Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Muzyka elfów - odpowiedniki w naszym świecie [linki] (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tavarunya
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 305
Nieobecny(a): W lesie

Wysłany: 23-04-2009 14:51    Temat wpisu: Muzyka elfów - odpowiedniki w naszym świecie [linki] Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mamy juz temat o instrumentach elfów, a mnie się marzą linki do muzyki granej tylko i wyłącznie na takich instrumentach. Dlatego też zakładam nowy temat, którego zasady (i zasadność) zaraz objaśnię.
Co prawda na forum jest mnóstwo linków do przeróżnych pięknych utworów ale często zdarza się, że występują w nich elektroniczne ozdobniki albo gitara elektryczna alibo cuś podobnego. Prosiłabym, żebyście dla odmiany w tym temacie podawali utwory, wykonywane wyłącznie na instrumentach, których wedle Tolkiena używali elfowie. Jakie to instrumenty - cytuję za Nolimonem:

Cytat:
Widać wyraźnie, że instrumentem, który najbardziej kojarzył się Tolkienowi z elfami, była harfa. W różnych fazach koncepcyjnych opisywały ją takie słowa: quingi, tanta, tantila, nandë (ÑGAN/ÑGÁNAD), nandellë (mała harfa).
Salma to lira, instrument nieco odmienny od harfy; jednak pod tym hasłem jest salmë, oznaczające "grę na harfie" [sic].

Flet to simpa lub simpina.
Trąbka to tumbë.
Romba to róg lub trąbka, podobnie róma (ROM).
Nyellë to dzwon, dzwonek.
Mamy jeszcze gong - tombo.

Znalazłem jeszcze na Ardalambionie, że w Qenya Lexiconie jest hasło viol, viola (81R). Do elfiej orkiestry dołączają skrzypce :boohoo: .
O, jeszcze bębny Z przymrużeniem oka : # drum 30R, 51L; small drum 94R; noise of drums (or guns) 94R.

Gdyby kogoś interesowało: bęben to lapumba, bębenek - tompa, a skrzypce - salqin.

Galadhorn znalazł jeszcze: "tontl cymbal, tambourine / tontilla cymbal". Uśmiech

A więc podsumowując : harfa, viola (czyli dawny odpowiednik skrzypiec), flety, rogi, dzwony i dzwonki, gongi oraz bębny. Proponuję również, żeby nie były to utwory bardzo charakterystyczne dla średniowiecza czy innej epoki^^.
Poza tym w tym temacie mogłyby znaleźć się również utwory chóralne, bez żadnych ozdobników w postaci elektroniki.
Wiem, że to dość wysokie wymagania, ale liczę na pomysłowość forumowiczów ^^. Gdyby administracja forum uznała, że ten temat za bardzo przypomina jakiś inny, to kajam się za przeoczenie, jednak nic podobnie purystycznego mnie się znaleźć nie udało Elfik

Podsumowując - proszę o utwory wyłącznie z zawartością wymienionych w temacie (albo im podobnych tj jak jest fidel zamiast skrzypiec też może być, natomiast kiedy w utworze występuje saksofon albo gitara elektryczna to odpada) instrumentów (mogą być oczywiście ze śpiewem Język) albo chóry bez dodatków. Jako przykład tego, o co mogłoby chodzić, wspomnę znalezione przez Nolimona znakomite An Dro zespołu Triskellensemble.

Dziki
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 25-04-2009 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W pełni polecam ci pewnego pana, który gra na tradycyjnych instrumentach - aż do bólu - a przede wszystkim płytkę, w której się zakochałem od pierwszego usłyszenia... Stephan Micus i ... http://www.amazon.com/Garden-Mirrors-Stephan-Micus/dp/B000024T7R/ref=sr _1_3?ie=UTF8&s=music&qid=1240695798&sr=1-3
Czy jest to w pełni muza Elfów? Na pewno świetna, na najwyższym poziomie etnczna i rzekłbym na granicy świata Śródziemia Elfik

Maskotka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 27-04-2009 02:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powiedziałabym o "Crut go nÓr" Ann Heymann i choc wiem, że Ty wiesz, to reszta forumowiczów może byc zainteresowana ;P

Dziki
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 27-04-2009 16:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadza się Maskotko! A idąc tym tokiem, może inna ciekawa wykonawczyni i płytka godna uwagi „Mairi Clairseach śpiewa”. Podaję stronkę, bom nowy i jeszcze nie miałem czasu ogarnąć Forumka,( a nie chciałbym dublować ) ale http://www.harfiarka.pl/ !
Serdecznie polecam ! Bardzo ciekawa muzyka, na wieczory przy kominku , lub świecach i cieszy fakt, że „nasza”, zrealizowana w kraju, który wspomaga wszystkich...tylko w teorii i na papierze! W skrócie : fajne dźwięki i ciekawy głos!!! brawo Wracając do Stephana, to jego utwory od początku dyskografii, po ostatnie dokonania, nie są skażone jakimkolwiek sztucznym dźwiękiem. Pan wykorzystuje instrumenty wykonane wg tradycyjnych „receptur”, lub po prostu gra na oryginalnych „przeszkadzajkach”. Przegląd dyskografii , to muza od Indii, Grecji, Hiszpanii, Afryki – moje naj... w jego wykonaniu – po Chiny, Tybet! Ciekawostką jest to, że płyty w swoim czasie z pietyzmem wydawane były np. w Japonii – znani wariaci co do jakości dźwięku i znawcy muzyki – natomiast w rodzimych Niemczech... Cóż skąd, to znamy? Z przymrużeniem oka
Jeśli chodzi o muzę chóralna, to zapraszam do zaopatrzenia się w następujące wydawnictwo http://www.amazon.de/Road-Paradise-Paul-Mccreesh/dp/B000OPPSYO/ref=sr_1 _1?ie=UTF8&s=music&qid=1240845196&sr=1-1
lub ciekawe kapele z Bułgarii http://www.youtube.com/watch?v=fBd8qpi9lz8&feature=related, Gruzji, czy przepiękne korsykańskie klimaty, ale, to opowieść na inny temat i porę!
I miłego słuchania życzę, powyższych, Elfów dźwięków! I na koniec.... http://www.youtube.com/watch?v=sLqcbX_hFFU&NR=1
Jakem miłośnik gór... fantastycznych! Tom Bombadil

Maskotka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 02-05-2009 09:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Minał już kawałek czasu a mnie nie naszła wena na żadna bystrą odpowiedź, więc napisze tylko że bardzie Ci Dziki dziękuje za tak miłą reklamę mojej strony Uśmiech

Znikadełko
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26

Wysłany: 08-09-2009 22:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak się zastanawiam - może madrygały Gesualda by podpadały? Uwielbiam tego kompozytora (nie, nie ze względu na legendę i tragiczny żywot - tylko za muzykę ; - )).

Próbki:
Aestimatus sum
Ave Dulcissima Maria

Albo może koncerty fletowe czy obojowe Vivaldiego? Albo Cztery pory roku w transkrypcji D. Laurina na flet? Muzyka na elfie święta? Arte dei Suonatori pięknie to grało na festiwalu w tym roku...

Nolimon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 111

Wysłany: 22-12-2009 21:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znalazłem właśnie - nie boję się użyć tego słowa - przepiękną pieśń islandzką, Vökuró, w wykonaniu Björk. Znałem wcześniej jej talent i zjawiskowość, mimo to zatkało mnie. Wykonanie tylko z chórem, bez instrumentów. Na czasie, bo traktuje o zimie. Pod filmikiem tekst z tłumaczeniem.

Link

bærinn minn, bærinn minn og inn
sefur sæll í kyrr
fellur mjöll hljótt í húmi á jör
grasi mitt, grasi mitt og itt geymir mold til vors
hjúfrar lind, leynt vi brekkurót
vakir eins og vi
lífi trútt, kyrrlátt kalda vermsl
augum djúps útí himinfyrr starir stillt um nótt
langt í burt vakir veröl stór
grimmum töfrum tryllt
eir arlaus óttast nótt og dag
augu ín óttalaus og hrein brosa vi mér björt
vonin mín, blessa brosi Þitt
vekur ijó úr vær
hvílist jör hljó í örmum snæs
liljuhvít lokar augum blám litla stúlkan mín

english version: 'Vigil'

my farm, my farm and yours
sleeps happily at peace
falls snow
silent at dusk on earth
my grass, my grass and yours
keeps the earth til spring
nesting spring
hid at the hill's root
awake as are we
faith in life
quiet cold spring
eye of the depths
into the firmament
staring still in the night
far away
wakes the great world
mad with grim enchantment
disquieted
fearful of night and day
your eyes
fearless and serene
smile bright at me
my hope
your blest smile
rouses verse from sleep
the earths rests
silent in arms of snow
lily white
closes her blue eyes
my little girl

To jest tak piękne... Moje marzenie o muzyce do "Hobbita" teraz nabrało właściwych, północnych barw. Chyba przetłumaczę tekst na quenyę wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Spodziewajcie się jutro Uśmiech EDIT: mam surowe tłumaczenie, ale muszę poprawić akcenty, jeśli się uda to jutro przed wigilią zamieszczę Uśmiech

Ostatnio zmieniony przez Nolimon dnia 23-12-2009 22:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 172

Wysłany: 22-12-2009 21:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

...zatkało i zaczarowało. Kompletnie. Nie wiem, co bardziej - śpiew Björk, nastrój stworzony przez oszczędną aranżację czy wzruszający tekst.
Może nie nazwałabym utworu 'odpowiednikiem muzyki elfów', lecz nie zmienia to faktu, że jest absolutnie magiczny.
No i określenie 'przepiękny' w żadnym razie nie jest tu na wyrost.

Wielkie dzięki za podlinkowanie filmiku!

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Muzyka elfów - odpowiedniki w naszym świecie [linki] (Strona 1 z 2)

Skocz do: