Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Tatuaże i alfabety (Strona 6 z 7)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 30-10-2012 22:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Michaelangelo napisał(a) (zobacz wpis):

Może ktoś po prostu wklepał tekst do Worda i zaaplikował którąś tengwarową czcionkę? Kiedyś się tym interesowałem i pamiętam, że one mają jakiś zupełnie inny układ klawiatury i nie da się tak prosto tego zrobić...

Pomyślałam o tym. Ale to już zupełnie nie wychodzi nic sensownego.

Swoją drogą, jeśli się zna układ klawiatury, to nie jest trudno. Tengwar są logicznie rozmieszczone Z przymrużeniem oka

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Takahashi
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 01-11-2012 20:31    Temat wpisu: Re: Tatuaż pewnej dziewczyny. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Matgeograf napisał(a) (zobacz wpis):
Chciałbym jej zaimponować i odczytać jego treść. Generalnie to wyśmiała mnie i powiedziała, że nikomu z jej znajomych się to nie udało.
No to możesz wyśmiać koleżankę, bo (1) na Hobbitonie nie ma rzeczy nie do przetłumaczenia i (2) ma na plecach literówkę.
Tekst ładną czcionką jest w załączniku (pisownia oryginalna, jak na plecach). W transkrypcji jest to:
    Á nát ve ehtele, lá ve nende,
    yass(e)n ná imya nén illume

‘Bądź jak źródło, nie jak jezioro,
    w którym zawsze jest ta sama woda’
Tekst jest z grubsza poprawny, można dopisać, że nende to ‘jezioro’ albo ogólnie ‘zagłębienie z woda stojącą’, w przeciwieństwie do rzek, strumieni itp. z wodą płynącą.
Co do literówki, na plecach jest yassn, a powinno być yasse ‘w którym’. Brakuje tehty e nad ss. Nie może też być yassen, bo to liczba mnoga (‘w których’), a w tekście nie ma żadnych rzeczowników w liczbie mnogiej, do których ten zaimek względny mógłby się odnosić.
Powrót do góry

Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 01-11-2012 21:23    Temat wpisu: Re: Tatuaż pewnej dziewczyny. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takahashi napisał(a) (zobacz wpis):

Tekst ładną czcionką jest w załączniku (pisownia oryginalna, jak na plecach). W transkrypcji jest to:
    Á nát ve ehtele, lá ve nende,
    yass(e)n ná imya nén illume

‘Bądź jak źródło, nie jak jezioro,
    w którym zawsze jest ta sama woda’

Czyli jest to quenya? (Zupełnie nie znam ni quenyi ni sindarinu btw.)
Swoją drogą w słowie illume, miast podwojonego l widziałam tam następujące y... I miałam też problem nieraz czy to t czy p, albo n czy m. Ale zgaduję, że tak to już jest z tatuażami.

I, damn it!, myliłam się! Jestem rozwalony Ble Ble ;D

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Matgeograf
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 09-11-2012 01:20    Temat wpisu: Dziękuję. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uśmiech

Ostatnio zmieniony przez Matgeograf dnia 20-01-2013 21:08, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Kamila
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 10-11-2012 14:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja jestem ciekawa reakcji koleżanki Język Łącznie z reakcją na literówkę... Śmiech
Powrót do góry

Matgeograf
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 17-12-2012 02:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze mówiąc, to była zaskoczona, że "udało mi się" (jeszcze raz dzięki, Takashi) rozszyfrować treść. Ale o literówce ani słowa. Z przymrużeniem oka
To jest tatuaż, którym może się pochwalić znajomym i jest szczęśliwa, że go ma. Po co miałbym zabierać jej tę przyjemność? Mała literówka, a wiadomo, jak w przysłowiu: łyżka dziegciu beczkę miodu zepsuje.
Także cicho sza. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

majojka88
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 28-04-2013 14:05    Temat wpisu: Re: Napis na pierścieniu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja również chciałam napis przetłumaczony na język Elfów i czcionka taka jak napisana jest inskrypcja na pierścieniu (Tengwar Annatar)

bardzo proszę o pomoc,próbowałam to przetłumaczyć ale w internecie ciężko mi to szło ...
tekst do tłumaczenia :

"zyc zawsze tak by byc szczesliwym ,myśli zawsze pozytywne"
Powrót do góry

cj
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 18-05-2014 14:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam, czy jest ktoś w stanie przerobić mi to słowo na czcionkę Tengwar Annatar?
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

. Od razu mówię że słowo to "Katarzyna" tengwarem Uśmiech pozdrawiam, cj
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Tatuaże i alfabety (Strona 6 z 7)

Skocz do: