Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Zaskoczenia i nie tylko, czyli kto lubi Tolkiena (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magma
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 23-05-2013 18:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio zaskoczyło mnie to, że Billy Idol także lubi Tolkiena Uśmiech

Gwanunig
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 23-05-2013 21:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja osobiście nie kryje swoich poglądów, które określić można mianem narodowych, imperialnych, mocarstwowych itd. (niektórzy rzecz jasna używają w tym wypadku określenia "faszystowskich", niestety), do tego od małego berbecia fascynacja Tolkienem. Dlatego tym większe było moje zaskoczenie (lecz rzecz jasna pozytywne) i radość, kiedy studiując historię włoskiej muzyki tożsamościowej zauważyłem, że masa zespołów, ogólnie całość środowiska bardzo lubi odwoływać się do świata Tolkiena, czyli świata przyjaźni, idealizmu, oddania sprawie i świata dobrze ułożonego, z potężnymi lecz miłościwymi władcami itd. (opisałem to zresztą w temacie tutaj: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5486). Dlatego aż tak mocno światem Tolkiena interesuje się prawica - szczególnie ta tradycjonalistyczna, imperialna i narodowa, również polska, czego przykładem może być wykorzystanie pomników z Argonath do jednego z plakatów partii o nazwie Narodowe Odrodzenie Polski. Natomiast lewica szydzi ze świata Tolkiena, że chociażby przykład: http://wtramwaju.blox.pl/2013/01/Fenomen-Hobbita-czyli-tesknoty-ukryte- za.html

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 24-05-2013 13:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gwanunig napisał(a) (zobacz wpis):
(...) czego przykładem może być wykorzystanie pomników z Argonath do jednego z plakatów partii o nazwie Narodowe Odrodzenie Polski.

hmmmm... A jaką wersję wykorzystali? Któregoś z ilustratorów, z filmu czy z jakiegoś rysunku Tolkiena? W moim odczuciu do działalności politycznej nie powinno się wykorzystywać literatury, chyba że za zgodą autora. Pachnie mi to zwykłym instrumentalizmem Jestem przeciw .
Cytat:
Natomiast lewica szydzi ze świata Tolkiena, że chociażby przykład..

Nie tylko lewica, czymkolwiek ona jest Z przymrużeniem oka . We wstępniaku kwietniowej Nowej Fantastyki były przykłady głupot nt. fantastyki z obu stron. Swego czasu trafiłem też na tekst na tzw. prawicowej stronie, gdzie Tolkienowi imputowano przynależność do masonerii i wpływ jej symboliki na powieść Oh nie! .

Gwanunig
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 24-05-2013 16:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
(...) czego przykładem może być wykorzystanie pomników z Argonath do jednego z plakatów partii o nazwie Narodowe Odrodzenie Polski.

hmmmm... A jaką wersję wykorzystali? Któregoś z ilustratorów, z filmu czy z jakiegoś rysunku Tolkiena? W moim odczuciu do działalności politycznej nie powinno się wykorzystywać literatury, chyba że za zgodą autora. Pachnie mi to zwykłym instrumentalizmem Jestem przeciw .
No cóż, rzeczywiście wykorzystywanie cudzych pomysłów jest dość nieciekawe, to jednak mnie osobiście plakat (czy raczej grafika, ponieważ wykorzystywana była także do ulotek itd.) ten się spodobał. Tutaj go znalazłem: http://noppomorzezachodnie.files.wordpress.com/2011/10/naklejka.jpg To na pewno z filmu.
Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
Natomiast lewica szydzi ze świata Tolkiena, że chociażby przykład..

Nie tylko lewica, czymkolwiek ona jest Z przymrużeniem oka . We wstępniaku kwietniowej Nowej Fantastyki były przykłady głupot nt. fantastyki z obu stron. Swego czasu trafiłem też na tekst na tzw. prawicowej stronie, gdzie Tolkienowi imputowano przynależność do masonerii i wpływ jej symboliki na powieść Oh nie! .
A to z kolei typowy dla pewnych środowisk uwiąd umysłowy. W Polsce mamy co ciekawe wcale nie pięć, a ponad osiemdziesiąt partii, w tym kilkanaście różnej maści kanapowych partyjek dziadków itd., którzy wszędzie widzą masoński spisek. Nie ma tym się raczej co przejmować. Takie oceny dotyczą raczej podejścia jakiś osób do masonerii, nie dotyczą zaś samych pewnych idei - ujmijmy to prawicowych. Świat z władcami, idealizmem, poświęceniem siebie, mocno zhierarchizowany, tradycyjny, ułożony i uporządkowany. Prawica kocha taki świat, dlatego często się do Tolkiena odwołuje, natomiast lewicy to, co w Tolkienie najpiękniejsze - właśnie przeszkadza. Ja, jak napisałem na początku, swoje poglądy mam, ale moje poglądy mieszczą się raczej w słowach Roberta Brasillacha, bardzo mało znanego w Polsce człowieka. Powiedział on kiedyś tak: "Nie pytajcie mnie czy jestem z prawicy czy z lewicy. Jestem z prawicy przeciw lewakom – utopistom głupim a niebezpiecznym. Jestem z lewicy przeciwko zachowawczej prawicy, której egoizm i głupi technokratyzm mi się nie podobają”.

Nie ma co jednak rozmywać tematu rozważaniami o polityce w kontekście Tolkiena. Jest być może taki temat?

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 26-05-2013 13:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sprawdź sobie:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=3725
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4463

No cóż, rzeczywiście wykorzystywanie cudzych pomysłów jest dość nieciekawe, to jednak mnie osobiście plakat (czy raczej grafika, ponieważ wykorzystywana była także do ulotek itd.) ten się spodobał. Tutaj go znalazłem: http://noppomorzezachodnie.files.wordpress.com/2011/10/naklejka.jpg To na pewno z filmu.

Złamanie praw autorskich - nie dość, że wykorzystano fragment kadru z filmu bez zgody właścicieli praw autorskich (już widzę, jak New Line Cinema i Co przyklaskują takiemu pomysłowi), to jeszcze by sprzedać ideologię, z którą twórcy i właściciele praw mogą się nie identyfikować Jestem przeciw Ładnie to świadczy o NOD.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 26-05-2013 21:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mojmir napisał(a):
Racja, Adiemus. Naprawdę wiarygodni są ludzie, którzy inspirowali się twórczością Mistrza jeszcze przed tym całym „tolkienowym boom’em”.
Nie lubię ekskluzywizmu, a ideę "testu wiarygodności" jako ciekawego narzędzia stosowałbym inaczej.

"Wiarygodność" odnoszę do zainteresowania Tolkienem ze strony kręgów konserwatywnych i w prawo i mojego sceptycyzmu w ten rejon.

Mam czasem wrażenie, że niektórzy dowiedzieli się, że jest taki pisarz co był mocnym katolikiem i m.in. sympatyzował z frankistami to zainteresowali się co pisał i dawajże go do arsenału. A gdyby był na indeksie albo "nie był Sasem" to ta sama treść nie miałaby znaczenia. A dla mnie ten jest bardziej wiarygodny, kto przeczytał i polubił (czy pokochał) a nic o autorze nie wiedział. Zero. Poczuł miód, gdy jadl chleb, choć nie słyszał i nie widział, że ktoś chleb miodem zaprawił. Miodu nie podejrzewał wcale i nie podejrzewa. Nie jadł chleba ze świadomością, czy wręcz dlatego, że mu powiedzieli, że z miodem i nie mlaska "ale dobry chlebek z miodkiem". "Mniam mniam, no co a niby nie lubi się miodku, a to czemu tak ładnie wcinacie, nasz pisarz, nasz, my prawdziwie wiemy".

Ja tak jadłem chleb nieświadomie. Nie skojarzyłem nic, po prostu nic, zero. Choć mieszkałem wtedy w jednym z ośrodków mocnego Maryjnego kultu, był początek lat '90 i do kościoła chodziliśmy non stop. I tak było naprawdę okey. Chodziło o ideę a nie kto z jakiej opcji. Tak było ze środowiskiem dzieci-kwiatów (które trudno nazwać prawicowym), że chcieli Gandalfa na prezydenta. Zanim się pobudzili Domini Canes. Nie mówiąc już o "tożsamościowcach".

Dla mnie idea wyrzeczenia się pierścienia, wyrzeczenia się władzy i dominacji, centralna idea WP, oznacza wyrzeczenie się przemocy. Świadomość, że na drodze siły się upada i innych gnębi. Upadł Isildur (choć się pokajał) i Boromir (choć potem powstał i zadął). W Drużynie Pierścienia idą wszystkie rasy, wszystkie plemiona, śmiertelni i nieśmiertelni, wysocy i niscy, skośnousi Elfik i okrągłousi, tędzy i smukli, pospolici, ładni, ładniejsi i Legolas Love (tylko kobiet jakby brak, no ale zawsze można popatrzeć na Legolasa Love Love Love). Książęta krwi, burżuje i chłopak z gminu.

Z różnym wyposażeniem genetycznym. To jest idea uniwersalistyczna. Bo nie ma Żyda ani Greka tylko Fellowship i jeden drugiego brzemiona noście. A nie: "My jesteśmy bojowi uruk-hai" Ork Ork Ork Ork Ork Ork Ork i jak ktoś zawadza to ciach mu głowę i ich tożsamościowa idea mechaniczno-eugeniczno-sarumańska. Czy zunifikowane nazgule w gustownych czarnych coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... coś strasznego... wdziankach i ich tożsamościowa idea imperialno-mordoriańska.

Bęc.

Brandywina
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 71

Wysłany: 27-05-2013 19:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moja młodsza siostra jest fanką Darka Malejonka (znany głównie z Houk i Maleo Reggae Rockers), ostatnio powiedziała mi, że w wywiadzie radiowym wspomniany wcześniej stwierdził, że jego ulubioną książką jest WP. Ciekawe.
Powrót do góry

Gilya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54
Nieobecny(a): jestem w odwiedzinach u elfów

Wysłany: 23-10-2013 20:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie bardzo zdziwiło, kiedy na jednym sprawdzianie jakiś (przedmiot ścisły) nauczyciel powiedział, żebyśmy nie ściągali, bo jest Okiem Saurona i wszystko widzi. Uśmiech Saurona ;D
Do perfekcji ciągle zdążam.

MAGLOR I MAEDHROS ŻYJĄ!!!!
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Zaskoczenia i nie tylko, czyli kto lubi Tolkiena (Strona 2 z 3)

Skocz do: