Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Jak unicestwiono włócznię Gil-Galada? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morgomir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 03-01-2009 12:55    Temat wpisu: Jak unicestwiono włócznię Gil-Galada? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Włócznię Gil-Galada zwano Aeglos(Aiglos) co znaczyło Śnieżne Ostrze. Wiemy,że uległa ona zniszczeniu podczas walki ostatniego przymierza z Sauronem. Uległa zniszczeniu w trakcie ostatniej walki na stokach Orodruiny (3441 rok), podczas której zginął Gil-galad. I tu pojawia się moje nurtujące pytanie. Jak tą legendarną broń zniszczono ? Wiem na pewno, że ogień jej nie tknął. Proszę o odpowiedzi Uśmiech.

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 07-01-2009 10:18    Temat wpisu: Re: Jak unicestwiono włócznię Gil-Galada? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Morgomir napisał(a) (zobacz wpis):
Wiem na pewno, że ogień jej nie tknął. Proszę o odpowiedzi Uśmiech.

hmmmm... Skąd ta pewność ? Mi osobiście wydaje się, że skoro sam Gil-galad zginął od ognistej ręki Saurona, to i jego włócznia mogła podzielić ten los.

W sumie można by się też zastanowić, czy ta włócznia w ogóle została zniszczona. Wprost nie jest to chyba nigdzie powiedziane, tak jak o tym że Narsil został złamany. Chociaż z drugiej strony to "milczenie" źródeł można uznać za potwierdzenie faktu zniszczenia włóczni.
Powrót do góry

Morgomir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 07-01-2009 12:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja już znam odpowiedź. A brzmi ona, że włócznia złamała się pod ciężarem króla Noldorów. Temat można zamknąć. Dzięki wszystkim za pomoc Uśmiech

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 24-07-2009 19:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odświeżam
Jak myślicie czy śmierć Gil-galada polegała dosłownie na 'spaleniu' go ręką Saurona (z ciała został popiół? Chyba nie, bo by nie miał pod ciężarem czego pęknąć Aiglos), albo to po prostu był taki (zły Ratujcie bo go pobiję ) 'dotyk', który 'wyssał' za pomocą ognia jego ducha?
Powrót do góry

Feanor1337
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 75

Wysłany: 24-07-2009 19:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kaile napisał(a) (zobacz wpis):
Jak myślicie czy śmierć Gil-galada polegała dosłownie na 'spaleniu' go ręką Saurona (z ciała został popiół? Chyba nie, bo by nie miał pod ciężarem czego pęknąć Aiglos), albo to po prostu był taki (zły Ratujcie bo go pobiję ) 'dotyk', który 'wyssał' za pomocą ognia jego ducha?

Ale dlaczego, wedlug ciebie, smierc Gil-galada miala polegac albo na jego "spaleniu", albo na owym "dotyku", ktory wyssal mu ducha za pomoca ognia? Nigdzie nie jest powiedziane, ze Ereinion zginal w skutek obrazen odniesionych od ognia Z przymrużeniem oka. Przejrzalem pare zrodel w ktorych jest cos napisane o smierci Gil-galada, i praktycznie wszedzie spotykam sie z okresleniami typu "polegl", "zginal"... Bardzo mozliwe, ze wykonczyl go troll, ork, byc moze sam Sauron, za pomoca swojej broni Język.

Co do sposobu, w jaki zniszczony zostal Aiglos, chociaz jest juz odpowiedz, to zastanawia mnie to jak ta wlocznia mogla peknac pod "ciezarem" Gil-galada. Co prawda, jak to wlocznia, najprawdopodobniej byla drewniana, choc zapewne wzmacniana metalem, co i tak by ulatwialo jej zlamanie sie w porownaniu z Narsilem (jesli by Aiglos trzymal w rece np. czlowiek), to zastanawia mnie sama waga Gil-galada, skoro w znanej mi pozniejszej wersji legendarium jest jedna wzmianka o wadze elfow - i to wadze tak malej, ze snieg utrzymuje Legolasa, ktorego nogi sie nie zapadaja (chyba byl o tym temat, teraz jakos nie moglem go znalezc hmmmm...). W KZO czytamy, ze waga Ectheliona zbila Tuora z nog, jednak wszystko wskazuje na to, ze w miare postepow w pisaniu pozniejszych powiesci Tolkien zarzucil ten pomysl, i wogole mocno odmienil elfow. Dlatego tez, zastanawia mnie jak sie to stalo, ze pod najprawdopodobniej, bardzo lekkim Gil-galadem zlamala sie wlocznia (wtedy np. mithril byl stosunkowo latwo dostepne, wiec jest mozliwe, ze jako Najwyzszy Krol Noldorow mial kolczuge bardzo dobrej jakosci, a zarazem bardzo lekka - mithrilowa, ale to juz tylko przypuszczenia). Co zas do ciezaru kolczugi/zbroi plytowej, nawet z zelaza, przy malej wadze ciala Eldara, nawet jej ciezar nie powinien zlamac tak znanej, podziwianej i poteznej wloczni hmmmm......

For Fëanor was made the mightiest in all parts of body and mind: in valour, in endurance, in beauty, in understanding, in skill, in strength and subtlety alike: of all the Children of Ilúvatar, and a bright flame was in him.
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wysłany: 24-07-2009 20:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No próbuje sobie jakoś wyobrazić jak mogła wyglądać ta śmierć od "ognistej ręki Saurona" Uśmiech
A co do ciężaru, może Noldorowie byli potężniejsi, Gil-galad = lolfowaty PJowski anorektyk, albo Fingolfin czy Feanor.. ee, jakoś mi to nie pasuje Ratujcie bo go pobiję Chodzenie po śniegu nie musiało mieć związku z wagą, to był może jakiś specjalny "dar".
Powrót do góry

Maglor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 24-07-2009 22:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A gdzie zostało napisane, że Aeglos został złamany pod ciężarem Gil-galada? Pytam, bo jeszcze nigdy się z taką wersją (no i trochę dziwne, że dwoje króli ginie i upada na swoją broń łamiąc ją przy tym Widziały gały co brały )

Feanor1337 napisał(a) (zobacz wpis):

Ale dlaczego, wedlug ciebie, smierc Gil-galada miala polegac albo na jego "spaleniu", albo na owym "dotyku", ktory wyssal mu ducha za pomoca ognia? Nigdzie nie jest powiedziane, ze Ereinion zginal w skutek obrazen odniesionych od ognia Z przymrużeniem oka. Przejrzalem pare zrodel w ktorych jest cos napisane o smierci Gil-galada, i praktycznie wszedzie spotykam sie z okresleniami typu "polegl", "zginal"... Bardzo mozliwe, ze wykonczyl go troll, ork, byc moze sam Sauron, za pomoca swojej broni Język.

Sądzę, że powodem są zapiski Isildura przytoczone przez Gandalfa na naradzie u Elronda: Pierścień być może potrzebuje żaru Sauronowej ręki, która, choć czarna, ogniem płonie, od czego zginął Gil-galad..

Feanor1337 napisał(a) (zobacz wpis):

W KZO czytamy, ze waga Ectheliona zbila Tuora z nog, jednak wszystko wskazuje na to, ze w miare postepow w pisaniu pozniejszych powiesci Tolkien zarzucil ten pomysl, i wogole mocno odmienil elfow. Dlatego tez, zastanawia mnie jak sie to stalo, ze pod najprawdopodobniej, bardzo lekkim Gil-galadem zlamala sie wlocznia (wtedy np. mithril byl stosunkowo latwo dostepne, wiec jest mozliwe, ze jako Najwyzszy Krol Noldorow mial kolczuge bardzo dobrej jakosci, a zarazem bardzo lekka - mithrilowa, ale to juz tylko przypuszczenia). Co zas do ciezaru kolczugi/zbroi plytowej, nawet z zelaza, przy malej wadze ciala Eldara, nawet jej ciezar nie powinien zlamac tak znanej, podziwianej i poteznej wloczni hmmmm......

Od czasów KZO elfy zmężniały na szczęście Z przymrużeniem oka Ostateczne elfy są co najmniej rozmiarowo równe ludziom. Chociaż i tak mam wątpliwości, czy sam spadający elf o wadze maks. 150 kg był w stanie złamać mistrzowsko przecież wykonaną włócznię (z drugiej strony, jeszcze mniej prawdopodobne wydaje mi się złamanie Narsila pod ciężarem Elendila, a to się jednak stało). Może podłoże jakoś wzmocniło siłę uderzenia Gil-galada o włócznie i ziemię? Albo Sauron rzucił królem Noldorów z taką siłą, że Aeglos się złamał? Ale przede wszystkim, chciałbym poznać odpowiedź na pytanie jakie źródło opisuje los Aeglosa. hmmmm...

Kaile
Strażnik Północy

Wysłany: 24-07-2009 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie ja bym chciała wiedzieć jakie ślady na Gil-galadzie zostawiła ta ręka Saurona (próbuję narysować "upadek Gil-Galada" Elfik ). Co się stało z Aiglosem też by było dobrze wiedzieć, to jakie zbroje nosili Noldorowie też. Jestem rozwalony
Zwęglenia Gil-galada sobie jakoś nie umiem wyobrazić Zdziwienie
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Jak unicestwiono włócznię Gil-Galada? (Strona 1 z 3)

Skocz do: