Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Sarati Rúmila z Tirionu (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 06-02-2009 11:56    Temat wpisu: Sarati Rúmila z Tirionu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam nową zabawę Z przymrużeniem oka - pisanie alfabetem sarati. Jest piękny. Pod względem estetycznym to zupełnie coś innego niż tengwar. Feanor jednak miał - moim zdaniem - lepszy gust Język Tengwar jest minimalistyczny, harmonijny, estetyczny. Sarati jest mniej jakby ujednolicony, sprawia wrażenie przypadkowego alfabetu. No ale to po prostu jakby pierwotny alfabet, ma prawo taki być. Ale jest ciekawy, i tworzyć z niego można jakby ideogramy, które może byłyby w użyciu w Śródziemiu, i z czasem upraszczałyby się podobnie jak pismo chińskie.(pewnie tak by było, gdyby Fëanor nie stworzył tengwaru Z przymrużeniem oka ).

A oto moje przykłady (pisane w Paincie), nie znam za bardzo zasad, po prostu bawię się literami i ich znaczeniami dla języka polskiego:

Fëanor:
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

, Forum:
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

Eru:

legendarium:

A to moja próba napisania czegoś czcionką sarati, no nie powiem, żeby to było łatwe, szczególnie, że liter tego alfabetu jest mnóstwo, nie jestem w stanie wpisywać ich z klawiatury, więc każdej szukałam na tabeli znaków Jestem rozwalony Mam nadzieję, że tu jest napisane "Noldorowie":

Jest to czcionka Sarati Eldamar Mansa Björkmana ze strony: http://at.mansbjorkman.net/saratieldamar.htm

Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 06-02-2009 15:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel, chyba wiesz, że takie tematy działają na mnie jak Pierścień na Ulairich Pytajnik Jestem rozwalony
W każdym razie, przyznaję bez skubania, że wczoraj po raz pierwszy przeczytałam o sarati, jednak... mogę się śmiało pochwalić, że pamiętam już znaki dla języka polskiego i właśnie zamierzam poszukać tabeli dla quenyi. Elfik
Ten alfabet wygląda... bardzo ciekawie. Kiedy rano popatrzyłam na wczorajsze próby pisania (dwie strony Pana Tadeusza), pierwsza myśl była "O, Eru, co to jest?", ale kiedy się przyjrzałam uważniej, odczytałam bez większych problemów. Elfik
Moja opinia: do codziennych notatek wolę stosować tengwar, ale sarati jes bardzo ciekawy w wersji książkowej Uśmiech Saurona ;D

I chciałabym się tu pochwalić tu pewnym tforkiem. Nie jest to zbyt piękna kaligrafia, ale jak na pierwszy raz... Z przymrużeniem oka Miriel - Paint vs. Pióro Pytajnik Jestem rozwalony

Znajdzie się ktoś, kto sprawdzi, czy nie nasiałm tam literówek? Proooszę prooooooszę

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wysłany: 06-02-2009 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O mój Eru Love ja Ciebie, Alqualaure, szczerze podziwiam Rządzę Na razie Ci tego nie sprawdzę, bo po prostu jeszcze na tyle się nie zorientowałam. Też już umiem większość sarati dla polskich liter, ale nie wczytałam się w zasady (pisałam sobie na razie według zasady tengwarowej, no ale to chyba jest tak samo), w weekend usiądę nad Twoją kaligrafią i sobię ją przeliteruję (a właściwie przesylabizuję). Chciałabym umieć tak pięknie jak Ty kaligrafować, ech... Smutek

Z Twojego inicjału wnioskuję, że piszesz od lewej do prawej, mi bardziej odpowiada pisanie od prawej (bo pisze lewą ręką), i jest mi o wiele wygodniej. Poziomym sarati też pisze od prawej Super śmiech

I wiesz co, w moim zestawie polskich liter nie ma niektórych liter, których Ty użyłaś, np. ta trzecia od lewej od góry, to co to jest? Albo druga od dołu?
Co oznacza czerwony znaczek przy piątej od dołu literze ("n")? Uśmiech

Edit: już chyba wiem, to "rz", "sz": zaczyna się od "nie każde złoto jasno błyszczy" Super śmiech Jestem za Stosujesz wewnętrzne "s" Pserwa

Ja na razie korzystam z takiej ściągawki, spółgłoski:

Samogłoski:

Interpunkcja (z belką i bez belki):

To ze strony Tavaro: http://www.sarati.ovh.org/index.htm

Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 06-02-2009 16:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hantale, Miriel owacje na stojąco, ach dziękuję, dziękuję

Pisałam od góry do dołu, czyli po odwróceniu byłoby od prawej do lewej Z przymrużeniem oka Tak mi się bardziej podoba i już Uśmiech Saurona ;D No i pisząc od góry do dołu nie boję się, że rozmażę atrament (Pióro jest przystosowane do praworęcznych niestety)

Trzecia od góry to k, tylko ta pętelka jest po prostu bardzo okrągła, a przekreślenie wąskie - efekt stalówki do kaligrafii.

Druga od dołu to sz - masz to w tabelce, tylko że tam jest z krótszymi "nóżkami" Z przymrużeniem oka (Może nie powinnam tak tego rozciągać, ale krótkie jakoś mi nie pasowało do koncecji hmmmm... )

A czerwony zawijas, podobnie jak w tengwarze, oznacza "s", tyle że w tym przypadku jest to s poprzedzające

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wysłany: 06-02-2009 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):
Hantale, Miriel owacje na stojąco, ach dziękuję, dziękuję

Pisałam od góry do dołu, czyli po odwróceniu byłoby od prawej do lewej Z przymrużeniem oka Tak mi się bardziej podoba i już Uśmiech Saurona ;D No i pisząc od góry do dołu nie boję się, że rozmażę atrament (Pióro jest przystosowane do praworęcznych niestety)

Ja piszę albo od góry do dołu, ale w kolumnach od prawej do lewej Język ,
a jeśli poziomo to też od prawej.

Dzięki za wyjaśnienie, ale zdążyłam już edytować swój wpis wcześniejszy Z przymrużeniem oka bo się domyśliłam, co to za litery Spox Ładna ta kaligrafia, spróbuje w domu w weekend coś napisać Elfik

Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wysłany: 08-02-2009 18:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):
Znajdzie się ktoś, kto sprawdzi, czy nie nasiałm tam literówek? Proooszę prooooooszę

Sprawdziłam! Śmiech

Na Twojej kaligrafii napisane jest:

Nie każde złoto jasno błyszczy,
nie każdy błądzi, kto wędruje,
nie każdą siłę stęrość Pserwa zniszczy,
korzeni w głębi lód nie skuje.

Z popiołów strzelą znów ogniska
i mrok rozświetlą błyskawice;
złamany miecz swą moc odzyska,
król-tułacz wróci na stolicę.

Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wysłany: 27-07-2009 10:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No i ładnie... Skrzywienie trzeci post z kolei...
Trudno.
Czy ktoś wie, jak napisać w sarati takie słowo w języku valarińskim?

(chodzi mi o te nietypowe litery...)

PS No dobra, to sama sobie podpowiem, że można to zapisać tak: Ibrînidhilpathânezel, czyli te jedną dziwną literę można zamienić na "dh". A te daszki pozostałe? Chyba sama w takim razie coś wymyślę...

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 24-01-2014 22:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zacząłem się zastanawiać, dlatego pytam, lepiej zorientowanych. Czy pismo Rumila było pismem alfabetycznym czy sylabicznym?
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Sarati Rúmila z Tirionu (Strona 1 z 2)

Skocz do: