Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: "nietolkienowskie" Elfy (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 08-03-2002 14:57    Temat wpisu: "nietolkienowskie" Elfy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do elfów: gdzie napisane jest, że były piękne i dobre? Wytykanie Tolkienowi jakichś błędów w opisie elfów jest absurdem, ponieważ NIE ISTNIEJĄ elfy "nietolkienowskie". On je stworzył i mogą być jedynie takie, jak w jego utworach.

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 08-03-2002 15:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
NIE ISTNIEJĄ elfy "nietolkienowskie". On je stworzył i mogą być jedynie takie, jak w jego utworach.

beep...error...
skąd takie twierdzenie?
coś się chyba Pani pomyliło z takimi włosostopymi niziołkami, bo co do nich można w pewnym sensie o stworzeniu przez Profesora:-)
Elfy jako nie zostały stworzone przez Tolkiena (not bene: Stworzycielem był chyba ktoś zajmujący się MuzykąUśmiech, istniały w świadomości ludzkiej dużo wcześniej....
dla wyjaśnienia proponuję Shippey'a s.81:
Cytat:
A więc nie ma wątpliwości na temat tego co Tolkien sądził o elfach z tradycji angielskiej i germańskiej (...) W Beowulfie, gdzie wśród potomków Kaina są eotenas ond ylfe ond orcneas "olbrzymy (ettens) i elfy i chodzące trupy) ....

to akurat mam pod rękąUśmiech

ale bardzo ładny temat jeżeli chodzi o jego "tytuł" Jestem za

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 08-03-2002 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wawrzyniec napisał(a):

Elfy jako nie zostały stworzone przez Tolkiena (not bene: Stworzycielem był chyba ktoś zajmujący się MuzykąUśmiech, istniały w świadomości ludzkiej dużo wcześniej....
dla wyjaśnienia proponuję Shippey'a s.81:
Cytat:
A więc nie ma wątpliwości na temat tego co Tolkien sądził o elfach z tradycji angielskiej i germańskiej

W jeszcze nieco innym konspekcie zaistniały po Szekspirze, ale chyba nie o to chodzi. Tolkien nie bardzo godził się na "zastaną" w literaturze i tradycji wizję elfa i mocno pracował nad przywróceniem należnego jej "odcienia znaczeniowego". Myślę też, że Elanor pisząc "NIE ISTNIEJĄ elfy "nietolkienowskie"" chciała powiedzieć, że nie istnieją one dla nas, czytelników fantasy (i w ogóle literatury) "posttolkienowskiej", dzisiejsza "prawda" o Elfach jest "prawdą", jaką objawił nam Tolkien; to on na nowo zdefiniował konwencję, z której współcześni autorzy mogą czerpać inspirację czy prowadzić z nią postmodernistyczne (już) gry.

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 08-03-2002 16:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Elanor pisząc "NIE ISTNIEJĄ elfy "nietolkienowskie"" chciała powiedzieć, że nie istnieją one dla nas , czytelników fantasy (i w ogóle literatury) "posttolkienowskiej", dzisiejsza "prawda" o Elfach jest "prawdą", jaką objawił nam Tolkien;

nie zgodzę się z takim twierdzenie, vide: mój post na temat Pratchetta. Dla ortodoksyjnych tolkienistów NIE ISTNIEJĄ inne poglądy niż NieTolkienowskie. Ale to jest już temat dla zupełnie innej dyskusji Uśmiech
Po TOlkienie elfy pojawiły się jeszcze kilkakrotnie aczkolwiek nigdzie ich świat nie osiągnął takiego rozbudowania. Z tym się zgodzę.
Z jakimkolwiek Jedynym_I_Słusznym_Poglądem - nie. Każdy ma prawo do własnej wyobraźni, do własnego zebrania podstaw do przyjęcia takiej lub innej wersji wydarzeń.
ufff. chyba potrzeba mi weekendu, wszystkich pozdrawiam i do poniedziałku Diabelski uśmiech

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 08-03-2002 17:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Owszem, elfy istniały przed Tolkienem (ha, jak to zabawnie brzmi Z przymrużeniem oka "istniały"), lecz nie należy tamtych istot mitologicznych oraz tolkienowskich elfów traktować jako jednych istot. Jest to jedynie, w pewnym sensie, zbieżność nazw. Tolkien sam określał słowo "elf" jako niezbyt dokładny przekład słowa "Eldalie". W zasadzie mówiąc o elfach tolkienowskich należałoby więc używać określenia Eldar.
Chodziło mi natomiast o to, że pisarze fantasy jak choćby Sapkowski, czy wielu, wielu innych swoje "elfy" oparli na tolkienowskich. Zatem jedynym źródłem wiedzy o elfach (w znaczeniu wysokich, pieknych nieśmiertelnych istot doskonale władających łukiem) jest twórczość Mistrza. Howgh.
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 09-03-2002 00:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyli udało mi się prawidłowo odczytać intencje Elanor Uśmiech. Do Wawrzyńca-w swojej wypowiedzi użyłem zwrotu "prawda objawiona" lekko przy tym mrużąc oko, ale i tak otarłem się widocznie o "fanatyzm", "zaślepienie" i krzewienie "jedynych i słusznych poglądów" Z przymrużeniem oka. Nadal jednak śmiem twierdzić, że wizerunek Elfa we współczesnej literaturze, szczególnie fantasy (no, pomijając "Piotrusia Pana" Uśmiech ) pozostaje pod silnym wpływem wizji Tolkiena.

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 11-03-2002 15:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jest poniedziałek więc nie będę stawał na ubitej ziemi z Elanor, bo jeszcze się nie obudziłem, Poszperam trochę i co znajdę na temat Nietolkienowskich Elfów Przedtolkienowskiech - przedstawię w szrankach niebawem:-) Ze stwierdzeniem Ruginwaldusa zgodzę się - silny wpływ - Tak Uśmiech Za ewentualną nadinerpretację poglądów proszę o wybaczenie Z przymrużeniem oka

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 11-03-2002 17:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elfy oczywiście istniały kupę lat przed Tolkienem, ale myślę, że to właśnie on nadał im wizerunek, jaki chcielibyśmy widzieć. Człowiek z natury dąży do doskonałości, a że nigdy jej nie osiągnie, chętnie poznaje choć namiastkę tej doskonałości. Taką namiastkę dają nam elfy Tolkiena. I to właśnie dlatego, są ona najpopularniejszą ich wizją.
Poza tym jest jeszcze coś. Takie elfy, jakie przedstawił nam Mistrz, są znacznie prawdopodobniejsze niż malutkie istotki ze skrzydełkami. Znacznie łatwiej jest w nie uwierzyć.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: "nietolkienowskie" Elfy (Strona 1 z 3)

Skocz do: