Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Arnor, a krasnalki, czyli o związkach ich wszelakich. (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
khamull
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 01-01-2009 01:03    Temat wpisu: Arnor, a krasnalki, czyli o związkach ich wszelakich. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przyznam się szczerze, że nie sprawdziłem czy podobny temat istnieje Jestem rozwalony Potrzebne mi wszelkie dowody na to, że Arnorczycy byli skłonni do współpracy z długobrodymi[nawet jeżeli tak nie było Śmiech ]. Sam szukałem, ale nie znalazłem :pserwa:Co złego, to nie ja Język Z góry dzięki za pomoc. chwała wam, chylę czoła, dzięki
Powrót do góry

Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 01-01-2009 14:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zależy kogo rozumiesz podn azwą "Arnorczycy".

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

khamull
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 01-01-2009 17:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Arvedui`ego i jego lud ^^ Najbardziej nawet mgliste powiązania mile widziane
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 01-01-2009 21:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jedyne co przychodzi mi na myśl, to współpraca militarna, podczas Ostatniego Sojuszu, gdyż po stronie Gil-Galada i Elendila, walczyli krasnoludowie z rodu Durina, a więc mieszkańcy Khazad Dum. Czy potem była jakaś współpraca. Tolkien chyba o tym nie wspomina, a nawet jeśli by się popuściło wodze fantazji, to i tak trudno znaleźć jakieś argumenty za faktem istnienia tej współpracy. Wiele zależy od tego, w jakich latach kurduple Z przymrużeniem oka zamieszkiwały Góry Błękitne(na pewno były tam przed i po istnienu Arnoru, czy w czasie-po prostu nie wiem). Jeśli tak-to wtedy przez Północne Królestwo wiodła jedyna droga do Morii, a więc jakiś handel po drodze mógł się odbywać. Sama Moria była trochę daleko, zwłaszcza od Arthedainu(jakoś nie widzę złego Rhudaoru albo wyludnionego Cardolanu bawiącego się w handel z dość odległą i negatywnie nastawioną do Surona-to Rhudaur-Morią). Wydaje mi się jednak, że pomiędzy opuszczeniem Nogrodu i Belegostu, a przybyciem Thraina, w Górach Błękitnych większych skupisk krasnoludów nie było, a więc i owej współpracy.
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 01-01-2009 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest niemal pewne, że krasnoludy zamieszkiwały Góry Błękitne przez całą III erę. Część się przeniosła do Morii, ale częsć została. (Przepraszam za cytaty po angielsku.)

There were and always remained some Dwarves on the eastern side of Ered Lindon, where the very ancient mansions of Nogrod and Belegost had been – not far from Nenuial; but they had transferred most of their strength to Khazad-dum. (UT, Concerning Galadriel and Celeborn, moje pogrubienie)

The Shire-hobbits have no very great need of metals, but the Dwarfs (sic!) are agents; and in the east of the Mountains of Lune are some of their mines (as shown in the earlier legends): no doubt the reason, or one of them, for their often crossing the Shire.
(Letter no. 154, The Letters of J. R. R. Tolkien )

Ponieważ uprawa ziemi nie jest krasnoludzką specjalnością, żywność na ogół pozyskiwały przez handel z najbliższymi skupiskami Ludzi (bądź hobbitów). Można śmiało założyć, że krasnoludy z Ered Lindon handlowały z Arnorem jak długo on istniał (a poźniej z Bree i Shire).

Co do innych interakcji, obawiam się że nie ma wiele danych. Arvedui krył się przez pewein czas w opuszczonych kopalniach krasnoludzkich (ale opuszczonych).

Reszta to czyste fanfiction. Można by na przykład spekulować, że dwa zachodnie plemiona krasnoludzkie były zaangażowane w wojnę z Angmarem - może w ten sposób Sauron odzyskał dwa (poza pierścieniem Thora) pierścienie krasnoludzkie? W końcu któż oprócz Nazguli oddałby pierścienie Sauronowi?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5708

Wysłany: 16-01-2009 23:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Potwierdzenie znajdujemy także w The History of the Hobbit, zwlaszcza w nieukończonej wersji z roku 1960.
Tam wprost jest napisane, że Krasnoludowie byli częstymi gośćmi w Shire, co znaczy, że ich osady w Górach Błekitnych cały czas funkcjonowały.

Sam Thoruin mieszkał w ich południowej części. Śmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Arnor, a krasnalki, czyli o związkach ich wszelakich. (Strona 1 z 1)

Skocz do: