Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Narsil na wystawce? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Haradrim
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 25-01-2009 12:07    Temat wpisu: Narsil na wystawce? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam!

Od jakiegoś już czasu zastanawiam się, dlaczego Narsil został przywieziony do Rivendell. Trochę dziwne to było, gdyż wszystkich poległych rycerzy składano do grobu z mieczem na piersiach i tarczą na stopach (jak w przypadku Theodena). Czyż Narsil zatem nie powinien spocząć obok Elendila, bądź Isildura (który używał go ostatni)? Czy może uznano, że to rzecz "święta" i dlatego musi być dokładnie pilnowana? Tak, czy inaczej, dziwne to było, gdyż władca Numenoryjczyków powinien zostać pochowany ze szczególnymi honorami, więc także ze swoim legendarnym mieczem...
Co Wy o tym sądzicie?

Pozdrawiam!

"Wielu żywych zasługuje na śmierć. I wielu ginących zasługuje na dalsze życie. Czy potrafisz im je wrócić? Więc nie szafuj tak wyrokami śmierci, albowiem nawet najmędrsi nie potrafią dojrzeć wszystkich konsekwejcji."
Powrót do góry

Nero
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 215
Nieobecny(a): Wędruję po Sferach...

Wysłany: 25-01-2009 12:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czyż Narsil zatem nie powinien spocząć obok Elendila, bądź Isildura (który używał go ostatni)

W Rivendell pozostał Valandil - najmłodszy syn Isildura. Ohtar (giermek) wziął Narsila i zabrał go do Imladris, gdyż Valandil stał się dziedzicem Isildura (pozostali synowie zginęli na Polach Gladden) i przysługiwały mu szczątki miecza.

To tak w skrócie. Język

Powrót do góry

Firenzo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 94

Wysłany: 25-01-2009 12:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Poza tym Narsil był mieczem, którym pokonano Saurona. Jakby nie patrzeć jest to pewien symbol i artefakt. To chyba jeden z aspektów, dla których nie został pogrzebany z Elendilem bądź Isildurem Uśmiech
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 25-01-2009 14:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pamiętajmy o tym, że Narsil był dużo starszy i od Elendila, i od samego Numenoru. Został zrobiony przez Telchara, a więc jeszcze w Pierwszej Erze. Nie był więc przypisany do konkretnej osoby, ale do rodu.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 25-01-2009 16:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ee, w 1 erze?? hmmmm... To ile tysięcy lat miałby w erze 3/4? 5 tysuęcy, 10? Elfik
poz
tal

Haradrim
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 25-01-2009 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mogę wiedzieć, gdzie to jest napisane? Nie przypominam sobie tego w Silmarillionie, a Niedokończonych Opowieści jeszcze nie skończyłem.
"Wielu żywych zasługuje na śmierć. I wielu ginących zasługuje na dalsze życie. Czy potrafisz im je wrócić? Więc nie szafuj tak wyrokami śmierci, albowiem nawet najmędrsi nie potrafią dojrzeć wszystkich konsekwejcji."
Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 25-01-2009 18:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Silmarillion napisał(a):
Narsil - miecz Elendila, wykuty przez Telchara z Nogrodu
- Tyle jest w Silmie. Uśmiech W Indeksiedalej mamy, że Telchar wykuł jeszcze Angrista. Był to nóż Curufina, który odebrał mu Beren. To chyba wystarczający dowód, że Telchar wykuł Narsila w I Erze.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 25-01-2009 18:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Haradrim napisał(a) (zobacz wpis):
A mogę wiedzieć, gdzie to jest napisane? Nie przypominam sobie tego w Silmarillionie, a Niedokończonych Opowieści jeszcze nie skończyłem.

W Encyklopedii Śródziemia Roberta Fostera stoi:

"NARSIL - Potężny miecz Elendila wykuty przez Telchara z Nogrodu w Pierwszej Erze."

Pozdrawiam Uśmiech

PS. I jest to samo w Silu tylko nie pamiętam już gdzie, ale znaleźć mogę Uśmiech

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Narsil na wystawce? (Strona 1 z 3)

Skocz do: