Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Bitwa pod Morannon - XI TF (Strona 1 z 8)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolk Folk Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 606

Wysłany: 17-04-2009 10:29    Temat wpisu: Bitwa pod Morannon - XI TF Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rozpoczęliśmy właśnie przygotowania do realizacji bitwy. Mam kilka pytań, które pomogą nam w realizacji spektaklu.

1. Jak zakończyć bitwę - rozwaleniem bramy i ucieczką armii Saurona?
- rozwaleniem bramy, ucieczką armii Saurona
i odlotem Gandalfa na Gwihirze po Froda i Sama
- rozwaleniem bramy, ucieczką armii
Saurona,odlotem Gandalfa na Gwihirze i uratowaniem
Froda i Sama
W sumie wszystkie elementy zazębiają się ze sobą, nie wiem jednak
czy odnoszą się bezpośrednio do tematu jakim jest bitwa.

Kolejna rzecz to armie. Po stronie Saurona walczyły również resztki armii Haradrimów i Easterlingów. Z tymi drugimi nie ma problemów bo coś niecoś
o nich napisano w ROTK, natomiast o tych pierwszych, tylko że byli, więc czy robić armię Haradrimów ( i skąd ja wezmę SŁONIE!!!!!! Zdziwienie Zdziwienie Zdziwienie Zdziwienie Zdziwienie ).

Następnie; w tekście jak byk stoi: "...nastała niezręczna cisza..." Ile wg. Was powinna trwać w spektaklu niezręczna cisza?? Spróbujcie sobie wyobrazić spektakl i wyłączcie się na chwilę, bądźcie widzami i pomyślcie ile może się nic nie dziać w spektaklu.

Ostatnia kwestia to chorągwie i sztandary. Czy opierać się na tych filmowych
( jak się okazuje, sztandar Haradrimów niosą Easterlingowie ) czy jednak stworzyć własne na podstawie opisów z książki.

Każdy głos w dyskusji pomoże nam w realizacji

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 17-04-2009 12:12    Temat wpisu: Re: Bitwa pod Morannon - XI TF Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elek napisał(a) (zobacz wpis):
Rozpoczęliśmy właśnie przygotowania do realizacji bitwy. Mam kilka pytań, które pomogą nam w realizacji spektaklu.

1. Jak zakończyć bitwę - rozwaleniem bramy i ucieczką armii Saurona?
- rozwaleniem bramy, ucieczką armii Saurona
i odlotem Gandalfa na Gwihirze po Froda i Sama
- rozwaleniem bramy, ucieczką armii
Saurona,odlotem Gandalfa na Gwihirze i uratowaniem
Froda i Sama

Uważam, że wersja trzecia, jako najpełniejsza jest odpowiednia. Zwłaszcza, że los tej bitwy został przesądzony nie przed bramą, ale w ogniu Orodruiny.
Z tym, że już od pomysłu realizacyjnego zależć będzie, czy wydarzenia mające miejsce po zniszczeniu bramy zostaną pokazane, czy też np. zrelacjonowane przez narratora.

Kolejna rzecz to armie. Po stronie Saurona walczyły również resztki armii Haradrimów i Easterlingów. Z tymi drugimi nie ma problemów bo coś niecoś o nich napisano w ROTK, natomiast o tych pierwszych, tylko że byli, więc czy robić armię Haradrimów ( i skąd ja wezmę SŁONIE!!!!!! Zdziwienie Zdziwienie Zdziwienie Zdziwienie Zdziwienie ).

Wszystko wskazuje na to, że jeden Mumakil będzie na TF. Ale poważnie, to o ile dobrze pamiętam w tej bitwie nie było nic wspomniane o udziale olifantów. Wszystkie miały nieszczęście polec na Polach Pelennoru. W filmie były też trolle, ale czy w książce, to nie pamiętam. Nie mam przy sobie w tej chwili WP, zatem mogę się mylić.

Następnie; w tekście jak byk stoi: "...nastała niezręczna cisza..." Ile wg. Was powinna trwać w spektaklu niezręczna cisza?? Spróbujcie sobie wyobrazić spektakl i wyłączcie się na chwilę, bądźcie widzami i pomyślcie ile może się nic nie dziać w spektaklu.

Tak zwane "wyczucie pauzy" jest szalenie istotną umiejętnością aktorską. Uśmiech
Ale ja na Twoim miejscu nie brałbym takich szczegółów pod uwagę. Nikt z widzów nie będzie oglądał spektaklu z książką w ręku.

Ostatnia kwestia to chorągwie i sztandary. Czy opierać się na tych filmowych
( jak się okazuje, sztandar Haradrimów niosą Easterlingowie ) czy jednak stworzyć własne na podstawie opisów z książki.

Sztandary filmowe pewnie będą bardziej rozpoznawalne od książkowych, ale moim zdaniem to też jeden ze szczegółów nie mających istotnego znaczenia dla widza z zewnątrz. Natomiast dla widza-tolkienisty pewnie byłoby milej zobaczyć barwy z kart powieści.

Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 536

Wysłany: 17-04-2009 14:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ring napisał(a) (zobacz wpis):

w tej bitwie nie było nic wspomniane o udziale olifantów. Wszystkie miały nieszczęście polec na Polach Pelennoru. W filmie były też trolle, ale czy w książce, to nie pamiętam. Nie mam przy sobie w tej chwili WP, zatem mogę się mylić.

Dokładnie, olifanty nie brały udziału w bitwie, zaś pojawiają się górskie trolle.

Cytat:

Lecz przez bandę orków przecisnął się duży oddział górskich trolli z Gorgoroth. Biegli, rycząc jak dzikie bestie; więksi i tężsi niż ludzie (...)

To właśnie przywódca trolli został zabity przez Pippina, omal go nie miażdżąc własnym ciężarem.
Jeśli chodzi o inne armie, wydaje mi się, że orkowie oraz Easterlingowie powinni wystarczyć, to oni głównie są wspomnieni w momencie otwarcia się Czarnej Bramy, reszta niedobitków jest wspomniana jedynie pod koniec bitwy.

Cytat:

Kurz wzbił się chmura w powietrze spod nóg maszerującego pułku Easterlingów, którzy na sygnał wyszli z cienie Ered Lithui (...) Niezliczone zastępy orków zbiegały po zboczach gór po obu stronach Morannonu.

Zgadzam się z Ringiem jeśli chodzi o zakończenie, to dzięki Samowi i Frodowi (przy małej pomocy Golluma) bitwa została wygrana, należy choćby wspomnieć o ich uratowaniu.

Chociaż dla laika sztandary nie będą miały większego znaczenia, czy są robione od podstaw, czy filmowe, osobiście jestem za książkowymi. Lepiej chyba zrobić coś samemu, niż się na kimś wzorować, i przynajmniej jest pewność, że są zgodne z oryginałem, co jak zauważył Ring z pewnością będzie miłe dla oka każdego miłośnika Tolkiena.

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Meadhros
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 19-04-2009 14:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ring napisał(a):
Tak zwane "wyczucie pauzy" jest szalenie istotną umiejętnością aktorską. Uśmiech
Ale ja na Twoim miejscu nie brałbym takich szczegółów pod uwagę. Nikt z widzów nie będzie oglądał spektaklu z książką w ręku.

Wg mnie ta pauza powinna zostać. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 19-04-2009 17:19    Temat wpisu: Re: Bitwa pod Morannon - XI TF Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

i skąd ja wezmę SŁONIE!!!!!!
Oczyma wyobraźni ujrzałem plakaty w Bielawie Uśmiech Saurona ;D

Bitwa Pod Morannonem!

Zobacz, jak ostatecznie ścierają się siły Dobra i Zła!

Upadek Czarnej Wieży!!!

Sobota wieczór, Park Miejski

na miejscu kiełbaski w bułce i z musztardą
I Tysiąc Słoni!!!!!

Jestem za Super śmiech

Ja bym optował za za zakończeniem nr2, odlot Gandzialfa Orzeł -zamarkowanie właściwego zakończenia być powinno, ale zbyt długie osłabi efekt bitwy, a trza przeca pozostawić widzów z patrzałkami na orbitach Widziały gały co brały i szczękami na kolanach szczęka opada (a przynajmniej gdzieś w okolicach pasa Jestem rozwalony )

Powrót do góry

Elek

Wysłany: 20-04-2009 14:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo podoba nam się pomysł Ringa, żeby temat Gandalfa, Froda, Sama i orlów zakończył narrator z tzw. offu. Co do olifantów ( też czytałem ) to wiem, że ich nie było, ( nie są w bitwie opisane ) ale jeśli mam Haradrimów gdzieś umieścić i dać im do ręki broń to jaką. Jeśli łuki, to trochę bez sensu skoro armie Saurona "wysypały się lawą z gór i z bramy". Nie wyobrażam sobie łucznika biegnącego w tyralierze. Może jakieś dzidy lub pały?? Zobaczymy

Sprawa ciszy została rozwiązana do kwesti od 10 -30 sekund. Pomyśleliśmy, że "wsadzimy" w tło szum wiatru.

Sztandary i chorągwie, ciekaw jestem Waszych propozycji. Nie tyle co do układu symboli, ale kształtów sztandarów i jakości symboli. Każdy koń ma cztery kopyta, łabędź biały może być jak srebrny, a układ gwiazd nad drzewem w rożnej odległości. Jeśli ktoś z rysujących na forum chciałby podzielić się swoimi uwagami czy tez projektami, bardzo nam to pomoże. Pamiętam jak miotaliśmy się przy okazji sztandarów do "Upadku Gondolinu" Uśmiech Uśmiech

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 21-04-2009 01:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ale jeśli mam Haradrimów gdzieś umieścić i dać im do ręki broń to jaką. Jeśli łuki, to trochę bez sensu skoro armie Saurona "wysypały się lawą z gór i z bramy". Nie wyobrażam sobie łucznika biegnącego w tyralierze. Może jakieś dzidy lub pały??

Pały są jakoś dla mnie bardziej orkowe. Haradrimowie mogliby używać długich włóczni, czegoś w rodzaju sarisy. Takimi wojowała np. armia Aleksandra Macedońskiego. Miały proste drzewce, długości około 7 metrów, zakończonych metalowym grotem. Oczywiście te spektaklowe mogłyby być krótsze, ale las włóczni zawsze prezentuje się widowiskowo.

W opisie jest mowa o maszerującym pułku Easterlingów. To raczej oznacza, że trzymali formację zwartą i uporządkowaną i myślę, że dotyczyło to też Haradrimów. Inaczej orkowie, ci faktycznie zbiegli masą ze wzgórz, no ale oni wyróżniali się dość prostackim pojmowaniem sztuki wojowania. I jeśli dobrze pamiętam jest napisane, że strzelali w tej bitwie z łuków. Zatem taka broń jak najbardziej jest do przyjęcia.

Powrót do góry

Elek

Wysłany: 22-04-2009 09:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem w jakim tłumaczeniu...? Ja mam tłumaczenie Frąca , gdzie stoi jak byk:" Orkowie zatrzymani przez trzęsawiska, zasypali przeciwników strzałami", czyli nie Haradrimowie, poza tym w tym tłumaczeniu nie ma słowa o Haradrimach. Dopiero jak brama i wieża upada jest krotka wzmianka" Ludzie z Rhun i Haradu ..........przypuścili ostatni desperacki atak." I powiem szczerze, w sumie cala bitwa jest opisana bardzo lakonicznie. Trzeba będzie ją praktycznie rozpisać samemu.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolk Folk Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Bitwa pod Morannon - XI TF (Strona 1 z 8)

Skocz do: