Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Tolkienowska szafa (Strona 6 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 08-08-2012 15:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli idzie o bawełnę, to jest ona historycznie kanoniczna, była używana w krawiectwie już w II połowie XV wieku, tyle tylko, że była tkaniną drogą i przez to nie była tak powszechna jak obecnie Z przymrużeniem oka

Jeśli idzie o mnie, wolę w warunkach terenowych len - w mojej (i nie tylko mojej) opinii, w mniejszym stopniu chłonie zapach potu. Zarówno koszula z płótna bawełnianego, jak i bawełniane T-shirty treningowe zawsze po intensywnym treningu bardziej capią niż koszula z lnu. DLatego, ze względów higienicznych, len mi bardziej pasuje - nie uważam absolutnie, że nie należy w ogóle odzieży prać, ale w tolkfolkowych realiach lepiej mi się nosi z lekka spocony len, ale nie śmierdzący, niż również tylko z lekka przepoconą bawełnę Z przymrużeniem oka

Vilva wełna wełnie nierówna, zarówno sukno, jak i flausz są różnego gatunku. Mały dodatek włókien sztucznych nie jest widoczny ani odczuwalny przy noszeniu, ale generalnie lepiej się taką wełnę pierze. Wełna czysta może mieć tendencje do filcowania w praniu i dlatego odzież wełnianą powinno się prać w niezbyt wysokiej temperaturze, najlepiej w płynie do prania wełny, i nie powinno się jej absolutnie wyżymać.

Tendencja do filcowania wełny zależy chyba też po prostu od jakości wełnianej nici, a na to ma wpływ zarówno rodzaj owczego runa, proces gręplowania itp... Nie znam się niestety na tym dobrze, ale na logikę biorąc, to jednym z głównych czynników jest to, aby owca, która jest przecież źródłem runa owczego, była zdrowa i dobrze odżywiona - to się bezpośrednio przekłada na jakość wełny Z przymrużeniem oka

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Nindë
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 183

Wysłany: 08-08-2012 17:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O Eru Love Dzięki, stokrotne dzięki za wszystkie porady, a w szczególności te dotyczące materiałów chwała wam, chylę czoła, dzięki Z pewnością mi się przydadzą, jak już pisałam, muszę sobie skombinować jakiś strój na TF (ale na to mam jeszcze 3 lata Uśmiech )

Vilva napisał(a) (zobacz wpis):
Może użyłaś przy mierzeniu się zwykłej linijki zamiast miarki krawieckiej?

Nie, to była miara krawiecka. Ale mierzyła mnie mama, więc może jej się coś pokręciło.
Powrót do góry

Vilva
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 191

Wysłany: 09-08-2012 16:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zair Ugru-nad napisał(a) (zobacz wpis):

Jeśli idzie o bawełnę, to jest ona historycznie kanoniczna, była używana w krawiectwie już w II połowie XV wieku, tyle tylko, że była tkaniną drogą i przez to nie była tak powszechna jak obecnie Z przymrużeniem oka

Ano właśnie to miałam na myśli, czyli 'nietypowa/ niestandardowa' dla epoki. Przy okazji sprawdziłam (coby nie wpisać wam tu babola), i faktycznie już Herodot pisze (a to było ok. 500 l. pne) o 'mieszkańcach Indii wytwarzających odzienie z drzewnej wełny'. Ale jak pisałam, bawełna w większych ilościach trafiła do Europy po okresie wielkich odkryć geograficznych, czyli już w Renesansie. Wychodzi mi na to, że podróżnicy przetarli szlaki na wschód co pozwoliło na handel na większą skalę. Wcześniej być może owe szlaki były za długie lub zbyt niebezpieczne dla kupców, przyczyniając się do małej dostępności i - co za tym idzie - dużej ceny, na którą mogli sobie pozwolić tylko najmożniejsi. Zresztą, z jedwabiem w sumie było podobnie (tylko jedwabny szlak, towar w Bizancjum za obłędną cenę).
A, propos cen przypomniało mi się, dopisać przy aksamicie - jest drogi Jestem przeciw ; zapomniałam o tym napisać, bo już dawno obeszłam ten haczyk swoim sposobem Z przymrużeniem oka : otóż często w lumpach trafiam na aksamit, w postaci zasłon lub 'kapy na kanapy'. Co dla mnie jest rozwiązaniem świetnym: mieć wielką płachtę aksamitu za kilkadziesiąt zł, z którą można zaszaleć, to dla mnie gratka w porównaniu ze standardową ceną sklepową... Właśnie w ten sposób zrobiłam ten ciemnozielony komplet: wchodzę do lumpeksa; widzę tę płachtę i myślę sobie że o rany, mój ulubiony materiał, mój ulubiony kolor i chcę go mieć!
Za parę metrów kwadratowych aksamitu zapłaciłam wtedy bez szemrania 20zł i starczyło na długą suknię, toczek, ciżemki, sakiewkę... i jeszcze został mi długi pasek z boku, z którego zrobiłam pokrowiec na łuk Śmiech
wolę w warunkach terenowych len - w mojej (i nie tylko mojej) opinii, w mniejszym stopniu chłonie zapach potu. Zarówno koszula z płótna bawełnianego, jak i bawełniane T-shirty treningowe zawsze po intensywnym treningu bardziej capią niż koszula z lnu.

Dzięki za wskazówkę, dopisać przy lnie - mniej się przepaca niż bawełna:)
Wełna czysta może mieć tendencje do filcowania w praniu i dlatego odzież wełnianą powinno się prać w niezbyt wysokiej temperaturze, najlepiej w płynie do prania wełny, i nie powinno się jej absolutnie wyżymać.

Dzięki Zair za wskazówkę co do wełny, tzn. pewnie u mnie albo to była wina temperatury prania albo wykręcania. Teraz już będę wiedzieć Uśmiech
Nindë napisał(a) (zobacz wpis):
muszę sobie skombinować jakiś strój na TF (ale na to mam jeszcze 3 lata Uśmiech )

Na TF jeśli się nie ma 18 lat można mieć przyzwoleństwo pisemne rodziców/ opiekunów, można przyjechać z kimś dorosłym (bratem, starszą koleżanką itp.), można też być z rodzicami. Pamiętam chłopaka (o ile dobrze pomnę ksywkę, Nolimon), który przyjechał do nas mając chyba 12 lat - namówił na g. Sowie rodziców, którzy zaklepali na parę dni kwaterę w pobliskim ośrodku turystycznym na Sudetach, i uczestniczył w TFowych zabawach. Tak że jak widzisz sytuacja nie jest przesądzona Uśmiech ...

Nindë
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 183

Wysłany: 09-08-2012 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vilva napisał(a) (zobacz wpis):

Na TF jeśli się nie ma 18 lat można mieć przyzwoleństwo pisemne rodziców/ opiekunów, można przyjechać z kimś dorosłym (bratem, starszą koleżanką itp.), można też być z rodzicami.

Nie chodzi o to. Po prostu boję się sama jechać (z Warszawy do Bielawy dość daleko) i chciałam zabrać ze sobą moją dobrą koleżankę, tyle że ona będzie mogła dopiero za 3 lata. A rodzina raczej nie jest skora do tego typu zabaw.
Powrót do góry

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 10-08-2012 17:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja mam pytanie odnośnie materiałów- czy ktoś ma może jakieś ciekawe pomysły na ubrania z krepy? Bo dostałam w prezencie 2,5 metra tegoż materiału, a jedyne rzeczy, co do których wiem, że z krepy wyjdą, to letnie sukienki na ramiączkach, których mam pół szafy Skrzywienie .
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 11-08-2012 22:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Leadriga napisał(a) (zobacz wpis):
Zespół w którym tańczę, to zespół uniwersytecki

No to tutaj reguły z pewnością są luźniejsze, ja myślałam, że jesteś w bractwie rycerskim Uśmiech

Odnośnie materiałów - potwierdzam - len mniej chłonie zapachy. A jak mawiają Słowianie powinien być wygnieciony i pachnieć ogniskiem Z przymrużeniem oka Ja wolę jednak bez ognicha, a gnieceniem się nie przejmuję - po założeniu się rozprostuje.

Co do cienkiej bawełny na suknię spodnią na upały - chodziło mi o materiał, z którego halkę/koszulę spodnią ma Lucrezia Borgia w serialu HBO:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Myślałam, że to była cienka bawełna, ale na zdjęciu wygląda na coś innego. Może jedwab? Wątpię, by użyli materiału nieadekwatnego do epoki, bo bardzo dbają tu o stroje, zatem IMO sztuczność odpada. (Tak, tutaj to już renesans.)

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Kamila
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 110

Wysłany: 12-08-2012 15:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Pamiętam chłopaka (o ile dobrze pomnę ksywkę, Nolimon), który przyjechał do nas mając chyba 12 lat - namówił na g. Sowie rodziców, którzy zaklepali na parę dni kwaterę w pobliskim ośrodku turystycznym na Sudetach, i uczestniczył w TFowych zabawach.

Nie Nolimon, ten 12 lat miał w 2001 roku i jeszcze na TF-ach nie bywał wtedy, a przynajmniej się nie przyznaje Jestem rozwalony

A ja w lumpeksie niedawno kupiłam za całe 3zł (trzy złote) spódnicę taką no po prostu hobbicką Śmiech Zieloną Język I zieloną tunikę, też za 3zł (ale będę musiała trochę poszerzyć w biuście, w sumie patrząc po szwach chyba była wcześniej zwężana Z przymrużeniem oka wprawdzie na larpa związałam się mocno chustą tolkfolkową i jakoś się wcisnęłam w pożyczoną tunikę, ale ani to wygodne, ani zdrowe na dłuższą metę (i szwom niestety też nie wyszło na dobre...)). Materiału wprawdzie jeszcze tam nie pozyskuję (choć widziałam sukienkę chyba zresztą też z aksamitu lub czegoś podobnego za 3zł, ale już naprawdę nie chciało mi się przerabiać, nie w tym momencie Z przymrużeniem oka ), poza tym mam naprzeciwko sklep z materiałami za 5zł za metr, większość sztuczna, ale też znajdą się czasem jakieś dobre Z przymrużeniem oka (i pomyśleć, że jeszcze do niedawna jedynym moim kierunkiem w tym lumpeksie był regał z książkami po angielsku za 1-5zł Z przymrużeniem oka )
Powrót do góry

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 12-08-2012 19:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kamila napisał(a) (zobacz wpis):

poza tym mam naprzeciwko sklep z materiałami za 5zł za metr, większość sztuczna, ale też znajdą się czasem jakieś dobre Z przymrużeniem oka

W tym sklepie sama się zaopatruję. Uśmiech Podczas jednej z wizyt usłyszałam jednak, że sklep ma się zwijać i stąd tak tanio- wyprzedają co mają i kończą biznes. Smutek Dlatego radzę kupić na zapas Z przymrużeniem oka .

ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Tolkienowska szafa (Strona 6 z 8)

Skocz do: