ale wiecie co -to jest kawał dobrej roboty Oklaski chwała wam, chylę czoła, dzięki bardzo sympatycznie się czyta (także Przedmowę, Wstęp i Notkę od Was Uśmiech ). Przed TolkFolkiem sobie kupię (przed nosem mam egzemplarz pożyczony) i przylezę po autografy (a spróbujcie tylko nie dojechać do Bielawy! Super śmiech )

Powrót do góry

Znikadełko
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26

Wysłany: 09-01-2010 21:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, to ja jeszcze może. : - )

Tłumaczenie jest na pewno wysokiej klasy, pamiętam, że gdzieś mignęło mi kilka anglicyzmów, np. "dokładnie" w znaczeniu "właśnie", miejscami składnia - ale były to drobne potknięcia, w niewielkim stopniu rzutujące na ocenę całości. Jeśli tłumaczki bądź forumowicze byliby zainteresowani, mogę przejrzeć książkę i znaleźć konkretne fragmenty.

Znacznie większe zastrzeżenia mam do wydawnictwa. Graficznie "Legenda..." jest wydana ładnie, jakość papieru, okładki etc. stoi na wysokim jak na polskie warunki rynkowe poziomie. Pod względem edytorskim też jest nieźle, widywałam tony książek z gorszymi redaktorami czy w ogóle bez nich, jednak nie jest też świetnie, a chciałoby się, aby do "przecinków i literek" przykładano taką wagę, jak do "okładki".

Tymczasem w "Legendzie..." mamy wszelakiej literówki, źle użyte znaki interpunkcyjne, zdarzają się słowa i znaki wiszące na końcu wiersza w sposób wręcz rażący, wiersze wiszące na końcu i początku strony (aczkolwiek nie jest ich dużo), wiele pomniejszych błędów w przypisach, drobne potknięcia stylistyczne, które obciążają raczej redaktora i korektę niż tłumaczki. Aczkolwiek rzecz jest wydana starannie, patrząc na tle naszego rynku, to powyższe drobiazgi mąciły mi przyjemność czytania - notuję je tutaj, mając nadzieję, że zwróci to uwagę czytelników na problem, jakim jest jakość wydania nie tylko od strony, nazwijmy to, materialnej, ale i formalnej. Ostatecznie, mamy prawo wymagać jakości na każdy polu.

Ogólnie, co chcę podkreślić, żeby nikogo nie zniechęciło moje marudzenie, książka jest na pewno warta przeczytania, przetłumaczona dobrze i wydana całkiem nieźle, a to już, w naszych warunkach, bardzo dużo.

darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 10-01-2010 20:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobiście uważam, że wykonano kawał dobrej roboty. Książkę przeczytałem już jakiś czas temu i nie mam do niej zastrzeżeń. Nie zawierała zbyt wielu literówek i błędów interpunkcyjnych. Patrzyłem głównie na treść, nie błędy i może dlatego. Na drobne błędy nie zwracam uwagi (chyba że tak jak we Władcy wydania Muzy słowa Sama: ,,Pani Frodo", na takie zwracam większą uwagę Z przymrużeniem oka ). Nie mam co się czepiać tłumaczenia, jest bardzo dobre, lepiej bym nie potrafił (bo nie znam angielskiego na poziomie zaawansowanym xD) Rzeczywiście, szata graficzna cudna. Jak dla mnie jedna z lepszych pozycji książkowych 2009 roku. Nie mam zastrzeżeń.
(Prz 26:12, Biblia Tysiąclecia)

piszę, piszę, piszę: www.sieMowi.blogspot.com Zapraszam Uśmiech
Powrót do góry

Silvana
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 21

Wysłany: 18-02-2010 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam Wszystkich!

Dzięki, Adiemusie, za wszelkie miłe słowa - dałyśmy z siebie wszystko, co się dało w tak krótkim czasie.

Elring, czemu uparcie tłumaczyłyście "hell" jako "Hel"? (dwa spośród kilku przykładów: str. 169, wersy 34 i 42). Ja rozumiem, że można domniemywać, iże z powodu zamieszkania pewnej osobistości na naszym Helu jest tam gorzej (a więc do piekła bliżej Złośliwy uśmiech ) ale to jednak imho nie to samo Z przymrużeniem oka

Elring nie odpowiada, więc spróbuję ja, chociaż nie mam w domu swojego egzemplarza: zapewne z dwóch powodów. Po pierwsze, "Hel" ma tylko jedną sylabę, a "piekło" aż dwie, co przy wielosylabowych polskich słowach i wybranym krótkim wersie stanowi wielki plus; poza tym "piekło" brzmiało zbyt chrześcijańsko. Owszem, to pewne nadużycie, bo JRRT równie dobrze mógł pisać "Hel" zamiast "hell", ale zrobiłyśmy je świadomie.

POCZĄTEK, wers 14. gdzieś z przekładu uciekło słowo "jeśli", co sprawia, że przepowiednia na pewno się spełni
Cytat:
W godzinie wyroku
stoi bezśmiertny (...)
więc kres nie nadejdzie
i nie zginie Ziemia.

w oryginale mamy
Cytat:
If in day of Doom
one deathless stands (...)
then all shall not end,
nor Earth perish

Zasadniczo masz rację, ale nijak tej warunkowości nie umiałyśmy wcisnąć do naszego wersu (nawet gdyby użyć słowa "gdy"), więc poświęciłyśmy dokładność znaczenia na rzecz formy. Co prawda w kilku miejscach (można je chyba policzyć na placach jednej ręki) wydłużyłyśmy wers do nawet 7 sylab, bo odejście od treści byłoby inaczej zbyt dalekie, ale tu uznałyśmy, że odstępstwo nie jest takie duże.

i ostatnie czepialstwo, małe, stylistyczne Pserwa
str. 191 -osobiście podobałoby mi się bardziej, gdyby w wersie 13 Sigurd zwracał się osobiście do Brynhildy "napój splendoru, miła szafarko" (jak robi to na górze strony Z przymrużeniem oka)

Ale on tu wylicza okoliczności, a nie zwraca się do niej; podobnie zaraz czyni ona.

ale wiecie co -to jest kawał dobrej roboty Oklaski chwała wam, chylę czoła, dzięki bardzo sympatycznie się czyta (także Przedmowę, Wstęp i Notkę od Was Uśmiech ).

Serdeczne dzięki maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa)

Przed TolkFolkiem sobie kupię (przed nosem mam egzemplarz pożyczony) i przylezę po autografy (a spróbujcie tylko nie dojechać do Bielawy! Super śmiech )[/quote]

Ja chyba, niestety, spróbuję Płacz(

Pozdrawiam,
Sil

Aiglos
Powrót do góry

Silvana
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 21

Wysłany: 18-02-2010 21:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hej!

Jak się okazuje, nie umiem tu prawidłowo pisać, za co przepraszam, ale i tak rzadko się pojawiam. Wyłączam też "Uśmieszki".

Do Znikadełka:

"Tłumaczenie jest na pewno wysokiej klasy, pamiętam, że gdzieś mignęło mi kilka anglicyzmów, np. "dokładnie" w znaczeniu "właśnie" "

Dziękuję, także w imieniu Elring, za pierwsze, z drugim natomiast nie mogę się zgodzić - ja jestem bardzo na to uczulona i niczego takiego nie mogłam wytworzyć sama z siebie, a i pominąć, gdyby coś takiego wprowadziła redakcja. Sprawdziłam w moim pliku i wszystkie przypadki użycia "dokładnie" są prawidłowe i nigdzie nie można ich zastąpić słowem "właśnie".

"Tymczasem w "Legendzie..." mamy wszelakiej literówki, źle użyte znaki interpunkcyjne,"

Zauważyłam to z wielką przykrością w wydanej książce, mimo że tekst był bardzo starannie czyszczony przez nas i redakcję. Zawiniła korekta, przepuszczając nasze niedopatrzenia (a jest od tego, żeby właśnie niedopatrzenia wychwytywać). Doszło nawet do tego, że poprawione przeze mnie "posłowie" na "po słowie" zostało z powrotem przeprawione na "posłowie", co dało dość nonsensowne zdanie :-((.

"Ostatecznie, mamy prawo wymagać jakości na każdy polu."

Jak najbardziej!

Pozdrawiam,
Sil

Aiglos
Powrót do góry

Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 27-02-2010 23:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nabyłem 2 godziny temu ww. książkę wygrywając aukcję na Allegro - wykosztuję się na tych 20zł (niech żyje Allegro!) Uśmiech

Tak więc pewnie wkrótce przeczytam i powiem co widzę a czego nie widzę Uśmiech

Jestem pewien, że będzie pozytywnie, Agnieszka Sylwanowicz to świetny tłumacz Uśmiech

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Legenda o Sigurdzie i Gudrun po polsku (Strona 4 z 5)

Skocz do: