Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Szczątki krasnoludów w Morii - kto to napisał? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 29-03-2009 22:24    Temat wpisu: Szczątki krasnoludów w Morii - kto to napisał? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gimli w Morii nie wykazywał żadnego zainteresowania pochówkiem szczątków zmarłych krasnoludów. Wydaje mi się, ze czytałam gdzieś (prawie na pewno na papierze, chyba po angielsku) spekulację, że być może szczątki krasnoludów znajdujące się pod ziemią w kamiennej komnacie zostały uznane za już pochowane.

Pytanie - czy ktoś się na to natknął, i ma pojęcie, gdzie ja to mogłam przeczytać? Patrzyłam Hammon&Scull - nic (a przynajmniej nie tam, gdzie patrzyłam), Rateliff - j.w.

Przepraszam za zaśmiecanie, ale akurat bardzo mi zależy.

Ostatnio zmieniony przez Geirve dnia 30-03-2009 10:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 29-03-2009 23:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Naruszę FAQ i napisze na razie tyle. Biorę się do szukania. Bo nawet nie tak dawno wydawało mi się, że coś widziałem na ten temat. Zajrzę jeszcze do tekstu Nifrodel w "Aiglosie", może tam były jakieś wskazówki. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 31-03-2009 10:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hie, hie, najciemniej jest pod latarnią. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Zobacz Dodatek A, Rod Durina. WP, t.III, s. 459 (biała Muza z 1998) jest przypis nr 1.
Odnoszacy się do faktu, ze Krasnoludowie po Azanulbizarze musieli spelić ciała swoich poległych, tymczasem w ich zwyczaju było kucie grobow w kamieniu.

O powolnym rozpadaniu się ciał Krasnoludow po śmierci zob PeME: 391. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 31-03-2009 11:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A nie, to wiem, dzięki. Ale ktoś gdzieś spekulował explicite o zachowaniu Gimlego w Morii (i Thorina et comp. w Ereborze) wobec tych porozrzucanych kości krasnoludów.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 31-03-2009 16:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to szukamy w takim razie dalej. Choć nie wiem czy to nie była jednak czyjaś spekulacja bazująca na wyrywkowych fragmentach z innych tekstów Tolkiena. Bo chyba gdzieś widziałedm informację, że Krasnoludowie darzyli wielką czcią groby przodkow. Ale najpierw poszukajmy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Mozę w listach coś będzie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 31-03-2009 18:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To była czyjaś spekulacja, na pewno. Nie tekst Tolkiena.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 31-03-2009 18:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak dla mnie wyjasnienie jest banalne - grobowiec Balina (krewniaka) już był, a na pochowanie w odpowiedni sposób pozostałych poległych Drużyna raczej nie mogła sobie pozwolić (pamiętacie, jak zachowuja się w związku z pochowaniem Boromira? Wybierają łodź zamiast układania kamiennego kurhanu, bo tak będzie szybciej). Krasnoludy są przecież praktyczne i nie będą tracić czasu ani gadania na tematy, z którymi nic się nie da zrobić, których rozwiązać się w danej chwili nie da. Chociaz imo po wojnie mogli tam wrócić i zrobić porzadne pogrzeby kompanom Balina. Nie sądzę jednak, żeby szczątki takie ktoś, a już na pewno nie krasnoludy, mógł uznać za już pochowane - tylko dlatego, że są pod ziemią. Imo te podziemia nie były przecież grobami tylko dworami, więc kości nie mogły tam się poniewierać, nawet jeli były naturalnie zmumifikowane. Bo co z tego, że pod ziemią i że z kamienia, ale to dom, nie grobowiec. I imo po wojnie Moria znów była miastem więc kości poległych bohaterów musieli pochować z należnym szacunnkiem.
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Szczątki krasnoludów w Morii - kto to napisał? (Strona 1 z 1)

Skocz do: