Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Typy mieczy u elfów (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tavarunya
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 305
Nieobecny(a): W lesie

Wysłany: 19-09-2009 12:43    Temat wpisu: Typy mieczy u elfów Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hej ^^
Zakładam nowy temat, gdyż interesuje mnie bardziej niż w innych szczegółowa kwestia. Mianowicie zastanawiam się, czy elfowie nie mogliby używać również mieczy typu katana. Nie mogę sobie przypomnieć występowania gdziekolwiek w twórczości Tolkiena szczegółowych opisów wyglądu broni łącznie z kształtem ostrza, a sam pomysł poprzestania przez noldorskich kowali na mieczach typu europejskiego jest nieco dziwny, bo byli przecież bardzo twórczy i myślę, że wschodni kształt ostrza by do nich pasował^^
Piszcie, co o tym myślicie, bo jestem bardzo ciekawa Waszego zdania.

Ostatnio zmieniony przez Tavarunya dnia 19-09-2009 15:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Túrin Dagnir

Wpisy: 324

Wysłany: 19-09-2009 14:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A nie typy mieczy?

Melian wspominała, że miecze Noldorów są obusieczne, więc katany raczej odpadają, przynajmniej jeśli chodzi o szerokie zastosowanie.
Powrót do góry

Tavarunya

Wysłany: 19-09-2009 15:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Literówkę poprawiłam, dzięki za zwrócenie uwagi^^
A co do tej wypowiedzi Meliany masz może cytat? Bo jakoś nie mogę tego skojarzyć. A poza Noldorami są jeszcze np Vanyarowie i inne plemiona Z przymrużeniem oka
Jakoś mi się nie chce wierzyć, że używali tylko jednego typu broni, moim zdaniem Tolkien nie opisał wszystkiego, co tam mogłoby być.

Tavarunya

Wysłany: 19-09-2009 17:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ok w drugim temacie coś było, masz rację. Jednak założywszy, że Tolkien spisywał niewyraźne senne wizje (albo przekładał Czerwoną Księgę^^) a w angielskim słowo "sword" jest wieloznaczne i nie oznacza tylko broni dwusiecznej, jak były wspomniane w tych tematach to nadal nie widzę powodu, dla którego nie mieliby elfowie używać broni podobnej do katany.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Typy mieczy u elfów (Strona 1 z 1)

Skocz do: